Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Sinsi Eğlence > Bir Tutam Hikaye

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
güzellerinden, hikayeler, tane

22 Tane Güzellerinden Hikayeler

Eski 08-13-2012   #16
Prof. Dr. Sinsi

YAŞAMAK, SEVMEK ve ÖĞRENMEK

Öğretmenin adı bayan Thompson'du ve 5sınıf öğrencilerinin önünde ayakta durduğu ilk gün onlara bir yalan söyledi Çoğu öğretmen gibi, onlara baktı ve hepsini aynı derecede sevdiğini söyledi Bu mümkün değildi, çünkü orada en önde,

sırasına adeta çökmüş gibi oturan küçük bir öğrenci vardı

Adı Teddy Stoddard Bir önceki yıl, bayan Thompson, Teddy'i gözlemiş, onun diğer çocuklarla oynayamadığını; giysilerinin kirli ve kendinin de hep banyo yapması gereken bir halde olduğunu görmüştü ve Teddy mutsuz da olabilirdi

Çalıştığı okulda bayan Thompson, her öğrencinin geçmişteki kayıtlarını incelemekle de görevlendirilmişti ve Teddy'nin bilgilerini en sona bırakmıştı Onun dosyasını incelediğinde şaşırdı Çünkü; birinci sınıf öğretmeni: "Teddy zeki bir çocuk ve her an gülmeye hazır Ödevlerini düzenli olarak yapıyor ve çok iyi huylu Ve arkadaşları onunla olmaktan mutlu" diye yazmıştı

İkinci sınıf öğretmeni:

"Mükemmel bir öğrenci, arkadaşları tarafından sevilen, fakat evde annesinin amansız hastalığı onu üzüyor ve sanırım evdeki yaşamı çok zor" diyordu

Üçüncü sınıf öğretmeni:

"Annesinin ölümü onun için çok zor oldu Babası ona yeterince ilgi gösteremiyor ve eğer bir şeyler yapılmazsa evdeki olumsuz yaşam onu etkileyecek“ diye yazmıştı

Dördüncü sınıf öğretmenine gelince:

"Teddy içine kapanık ve okula hiç ilgi göstermiyor, hiç arkadaşı yok ve bazen sınıfta uyuyor" demişti Şimdi bayan Thompson sorunu çözmüştü ve kendinden utanıyordu Öğrenciler ona güzel kağıtlara sarılmış süslü kurdelelerle paketlenmiş yeni yıl hediyeleri getirdiğinde kendini daha da kötü hissetti Çünkü Teddy'nin armağanı

kaba kahverengi bir kese kağıdına beceriksizce sarılmıştı Bunu diğer öğrencilerin önünde açmak ona çok acı verdi

Bazıları, paketten çıkan sahte taşlardan yapılmış, birkaç taşı düşmüş bileziği ve üçte biri dolu parfüm şişesini görünce gülmeye başladılar, fakat öğretmen, bileziğin ne kadar zarif olduğunu söyleyerek ve parfümden de birkaç damlayı bileğine damlatarak onların bu gülmelerini bastırdı

O gün okuldan sonra Teddy öğretmenin yanına gelerek; "Bayan Thompson, bugün hep annem gibi koktunuz" dedi

Çocuklar gittikten sonra öğretmen yaklaşık bir saat kadar ağladı O günden sonra da çocuklara okuma, yazma, matematik öğretmekten vaz geçerek onları eğitmeye başladı Teddy'ye özel bir ilgi gösterdi Onunla çalışırken zekasının tekrar canlandığını hissetti Ona cesaret verdikçe çocuk gelişiyordu Yılın sonuna dek, Teddy sınıfın en çalışkan öğrencilerinden biri olmuştu

Öğretmenin, hepinizi aynı derecede seviyorum yalanına karşın Teddy, onun en sevdiği öğrenci olmuştu

