Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
dove, prizması

Dove Prizması

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Dove Prizması

Dove Prizması
Dove Prizması Hakkında - Dove Prizması Nedir - Dove Prizmasının Özelliği

Dove prizması görüntü elde etmek için kullanılan bir tip yansıtıcı prizmadır Dove prizması tepe açısı 90° olan bir prizmanın üst kısmının çıkarılmasıyla elde edilir Işık eğimli yüzeylerinden birinden prizmaya girerek taban yüzeyinden tamamen yansır ve diğer eğilimli yüzeyden çıkar Yalnızca bir yansıma gerçekleştiği için prizmadan geçen görüntü döner ve ters bir biçimde aktarılır

Dove prizmasının ilginç bir özelliğiyse kendi dikey ekseni etrafında döndürüldüğü zaman aktarılan görüntünün de döndürülme hızının iki katı hızla dönmesidir Bu özelliği ışığın herhangi bir açıya bağlı olarak dönmesinin sağlayarak interferometre ve astronominin uygulama alanlarında bazı kolaylıklar sağlar

Lesso & Padgett (1999) ve Moreno (2003-2004) dönen Dove prizmasının içinden geçen ışığın polarizasyon türünde değişim olduğunu keşfettiler Dove prizmasıyla özellikle polarizasyon değiştirme özelliği bilimsel araçların sinyal ölçümlerini etkileyebileceğinden dolayı ilgilenili

Dove prizması adını mucidi Heinrich Wilheim Dove'dan almıştır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com