Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Sinsi Eğlence > Bir Tutam Hikaye > Şaşırtıcı / Ürpertici Hikayeler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bakımlarda, film, olaylar, yoğun

Yoğun Bakımlarda Film Gibi Olaylar

Eski 07-13-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Yoğun Bakımlarda Film Gibi Olaylar

Yoğun bakımlarda film gibi olaylar

Yoğun bakımlarda film gibi olaylar

Bazen yoğun bakımdaki uyanma hikayeleri film senaryolarını aratmıyor Doktorları hatta tıp dünyasını bile şaşırtabiliyor Bugün yoğun bakımların, doktorların günlükleri açıldı ve binlerce hastaları arasından doktorlar en ilginç uyanma hikayelerini yorumladılar İşte film gibi ama gerçek üç öykü

1 AŞK PANKARTI İLAÇTAN ETKİLİ
"Aşkım seni çok seviyoruz" yazılı pankart yoğun bakım odasının tam karşı duvarına asıldı Pankartın üzerinde eşi ve çocuklarının isimleri bulunuyordu
Selma Uyan, ikinci çocuğunu dünyaya getirirken 1000 hamileden ikisinde görülen Hellp Sendromu'na yakalandı 30 gün boyunca komada kalıp ölümle savaştı Eşi Ercan Uyan'ın yoğun bakım odasının karşısına astırdığı pankart, onu hayata döndüren mucize oldu

ZOR BEKLEYİŞ
Uyan ailesinin hastalıkla savaş hikayesi, tıp dünyasını bile hayrete düşürecek cinsten Henüz 24 yaşındaki genç anne Selma Uyan, doğumdan birkaç dakika sonra komaya girdi Ateşi ve tansiyonu aniden yükseldi Tüm vücudundaki kanı pıhtılaşıp karaciğer fonksiyonları bozulmaya başladı Dünyaya getirdiği minik kızını görememişti bile Kalbi durmak üzereydi Eşi Ercan Uyan, baba olduğuna sevinemeden, eşi Selma'yı yoğun bakıma getirdi Kontrol altına alındı Bu sırada eşi hep yanındaydı Sonraki günlerde çocuklarının sesini kasete alıp kulaklıkla ona dinletmeye başladı Herşeye rağmen Semra Uyan'ın bilinci yerinde değildi uyanamıyordu Doktorlar beynine kan gitmediğini söylüyordu Beyin ölümü olur mu diye beklerken, birden fonksiyonları düzeliyordu Ben 'Tatlım sakın gitme, çocukların seni bekliyor' diye onunla sürekli konuşuyordum" diye anlatıyor Ercan Uyan yaşadığı o günleri Sonunda doktorlar narkozu kesip Selma Uyan'ı uyandırmaya karar verdi Krizin, şokların ve komanın neye hasar verdiğini görmek istiyorlardı İki gün sonra uyandıracaklarını söylediler Ancak krizler nedeniyle uyandırılması riskliydi Uyanmayabilirdi, uyanıp eşini ve çocuklarını tanıyamayabilirdi veya durumu daha da ağırlaşabilirdi Tam çizgideydi Doktor Kadir Doğruer bunları Ercan Uyan'a tek tek anlattı Ercan Uyan ise, "Her şeye razıydım Eşim yatağa bağlı da yaşasa yanımızda olsun yeter diyordum" diye anlatıyor yaşadıklarını

CAMIN ÖNÜNE ASTI
Bunun üzerine koca Ercan Uyan, bir arkadaşını aradı ve üzerinde "Aşkım seni çok seviyoruz" yazılı bir pankart hazırlamasını rica etti Eşinin gözünü açar açmaz bu pankartı görmesini istiyordu Selma Uyan'ın yoğun bakımdaki yatağı, tam camın önündeydi İnşaat mühendisi olan Ercan Uyan, hesaplayıp pankartı onun tam görebileceği noktaya astırdı

UZAKTAN GÖRDÜ
Asılan pankart, Perpa'nın güvenliği tarafından indirildi Doktoru Kadir Doğruer, pankartın tekrar asılmasını sağladı Pankart asıldıktan sonra Semra Uyan gözlerini açtı "Pankarta doğru bakıyordu Ancak ben kendinde olup olmadığını o an anlayamadım Gözlerini kırpıştırdı, sonra bana bakıp gülümsedi 'Kızımız nasıl?'diye sordu O an dünyanın en mutlu insanı bendim" diye anlatıyor Ercan Uyan o anı Selma Hanım'a yoğun bakıma alınamadıkları için minik oğlunu ve kızını asılan pankartın bulunduğu yerden göstermişlerdi

