Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Ülke & Şehirler > Türkiye > Marmara Bölgesi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
adapazarı, çaykışla, köyü, sakarya

Çaykışla Köyü Sakarya Adapazarı

Eski 08-14-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Çaykışla Köyü Sakarya Adapazarı

Adapazarı Çaykışla Köyü Bilgileri - Çaykışla Köyü Hakkında - Çaykışla Köyü Tanıtımı - Çaykışla Köyü Resimleri

Çaykışla, Sakarya ilinin Adapazarı ilçesine bağlı bir köydür

İlçe: ADAPAZARI

İlAKARYA

Tarihi

Köyün adının kurtulus savasi yillarinda koy civarindaki mudurnu cayi yaknlarinda kurulan askeri kisladan aldigi rivayet edilmektedir Koydeki yerlesik hayatin baslamasi 19 yuzyil baslarinda balkanlardan gelen gocmenlerle olmustur

Kültür

Köyün demokrafik yapisi cesitli olmamakla birlikte nufusun cogunlugu manav ve boşnak ağırlıklıdır Köyün cok zengin bir yemek kulturu vardir Ozellikle patatesli borek, etli börek ve kabak tatlisini mutlaka tatmalısınız

Coğrafya

Sakaryanin dogusunda kent merkezine 8 km uzaklıkta akova uzerinde bulunan duzluk bir arazi yapisi mevcuttur Adapazari merkeze yakin olmasi ve topraklarinin tarima elverisli olmasi itibariyle stratejik bir konuma sahiptir Pamuklu ve Kanal dereleri koyun tarimsal su ihtiyaclarini karsilamaktadir

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 1179
1997 1313

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır

Köy Muhtarı: :Bilgi yok

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur Ptt şubesi ve ptt acentesi vardir Sağlık ocağı ve sağlık evi vardir Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Alıntı Yaparak Cevapla

Cevap : Çaykışla Köyü Sakarya Adapazarı

Eski 05-28-2015   #2
Kayıtsız
Icontr

Cevap : Çaykışla Köyü Sakarya Adapazarı

selamun aleyküm ben salim aygün sakarya merkez caykısla köyünde zekeriye kara aslanı arıyorum bilgi verirseniz sevinirim 0532 235 3212
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com