Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Psikoloji / Sosyoloji / Felsefe

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
iki, karar, verdiğimiz, zor

En Zor Verdiğimiz İki Karar

Eski 11-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

En Zor Verdiğimiz İki Karar

En zor verdiğimiz iki karar

Türkiye'de insanlar en çok bu iki konuda karar vermekte zorlanıyor

Ankara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Psikolog Prof Dr Üstün Dökmen, ülkemizde insanların genellikle iş ve eş seçiminde sağlıklı karar veremediğini söyledi
Prof Dr Dökmen, insanların yaşamda iki önemli seçimle karşı karşıya kaldığını, bunlardan birinin meslek diğerinin ise eş seçimi olduğunu belirtti
Bir gencin, kendisine, hevesine ve yeteneklerine uygun bir mesleği seçmesi gerektiğini, ancak ailenin ve çevrenin, çocuğun seçimine karıştığını belirten Dökmen, çocuğun da kendisine uygun olan mesleği seçmek yerine ailesinin ve çevresinin kendisini yönlendirdiği mesleği seçtiğini ifade etti
Prof Dr Dökmen, şöyle konuştu:
''Ülkemizde insanların genellikle iş ve eş seçiminde sağlıklı karar veremediğini görüyoruz Eş konusunda sağlıklı seçim yapanlar var ancak hala görücü usulüyle ve annelerinin seçtiği kızlarla evlenen erkekler var Genç, 'baba bu kızı beğendim' diyor Babası, 'O kız olmaz oğlum bunu al Sorumluluk bana ait Göreceksin iyi bir kız' diyor Ancak gençler, yıldızının barıştığı ve elektrik aldığı kişilerle evlenmek istiyor, bu doğru
Araştırmalar göre böyle bir durumda kişi genetik olarak değerlendirme yapıyor İki kız varsa bunlardan birini bu şekilde seçiyor Belki seçmediği daha güzel, daha iyi ve daha akıllı olabilir ancak diğerini beğeniyor Böyle bir durumda genetik yapıda uyuşmazlık olup olmadığı konusunda birey değişik mesajlar alıyor''
Prof Dr Dökmen, daha önce seçme izni verilmediğinden gençlerin evlilik ve meslekle ilgili karar verirken bocaladığını ifade etti 20 yaşına kadar bütün kararları kendisi adına ailesinin aldığı bir kişinin eş ve meslek seçiminde zorlanacağını belirten Prof Dr Dökmen, şunları anlattı:
''Çünkü pratiği yok 10 yaşından itibaren seçme beceriniz geliştiyse 23'ünde iyi seçim yapabilirsiniz Bu nedenle çocuklara kendi kendi seçimlerini kendilerinin yapmalarına olanak tanımak lazım Psikolojik danışmanlık hizmetleri ve evlilik öncesi evlilik danışmanlığı hizmeti kişilerin sağlıklı karar vermesine yardımcı oluyor Tabi ki şu mesleği seçme bunu seç, ya da şu kız ya da erkek sana daha uygun denmiyor Seçimi kolaylaştırmak için gruplandırmalar yapılır, koşullar tespit edilir, meslek hakkında bilgi verilir, kişinin karar vermesini kolaylaştırır''

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com