Bir yıl sonra, kapısının altında bir not buldu Teddy'dendi Tüm yaşantısındaki en iyi öğretmenin kendisi olduğunu yazıyordu Ondan yeni bir not alana kadar 6 yıl geçti Notunda liseyi bitirdiğini ve sınıfındaki üçüncü en iyi öğrenci olduğunu ve bayan Thompson'un halâ hayatında gördüğü en iyi öğretmen olduğunu yazıyordu Dört yıl sonra, bir mektup daha aldı Teddy'den O arada zamanın onun için zor olduğunu çünkü üniversitede okuduğunu ve çok iyi dereceyle mezun olmak için çok çaba sarfetmesi gerektiğini yazıyordu Ve bayan Thompson halâ onun hayatında tanıdığı en iyi öğretmendi Daha sonra dört yıl daha geçti ve bir mektup daha geldi Çok iyi bir dereceyle üniversiteden mezun olduğunu ama daha ileriye gitmek istediğini yazıyordu Ve halâ bayan Thompson onun tanıdığı ve en çok sevdiği öğretmendi

Bu kez mektubun altındaki imza biraz daha uzundu

Theodore FStoddard Tıp Doktoru

İlkbaharda bir mektup daha aldı bayan Thompson Teddy hayatının kızıyla tanıştığını ve evleneceğini yazmıştı Babasının birkaç yıl önce öldüğünü, bayan Thompson'un düğünde damadın anne ve babası için ayrılan yere oturup oturamayacağını soruyordu Tabii ki oturabilirdi

Bayan Thompson törene giderken özenle sakladığı birkaç taşı düşmüş olan o bileziği taktı, Teddy'nin ona verdiği ve annesi gibi koktuğunu söylediği parfümden sürmeyi de ihmal etmedi

Birbirlerini sevgiyle kucaklarlarken, Teddy, onun kulağına "Bana inandığınız için çok teşekkürler bayan Thompson, kendimi önemli hissetmemi sağladığınız için ve beni böyle değiştirdiğiniz için de" diye fısıldadı

Bayan Thompson gözünde yaşlarla ona karşılık verdi: "Yanılıyorsun Teddy Ben değil, sen bana öğrettin

Seninle karşılaşıncaya kadar ben öğretmenliği bilmiyormuşum!!

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-13-2012   #17
Prof. Dr. Sinsi

Iki Arkadas

Iki tane çok iyi arkadas varmis Bunlar üniversite yillarinda tanismislar Okul bitince biri memleketine yani mardine gitmis, digeri isi Istanbul'da kalmis

Istanbullu bir gün mardine gitmis arkadasini ziyaret etmek için Arkadasinin evinde kalirken binada bir kiz görmüs Arkadasina sormus ve o da onun komsunun kizi oldugunu söylemis Istanbullu geri dönmek zorunda kalmis Mardinli isi ayarlamis ve Istanbullu gelip o begendigi kizla evlenmis Bir zaman sonra Mardinlinin isleri bozulmus Tek çare, otobüse atlamis ve durumu çok iyi olan arkadasinin yanina gitmis Sirketin kapisindan girmis ve dogruca sekretere çikmis Adini vermis ve odaya girmek için hazirlanmis Sekreter onu engellemis ve patronun böyle birini tanimadigini söylemis Mardinli çikmis disari Battigina mi yansin, arkadasindan yedigi kaziga mi yansin, dolanip durmus

Yolda bir ihtiyar bunu durdurmus Ne derdinin oldugunu sormus Önce birsey söylememis ama sonra bütün olayi anlatmis Yasli adam, "Ben yasliyim ve miras birakacak hiç kimsem yok Senin istedigin parayi ben vereyim sana Ama borç olarak degil Sanki benim oglummussun gibi Zaten hiç oglum olmadi" demis Önce kabul etmemis mardinli, sonra israra dayanamamis Memleketine dönmüs Islerini düzeltmis ve ülkenin sayili zenginleri arasina katilmis

Bir gün bir davete katilmak için Istanbula geçmis Orada eski arkadasina rastlamis Ne kadar kaçinsalar da bir araya gelmek zorunda kalmislar Ve aralarinda söyle bir konusma geçmis:

-O gün zor durumdaydim Yanina geldim Ama beni taninamazliktan geldin Niye?

