Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > ForumSinsi Ansiklopedisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anha, radıyallahü, rukayye

Rukayye (Radıyallahü Anhâ)

Eski 08-27-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Rukayye (Radıyallahü Anhâ)

Resûlullah sallallahü aleyhi ve sellem efendimizin kızı Peygamber efendimiz otuz üç yaşındayken, hazret-i Zeyneb?den sonra ikinci kızı olarak hazret-i Hadîce vâlidemizden dünyâya gelmiştir Çok güzel idi Vahy ile hazret-i Osman?a nikâh edildi Onunla birlikte iki kere Habeşistan?a hicret ettiler Yirmi iki yaşındayken Bedr Gazâsında hasta oldu Hazret-iOsman?a, Bedr?e gelmeyip zevcesine hizmet etmesi emrolundu Bedr Zaferinin müjdesi Medîne?ye geldiği gün vefât etti ve orada defnolundu

Resûlullah efendimize, peygamberliği bildirilmeden önce hazret-i Rukayye, Ebû Leheb?in oğlu Utbe?ye, Ümmü Gülsüm de Uteybe?ye nikâh edilmiş, fakat evlilik gerçekleşmemişti Fahr-i âlem efendimize, peygamberliği bildirilip, insanlar, İslâm?a dâvet edilmeye başlanınca, Ebû Leheb ve oğulları düşman kesildiler Cehennemlik oldukları Tebbet sûresinde bildirilen Ebû Leheb ve karısı ile Kureyş?in ileri gelen müşrikleri, Utbe ve Uteybe?ye; ?O?nun kızlarını alıp yükünü hafiflettiniz Kızlarını boşayın ki, zahmete düşsün! Size Kureyş?ten istediğiniz kızı alalım!? diye teklif ettiler Onlar da; ?Peki, boşadık!? dediler Uteybe denilen alçak, daha da ileri giderek, Peygamber efendimizin huzûr-i şerîfine gelip; ?Ey Muhammed! Ben, seni ve dînini tanımıyorum Kızını da boşadım Artık ne sen beni, ne de ben seni seveyim! Ne sen bana, ne de ben sana geleyim!? diye hakâret etti Sonra sevgili Peygamberimize saldırıp, mübârek yakasına yapıştı Gömleğini yırttı Bunun üzerine Resûlullah efendimiz; ?Yâ Rabbî! Buna canavarlarından birini musallat et!? buyurdular Çok kısa bir zaman sonra Uteybe bedbahtını arslan parçaladı

Bu hâdiseden sonra, Peygamber efendimize vahy gelerek, hazret-i Rukayye?nin hazret-iOsman ile nikâhlanması emredildi ve evlendiler

Nübüvvetin beşinci senesinde, Müslümanlara, müşriklerin işkenceleri pek şiddetlenmişti Peygamber efendimiz, Eshâbının dayanılmaz işkencelere uğramasına, ayaklarından iplerle develere bağlanıp, aksi istikâmetlere doğru çekilerek parçalatılmasına çok üzülüyordu Bu işkenceler her geçen gün daha da şiddetleniyor, merhâmet dolu kalbi, bunlara tahammül edemiyordu Peygamber efendimizin emriyle Habeşistan?a hicret eden yirmiye yakın sahâbiyle birlikte hazret-i Osman ve hanımı Rukayye de hicret ettiler

Peygamber efendimiz; ?Şüphesiz ki, Osman, Lût peygamberden sonra zevcesiyle birlikte hicret eden ilk kimsedir? buyurdu

Hazret-i Rukayye?nin burada Abdullah isminde bir oğlu oldu Bu sebeple hazret-i Osman?a Ebû Abdullah künyesini verdiler Hazret-i Abdullah altı yaşındayken vefât etti

Peygamber efendimizin Medîne-i münevvereye hicretinin ikinci yılında, hazret-i Osman ve hanımı Medîne?ye geldiler

Hazret-i Rukayye, Medîne?de hastalandı O sırada Bedr Gazâsı için hazırlık yapılmış, hazret-i Osman?ın hanımıyla meşgûl olması emredilmişti Peygamber efendimiz ve şanlı Eshâbı müşriklerle çarpışmak üzere Bedr?e gittiler Onlardan zafer müjdesi geldiği gün, hazret-i Rukayye Hakk?ın rahmetine kavuştu

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com