Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Yemek Tarifleri > Makarna & Pilav

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
büryan, pilavı

Büryan Pilavı

Eski 11-04-2014   #1
Şengül Şirin

Büryan Pilavı

Büryan Pilavı Tarifi

Malzemeler:

• 1 kg kuşbaşı kuzu eti
  • 2 adet kuru soğan
  • 2,5 su bardağı baldo pirinç
  • 3 adet havuç
  • 2 çorba kaşığı sıvı yağ
  • 2 çorba kaşığı tereyağ
  • İsteğe göre tuz
  • 1 tutam maydanoz
  • 1 tutam taze çekilmiş karabiber

Büryan Pilavını Emine Beder hanımefendinin yemek kitabını karıştırırken görür,iç geçirir ve yapamayacağım düşüncesiyle es geçerdim
Pilavın görüntüsü açısında,karıştırılma şansı olmadığı için,etlerin yanıp,pilavın pişmeme ihtimali beni korkutuyordu
Fakat,hiç de endişelendiğim gibi olmadı Hatta etler öyle güzel kızardı ve pilav öyle iyi pişti ki,bu nefis tarif mutfak tarihimde yaptığın en iyiler listesinde en üst sıralara yerleşti

hazırlanışı:

1. Etleri tencereye alın ve suyunu bırakıp çekene kadar yüksek ateşte tutun
  2. Etler suyunu çekmeye başlayınca ateşi kısın ve tencerenin kapağını kapayıp pişmeye bırakın
  3. Ben bu işlem için Emsan Bitez Paslanmaz Çelik Tencere kullandım İçi seramik olduğu için,pilav pişirmek için oldukça ideal olan bu tencerenin görüntüsü de son derece cici
  4. Ayrıca Emsan Bitez Tencere‘nin silikon çerçeveli kapağı sayesinde,yemeğim fırında güveçte pişmişcesine lezzetli pişti
  5. Etler yumuşayınca,yemeklik doğradığınız soğanları etin üzerine ekleyin
  6. Sıvı yağı da ekleyip,soğanlarla birlikte eti kavurunBu aşamada isteğinize göre tuz ve kara biber ile tereyağ ekleyip karıştırın
  7. Soğanlı karışımın üzerine rendelenmiş havuçları örtün ve onun üzerine iyice yıkayıp suyu süzülmüş pirinçleri ekleyin
  8. Pirinçleri güzelce yaydırın ve üzerini basacak kadar sıcak su ekleyip,kaşıkla aradan boşluklar oluşturup,etin tuzu ve yağının pirinçlerin üzerine de gelmesini sağlayın
  9. Tencerenin kapağını kapatın ve kısık ateşte yemek suyunu çekene kadar pişirin
  10. Pirinçlerin pişip pişmediğini kontrol edip,pirinçler pişince pilavı kapatın
  11. Pişen pilavı 10 dakika dinlendirip servis tabağına ters çevirip servis yapın

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com