Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Genel Bilgiler > Dilekçe Örnekleri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
1985, 2000, arası, bağkur, borçlanması, dilekçe, isteyenler, yapmak, yılları, örnek

1985 ve 2000 Yılları Arası Bağkur Borçlanması Yapmak Isteyenler Için örnek Dilekçe

Eski 05-04-2015   #1
Şengül Şirin

1985 ve 2000 Yılları Arası Bağkur Borçlanması Yapmak Isteyenler Için örnek Dilekçe

Sosyal Güvenlik Mali Müşavirlik Denetim Hizmetleri

Bağ-Kur’ a 1985-2000 arasında vergi, sicil ve oda kaydı olup da sigortasını yaptırmayanlar isterse geçmişe dönük borçlanma yapabilecek

(………) İŞ MAHKEMESİ YARGIÇLIĞI’NA
DAVACI : Ad Soyad (TC Kimlik No: ……)

Adres …
DAVALI : Sosyal Güvenlik Kurumu
Ziyabey Cad No:6 Balgat/ANKARA
KONU :Sigortalılık tespit davasıdır

AÇIKLAMALAR :

Davalı Sosyal Güvenlik Kurumuna ……… tarihli işe giriş bildirgem bulunmaktadır
1479 sayılı Kanuna 4956 sayılı Kanunla eklenen Geçici 18 maddeyle eklenen; “Bu Kanuna göre sigortalılık niteliği taşıdıkları halde 04/10/2000 tarihine kadar kayıt ve tescilini yaptırmamış olan sigortalıların sigortalılık hak ve yükümlülükleri 04/10/2000 tarihinden itibaren başlar” hükmü gereğince, 04/10/2000 tarihinden itibaren 1479 sayılı Kanuna tabi BAĞ-KUR sigortalısı olarak kayıt ve tescilim yapılmıştır
……/……/…… - ……/……/…… Tarihleri arasında vergi kaydım, (EK-1) ……/……/…… tarihinden itibaren ………………………………………Oda kaydım (EK-2) ve ……………………………………… tarihinden itibaren Esnaf Sicil kaydım (EK-3) bulunmaktadır
……/……/…… tarihinde vergi kaydım açılmış olmasına rağmen, Davalı Kurum tarafından BAĞ-KUR sigorta tescilim yapılmamıştır 1479 sayılı Kanun, zorunlu sigortalılık şemsiyesi altına en son alınan esnaf ve sanatkarlar ve diğer bağımsız çalışanlara, kanunda yazılı sosyal güvenlik hükümlerini uygulama amacını taşımakta olup, kanunun 26 maddesinde sigortalı olmak hak e yükümlülüğünden vazgeçilemeyeceğini ve kaçınılamayacağını, bu Kanuna göre sigortalı sayılanların, sigortalı sayıldıkları tarihten itibaren 3 ay içinde kuruma başvurarak kayıt ve tescillerinin zorunlu olduğunu, aksi durumda Kurum tarafından resen tescil işleminin yapılacağı hükme bağlanmıştır

Yine, 22/03/1985 tarihinde yürürlüğe giren 3165 sayılı Kanunla 1479 sayılı Kanunda yapılan değişiklikte de; “Gerçek ve götürü usulde gelir vergisi mükellefi olanlar, Esnaf ve Sanatkarlar Siciline kayıtlı bulunanlar veya kanunla kurulu meslek kuruluşuna usulüne uygun kayıtlı bulunanlardan gelir vergisi mükellefi olanlar mükellefiyetin başlangıç tarihinden itibaren, gelir vergisinden muaf olanlarla vergi kaydı bulunmayanlarda Esnaf ve Sanatkar Siciline veya kanunla kurulu meslek kuruluşlarına kayıt oldukları tarihten itibaren kendiliğinden” SİGORTALI SAYILMIŞLARDIR

TC Yargıtay Hukuk Genel Kurulunun 2009/52 sayılı ve 04/02/2009 tarihli kararı ile talebim gibi karar verilmesi gerektiği tespit edilmiştir Emsal nitelikteki kararı Hukuk Genel Kurulu kararını sunuyorum (EK-4)
1479 sayılı Kanunun 3165 sayılı Kanunla değişik yukarda bahsedilen hükmünün sigortalılık için aradığı şartlar dikkate alındığında vergi kaydı başlangıç tarihim itibarıyla zorunlu sigortalı olarak BAĞ-KUR kapsamında değerlendirilmem konusunda yasal zorunluluk buluğundan, sigortalılık tescil tarihimin vergi kaydı başlangıç tarihim olan …… tarihinden itibaren tespit edilmesini saygılarımla arz ve talep ederim

DELİLLER :

1 Vergi başlangıç tarihimi gösterir belge( EK-1)
2 Oda kayıt tarihimi gösteren belge (EK-2)
3 Esnaf sicil kayıt tarihimi gösterir belge (EK-3)
4 Sosyal Güvenlik Kurumu kayıtları (Davalı taraftan talep edilmesi gereken)
5 Bilirkişi İncelemesi (Gerekmesi Halinde)
6 Emsal Yargıtay Hukuk Genel Kurulu Kararı (EK-4)
7 Sair Deliller

HUKUKİ NEDENLER:
1479 sayılı Kanun, 3165 sayılı Kanun, İlgili tüm diğer mevzuat

SONUÇ VE TALEP: Yukarıda açıklamaya çalıştığım ve resen gözetilecek nedenlerden;

- Sigortalılık başlangıç tarihimin vergi kaydı başlangıç tarihim olan ……/……/…… tarihinden itibaren tespitine,
- Yargılama giderlerinin davalı üzerinde bırakılmasına,
Karar verilmesini saygılarımla arz ve talep ederim ……/………/2015
Davacı- Ad Soyad

EKLER:

İmza
- Vergi başlangıç tarihimi gösterir belge( EK-1)
- Oda kayıt tarihimi gösteren belge (EK-2)
- Esnaf sicil kayıt tarihimi gösterir belge (EK-3)
- TC Yargıtay Hukuk Genel Kurulunun 2009/21-10 E ve 2009/52 K sayılı ve 04/02/2009 tarihli ilamı (EK-4)
- Kimlik fotokopisi (EK-5)

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

forumsinsi.com