2 75 GÜN SONRA UYANDI
75 gün sonra uyanan Güler Yılmaz'ın doktoru Işıl Köse: "İyileşme sürecinde bizim çabalarımızın yanı sıra kendi gayreti etkili oldu"
Aliağa'daki bir trafik kazası sonrası ağır yaralanan 28 yaşındaki Güler Yılmaz, hastanenin acil servisine kaldırıldı Ameliyatın ardından yoğun bakım servisine alındı, uyanamadı ve tam 75 gün uyudu 25 ay boyunca ailesi onu hiç yalnız bırakmadı Hastane personeli, belki uyanır uyuduyla ailesiyle birlikte onu hastanenin bahçesine çıkarttı

OĞLUNA KAVUŞTU
Tam 75 gün sonra bir sabah gözlerini açtı Kazayı hiç hatırlamadığını söyledi ve "Burada 75 gündür yattığımı söylediklerinde çok şaşırdım Tekrar gökyüzünü, insanları gördüğüm için çok mutluyum Taburcu olduktan sonra ilk olarak 15 yaşındaki oğlum Berkay'a sarılıp onu doya doya öpeceğim'' dedi Anestezi yoğun bakım ünitesi doktorlarından Işıl Köse de yoğun bakım ünitesi hastalarının ''Yaşamın kıyısındaki kişiler'' olduğunu söylüyor "Güler Hanım, 75 gün önce yoğun bakım ünitesine geldiğinde, trajik öyküsü ve her şeye rağmen gülümseyen yüzüyle yüreğimizi burkmuştu Burada kaldığı sürenin çoğunu solunum cihazına bağlı geçirdi Umutlarımızın giderek tükenmeye başladığı bir anda düzelmeler başladı Bu iyileşme sürecinde bizim çabalarımızın yanı sıra, en çok da kendi gayreti etkili oldu" diyor

MOZART ONU UYANDIRDI
Beyin ve sinir cerrahı Doç Dr Cahide Topsakal'ın not defterinden yoğun bakımdaki hastasının birden uyanma öyküsü
Elazığ'da üniversitede anabilim dalı başkanıyken trafik kazası geçirmiş sporcu bir genç kız getirdiler Yoğun bakımda, bitkisel hayatta idi Gözleri ile takip bile yapamıyordu Elimizden geleni yaptık ama mucizeye ihtiyacı vardı Onu mümkün olduğu kadar hayata bağlamaya çalıştık Yoğun bakımda sevdiği müzikleri dinletmeye başladık Klasik müzik seviyormuş Mozart'tan konçertolar dinlettik

BEYİN İYİYİ İSTER Yoğun bakımda tedavisi sürüyordu Üç ay sonra bir gün, kliniğimin kapısı açıldı ve yürüyerek yanıma geldi Son derece iyi görünüyordu, birden uyanmıştı Ailesi ile birlikte bana teşekkür ettiler Klinikteki bütün doktor arkadaşlarımla donduk kaldık Bunun yorumu şudur ki; böyle sürprizlerle karşılaşabiliriz İyileşmez dediğim hastalarımın iyileştiğine ve uyandığına şahit oldum Beynin ne zaman, nasıl davranacağı hiç belli olmaz Beyin mutlaka kendini iyi yönde tamir etmeye çalışır İyisi varken kötüsünü tercih etmez Bu doğaya aykırıdır Beynimizin isterse hayatımızı son derece iyi şekillendirebilecek enerjiye sahip olduğunu unutarak yaşıyoruz Beynimize yeterince güvenmiyoruz Beyinden çıkan enerjiye inansak sağlıklı ve refah içinde yaşayabilir

BEN ÖLEMEM EVLENECEĞİM!
Selma Uyan, yaşadıklarının hiçbirini hatırlamıyor Yalnızca komada olduğu 30 gün boyunca bir rüya gördüğünü söylüyor "Ben doğumdan çıkıp uyandığımı düşünüyordum Uykuda olduğumda hep rüyamda eşimi görüyordum Onunla tekrar evleniyordum 'Ben ölemem, evleneceğim' diyordum Sonra gözlerimi açtım Önce ışık yüzünden karşımdaki şeyi anlayamadım Sonra 'Aşkım Seni Çok Seviyoruz' pankartını gördüm Önce doğum hediyesi zannettim Eşim yanımda elimi tutuyordu Ama ben çok yorgundum" diyor "

AŞKIM" DİYOR
Zor günleri geride bırakan çift, yeniden aile olmanın mutluluğunu yaşarken birbirlerine her zaman "Aşkım" diye hitap ettiklerini anlatıyor

DOKTORUN YORUMU
Yoğun Bakım Sorumlusu Dr Kadir Doğruer, "Pankart ve eşi Ercan Bey'in ilgisi ilaçlardan daha etkili oldu Hellp Sendromu bu düzeyde yaşandığında çoğunlukla ölümle sonuçlanırdı, onu bu olumlu sonuca sevgi getirdi Yoğun bakımda yaşamın kıyısından dönen insanlar büyük bir tükeniş yaşıyor Sevdikleri ise onları hayata bağlıyor

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com