Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
frumos, muharebesi, târgu

1. Târgu Frumos Muharebesi

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

1. Târgu Frumos Muharebesi

1 Târgu Frumos Muharebesi,

II Dünya Savaşı'nın Doğu Cephesi (II Dünya Savaşı)'nde 1 Yaş-Kişinev Taarruzu'nun bir bölümüdür

STAVKA (Sovyet Yüksek Komutanlığı) 1944 yılının Nisan ayı başlarında güneybatı Ukrayna'da harekâta katılan iki cephe kuvvetine, Romanya'nın kuzeydoğusunda girişilecek bir stratejik taarruz için emir vermişti Mareşal Konev komutasındaki 2 Ukrayna Cephesi, 5 Nisan'da Târgu Frumos ve Botoşani bölgesine yaklaşmıştı Bu birliklerden bir kısmı, 8 Nisan'da Târgu Frumos yönündeki taarruzuna başladı Bölgeyi savunmakla görevli olan Romen 4 Ordu'su, Alman 24 Panzer Tümeni'nin zırhlı unsurlarıyla takviye edilmişti ve beklenen Sovyet taarruzunu göğüslemek için savunma hazırlıklarını düzenlemekteydi Sovyet 27 Ordusu'na bağlı iki tümen, 9 Nisan'da bu kenti sararak savunma mevzilerini kıpırdayamaz hale getirdi Böylelikle, savunmadaki kuvvetlerini, bir Sovyet saldırısını göğüslemekte yetersiz güçte olduğu ortaya çıkmıştı Bunun üzerine Alman 8 Ordu'su komutasının hızlı tepkisi, General Hasso von Maneuffel'e emrindeki Grossdeutschland Mekanize Tümeni ile Târgu Frumos'a hareket ederek kenti geri almasını emretmek oldu Emrin alınmasından 48 saat sonra 10 Nisan akşamı kent Tümen tarafından geri alındı ve bölgede yeni bir savunma düzeni oluşturuldu Bölgede kalan Sovyet birlikleriyle dağınık çatışmalar 12 Nisan'a kadar devam etti ve bu birlikler tehlikeli biçimde kuşatılma tehlikesi içine düştü

Çatışmaların sona ermesi ardından Almanlar kentin kuzeybatısında ve kuzeydoğusunda yeni bir savunma hattı kurdular Ayrıca kenti hemen yakınında ihtiyat olarak bir tank alayı yerleştirildi Târgu Frumos yenilgisi ardından harekete geçme gereği duyan Mareşal Konev, 2 Tank Ordusu'na, Podu İloaiei kasabasına yönelik bir taarruza 12 Nisan itibariyle başlama emri verdi

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com