Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Siyasal Bilgiler / Hukuk

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bağlantilara, doğal, esaslar, gaz, iletim, ilişkin, mülga, usul, yapilacak, şebekelerine

Doğal Gaz İletim Şebekelerine Yapilacak Bağlantilara İlişkin Usul Ve Esaslar (Mülga)

Eski 08-02-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Doğal Gaz İletim Şebekelerine Yapilacak Bağlantilara İlişkin Usul Ve Esaslar (Mülga)

DOĞAL GAZ İLETİM ŞEBEKELERİNE YAPILACAK BAĞLANTILARA İLİŞKİN USUL VE ESASLAR (MÜLGA)

DOĞAL GAZ İLETİM ŞEBEKELERİNE YAPILACAK BAĞLANTILARA İLİŞKİN USUL VE ESASLAR (MÜLGA)

**13/01/2005 tarih ve 25699 SRG de yayımlanan "Doğal Gaz İletim Şebekelerine Yapılacak Bağlantılara İlişkin Usul ve Esasların Yürürlükten Kaldırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar" ın 1 maddesi ile yürürlükten kaldırılmıştır**

Doğal Gaz İletim Şebekelerine Yapılacak Bağlantılara İlişkin Usul ve Esaslar
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumundan
Resmi Gazete Tarihi: 04/09/2004
Resmi Gazete No: 25573
Amaç
Madde 1 - Bu Usul ve Esasların amacı; Doğal Gaz iletim şebekesine yapılacak bağlantılara ilişkin düzenlemelerin belirlenmesidir
Kapsam
Madde 2 - Bu Usul ve Esaslar; Doğal Gaz iletim şebekesine yapılacak bağlantılara ilişkin düzenlemeleri kapsar
Hukuki Dayanak
Madde 3 - Bu Usul ve Esaslar; 4628 sayılı Elektrik Piyasası Kanununun ek 2 nci maddesi ile 4646 sayılı Doğal Gaz Piyasası Kanununa dayanılarak hazırlanmıştır
Bağlantı İzni
Madde 4 - İletim şebekesine yapılacak bağlantıların yapım izni Kurul tarafından verilir Tüketicilerin iletim şebekesine bağlanma talepleri, iletim şirketince ilgili mevzuat çerçevesinde değerlendirilerek Kurul onayına sunulur
Dağıtım lisansı sahibi tüzel kişiye doğal gaz arzı sağlamak amacıyla iletim şebekesine yapılacak bağlantılar Kurul iznine tabi değildir
İletim şirketi, dağıtım şirketlerinin lisansları kapsamındaki dağıtım bölgesi içerisinde yer alan tüketiciye bağlantı yapamaz
Dağıtım Bölgesi Dışındaki Bağlantılar
Madde 5 - Bağlantı talebinde bulunan tüketiciye ait tesis, dağıtım lisansı kapsamındaki bir dağıtım bölgesi dışında ise bağlantı;
a) Yapılacak bağlantı için öngörülen basınç düşürme ve ölçüm istasyonunun, birden fazla tüketiciye gaz arzı sağlamak amacıyla planlanması halinde tesis dışında inşa edilmesi ve söz konusu istasyonlar ve istasyonlardan sonraki kısmın ileri bir tarihte dağıtım lisansı kapsamındaki dağıtım bölgesi sınırları içerisinde kalması halinde ise bu tesislerin dağıtım lisansı sahibi şirkete devredilmesi,
b) Yapılacak bağlantı için öngörülen basınç düşürme ve ölçüm istasyonunun münferit olarak bir tüketiciye gaz arzı sağlamak amacıyla planlanması halinde ise tüketici tesisi içinde de inşa edilebilmesi ve söz konusu tesislerin ileri bir tarihte dağıtım lisansı kapsamındaki dağıtım bölgesi sınırları içerisinde kalması halinde, dağıtım lisansı sahibi şirkete devredilmesi, basınç düşürme ve ölçüm istasyonlarının ve ilgili teçhizatın kurulduğu arazinin kullanım hakkının ilgili dağıtım şirketine verileceğinin taahhüt edilmesi ve bu hususların BOTAŞ ile müşteri arasında yapılacak sözleşmede yer alması,
şartıyla iletim şirketince yapılır
Dağıtım Bölgesi İçindeki Bağlantılar
Madde 6 - Bağlantı talebinde bulunan tüketiciye ait tesis, dağıtım lisansı kapsamındaki bir dağıtım bölgesi içinde ise bağlantı başvurusu ilgili dağıtım şirketine yapılır
Bağlantı talebinde bulunan tüketiciye ait tesisin;
a) Doğal gaz arzının dağıtım şirketine ait bir şebeke ile sağlanmasının mümkün olmaması ve tüketicinin iletim şebekesine bağlanmayı talep etmesi,
b) İletim şirketine ait dağıtım hatlarının yer aldığı bir bölge içinde olması ve iletim şirketine ait olan dağıtım hatlarının lisans sahibi dağıtım şirketince devralınmamış olması,
durumlarında dağıtım şirketi bağlantı için en geç 15 gün içinde iletim şirketine başvuruda bulunur
Yürürlük
Madde 7 - Bu Usul ve Esaslar yayımı tarihinde yürürlüğe girer
Yürütme
Madde 8 - Bu Usul ve Esasları Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı yürütür

Kaynak: mevzuatadaletgovtr

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com