Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Kitap Özetleri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
cinayetler, matematik, şifreli

Matematik Şifreli Cinayetler

Eski 11-04-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Matematik Şifreli Cinayetler

Matematik şifreli cinayetler

Alanında nadir rastlanan bir romandan bahsedeceğiz Matematiği olay örgüsüne yediren yazarımız, katilini usta bir matematikçi olarak kurguluyor Bu durumda cinayetleri çözeceklerin de matematik bilgilerini gözden geçirmeleri gerekiyor
Oxford Cinayetleri, bir seri cinayet romanı; bir cinayet kurgusu olduğu kadar, mükemmel bir matematik kurgusu Arjantinli genç bir matematikçinin Oxford'a gelmesiyle başlıyor olaylar Arjantinli genç kendini bir anda cinayetlerin içinde bulur

Seri katil, çok beğendiği bir matematikçiye notlar bırakır İşlenen tüm cinayetler, birbirinden farklı matematiksel sembollerle temsil ediliyor Bu seri cinayetleri durdurmanın tek yolu, serideki yeni oluşacak sembolü ortaya çıkarmaktır

Okur hiçbir önermenin, gerçeklerle ispatlanamayacağını görüyor Kitabı okudukça, işlenen cinayetlerin peşinde, bir sürü matematik teoreminin derinlerinde dolaşıyor Pisagorcularla tanışıyor, Avusturyalı Mantıkçı Kurt Gödel'in Eksiklik Teoremini keşfediyor bu yüzden kitaptan belki bir Conan Doyle ya da Agatha Christie polisiyesi kadar, belki daha çok tat alınabilir

Guillermo Martinez, Arjantinli bir Matematikçi 16-17 yaşlarında ilk kısa öykülerini yazmış ve dergilerde yayınlatmış İlk öykü kitabı, daha matematik doktorasını tamamlamadan, 25'inde yayınlanmış ve 1982'de Arjantin'de Ulusal Öykü yarışmasında ödül kazanmış Yazmak, her zaman en önemli işi olmuş

Oxford Cinayetleri, Latin Amerika, ABD ve ardından İngiltere ile İspanya'da çok satan romanlar arasına girdi Kitap aynı isimle 2007'de sinemaya uyarlandı ve Ocak 2008'de yayınlanması planlanıyor

Kitabın Adı: Oxford Cinayetleri
Yazar: Guillermo Martinez
Tercüme: B Burcu Özcan Arıkan Yayınevi: Bileşim Yayınevi ISBN: 978-975-271-185-3

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com