-O gün benden çiktiktan sonra yasli bir adama rastladin degil mi?

-Evet Sen nereden biliyorsun bunu?

-O benim babamdi Senin geldigini duyunca durdum düsündüm Eger sana borç verseydim Ömür boyu karsimda boynu bükük kalacaktin Bunun olmasini istemedim Bu yüzden hemen pesinden babami gönderdim Babamin sana verdigi para benim paramdi

-Himmm Senin karin var ya

-Evet

-Benim nisanlimdi

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-13-2012   #18
Prof. Dr. Sinsi

Mavi Kurdele

New York'ta yasayan bir öğretmen, Lise son sınıfındaki öğrencilerinin "diğer insanlardan farklı özelliklerini" vurgulayarak onurlandırmaya karar vermiştir California Del Mar'dan Helice Bridges tarafından geliştirilmiş süreci kullanarak, her bir öğrencisini teker teker tahtaya kaldırdıİlk önce öğrencilere sınıf ve kendisi için ne kadar özel olduklarını belirtti Sonra her birine üzerinde altın harflerle "Siz çok önemlisiniz" yazılı birer mavi kurdele verdi Daha sonra kabul görmenin toplum üzerinde ne gibi etkileri olacağını anlayabilmek amacıyla sınıfına bir proje yaptırmaya karar verdi Her bir öğrencisine üçer tane daha kurdele verip, onlardan bu töreni gerçek dünyada devam ettirmelerini istedi Öğrenciler, daha sonra sonuçları takip edecek, kimin kimi onurlandırdığını tespit edecek ve bir hafta boyunca sınıfa bilgi vereceklerdi

Çocuklardan biri, gelecekteki kariyer çalışmaları için kendisine yardımcı olan yakınlarındaki bir şirketin üst düzey görevlisini onurlandırmış, adamın yakasına mavi kurdeleyi iliştirmişti Ardından, iki tane daha kurdele vermiş ve; Sınıfça bu konuda bir projemiz var Sizden onurlandırmanız için birini bulmanızı istiyoruz Onurlandırdığınız insanlara ekstra kurdele de verin Böylece onlarda bu projenin devam etmesi için başkalarını bulabilirler Daha sonra, lütfen bana ne olduğu konusunda bilgi verin" diye rica etti

O gün üst yönetici, suratsız biri olarak bilinen patronunun yanına gitmeye karar verdi Patronun odasına girdi ve onun"iş dünyasında bir deha olduğundan ötürü" onu takdir edip örnek aldığını söyledi Bu mavi kurdele' yi yakasına takması için izin verip vermeyeceğini sordu? Şaşkına dönen patron;

"Tabi ki" teklinde cevap verdi

Yönetici de mavi kurdele' yi, patronun tam kalbinin üstüne, ceketine iliştirdi Ekstra kurdeleyi verirken de;

"Bana bir iyilik yapar misiniz? Siz de bu kurdeleyi onurlandırmak istediğiniz birine verir misiniz? Bunu bana veren çocuk, okulda bir proje yaptıklarını söyledi Bu kabul görme töreninin devam etmesi gerekiyormuş Böylece "bunun, insanları nasıl etkilediğini belirleyeceklermiş" Dedi

O gece patron evine geldiğinde, on dört yaşındaki oğlunun yanına oturdu

"Bugün inanılmaz bir şey oldu"dedi "OfisteydimÜst düzey yöneticilerimden biri içeri geldi, bana hayran olduğunu söyleyip, "iş dünyasında bu kadar başarılı olduğum için göğsüme bu kurdeleyiiliştirdi Bir hayal etmeğe çalış Benim bir dahi olduğumu düşünüyor "Siz çok önemlisiniz" yazılı bu kurdeleyi tam göğsümün üstüne taktıBana ekstra bir kurdele verdi ve onurlandıracak başka birini bulmamı istedi Arabayla eve gelirken, bu mavi kurdeleyle kimi onurlandırabileceğimi düşündüm ve aklıma sen geldin

