Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Bilgisayar,Teknoloji & İnternet Dünyası > Yazılım & Donanım

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
çift, işletim, kaldırırım, kullanıyorum, sistemi, tanesini

Çift İşletim Sistemi Kullanıyorum. Bir Tanesini Nasıl Kaldırırım?

Eski 08-21-2006   #1
[KAPLAN]

Çift İşletim Sistemi Kullanıyorum. Bir Tanesini Nasıl Kaldırırım?

Bu işlemi gerçekleştirmek için öncelikle sistemimizde kurulu olan Win NT/2K/XP'nin boot manager'ını düzenliyeceğiz, daha sonra bölümümüzden kaldıracağımız işletim siteminin dosyalarını sileceğiz

1-)Boot Manager'ı düzenleyelim: Öncelikle "bootini" gizli bir dosya olduğu için görebilmemiz için şu adımları takip edin Explorer�rı açın, daha sonra Araçlar -> Klasör seçenekleri -> Görünüm'e gelin "Gizli dosya ve klasörleri göster" seçeneğini işaretledikten sonra tamam diyerek çıkın Artık "bootini" görebilirsiniz

C sürücünüzde ki "bootini" dosyasını açmak için Not defteri yada başka bir text editörü kullanın Sisteminizde hem Win98 hem de WinXP olduğunu varsayalım buna göre "bootini" dosyanızın içeriği buna benzer olacaktır

[boot loader] timeout=30 default=C:\ [operating systems] C:\="Microsoft Windows" multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS="Micro soft Windows XP Professional" /fastdetect

*timeout=30* -->Boot menünün ekranda kaç saniye kalacağını gösteriyor

"default=C:\" -->Default olarak seçili işletim sistemi" Aşağıdakiler ise Boot Menüde bulunan işletim sistemleri seçenekleri C:\="Microsoft Windows" multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS="Micro soft Windows XP Professional" /fastdetect

Şimdi biz C'de Win98'i kaldıcağımızı ve sadece WinXP kullanacağızı düşünelim Buna göre boot menü aşağıdaki gibi olacaktır

[boot loader] timeout=0 default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOW S [operating systems] multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS="Micro soft Windows XP Professional" /fastdetect

"timeout=0" yapmamın nedeni nasıl olsa seçecek başka işletim sistemi yok

"default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDO WS" ise D sürücümüzdeki WinXP'nin yol tanımı Böylece boot menü düzenleme işlemimiz tamam oluyor

2-)Yer açmak için dosyaları kaldıralım Eğer Windows98, primary bölümde olmasaydı rahatça formatlayabilirdik ama WinXP'nin boot işlemi için gerekli bazı önemli dosyaları bu bölümde (C'de) yer aldığı için klasörleri silerek yer açmamız gerekecektir Bu işlemi WinXP altında yaptığımız için C sürücüsünde bulunan Windows 98'in Windows klasörünü,program files'ı vs silerek yer açabiliriz Bu işlemler sonucunda tek işletim sistemine sahip olup böylelikle yer sorunumuzuda halletmiş olacağız

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com