Ben "seni" onurlandırmak istiyorum Günlerim aşırı yorucu geçiyor Eve gelince sana pek ilgi gösteremiyorum Bazen derslerden aldığın notları beğenmeyince veya odanı toparlamayınca sana bağırıp çağırıyorum Oysa bu gece bir

şekilde buraya oturup, sana benim için ne kadar farklı ve özel olduğunu söylemek istedim Annen gibi sen de benim hayatımdaki en önemli insansın Sen mükemmel bir çocuksun "Seni seviyorum" diye devam etti Şaşkına dönen çocuk simdi ağlamaya başlamıştı Bütün vücudu titriyordu Başını kaldırdı, gözleri yaş içinde olarak babasına baktı, ve:

"Yarın intihar edecektim" baba, dedi

"Baba, ben seninçünkü ben senin beni hiç sevmediğini beni hiç önemsemediğini düşünüyordum Ama artık her şey çok farklı Sen baba, şu an oğlunun hayatini kurtardın!

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-13-2012   #19
Prof. Dr. Sinsi

SİGARAYI BIRAKTIM

Hafif sisli bir havada ve günesin apartmanlarin arasindan yeni yeni güne merhaba dedigi bir saatte, vapura dogru ilerleyen genç adam; jeton gisesinde, yaklasik iki ay önce ayrildigi kiz arkadasini görür ve titrek bir"merhaba" ile konusmaya baslar Bu konusmalar vapurda da devam eder Adamin; "Hava o kadar da soguk degil, disarida oturalim mi?" sorusuna, kizin "Olur" cevabi vermesiyle birlikte vapurun en üst katina dogru yol alirlar Birkaç dakika havadan sudan

muhabbetlerle geçtikten sonra, adam kiza bir sigara uzatir ve kendisine de bir tane alir Daha sonra, genç adam birden lafa girer: * Biliyorum, bu konulari daha önce hiç konusmadik ya da konusamadik diyeyim Merak etme ama, "Neden ayrildik biz" sorusunu sormayacagim

Sadece sana söylemek istedigim birkaç sey var, onlari konusmak istiyorum Genç kiz; adama bakarak, "Evet seni dinliyorum, devam et" dedikten sonra adam, konusmasina kaldigi yerden devam eder: ! Biliyor musun? Ayrildiktan sonra, seni sigaraya benzetmeye basladim Kiz, hiç tahmin etmedigi, alakasiz bir konuyla lafa girmesinin verdigi saskinlikla, "Ne?

Nasil yani?" der Adam, önce kiza uzattigi sigarayi ve sonra kendi sigarasini, çantasindan çikardigi çakmak ile yaktiktan sonra: Mesela bir tane sigara yakiyorum ve kül tablasina koyup izlemeye basliyorum Kül tablasina dökülen külleri gördükçe; anilarimiz aklima, her biri kül olup acilarima dönüsüyor sonraArada bir elime aliyorum sigarayi ve içime çekiyorum seni Kendimi zehirlemek için; daha çok, daha çok çekiyorum Bazen de anilari silkiyorum kül tablasina

"Sen zehiri" hosuma gidiyor, içimi acitiyor, vazgeçemiyorum; içime çekmeye devam ediyorum Agzimdan çikan her dumanda, ayrilirken bana biraktigin; son bakisinin silueti beliriyor Her sigaranin oldugu gibi, senin de sonun yaklasiyor Ve ben yavas hareketlerle; ne zaman seni söndürmek için, elimi götürsem kül tablasina, aptalca bir umutla "N'olur yapma!! " diyecegin zamani bekliyorum Ama hiçbir zaman duyamiyorum sesini "Ve iste bitirdim seni"

diyorum Hayir hayir kendimi kandiriyorum galiba, "Seni böyle bitiremem" diyorum sonra Ama bakiyorum kül tablasina; evet! Sen oradasin, evet! Anilar orada Ancak, elimde hala kokun var Yikasam da, hiç çikmayacak bir koku Anliyorum ki; bu sigarada, senin çok az bir kismini bitirmisim Senden bagimsiz bir sen, hep içimde yasiyormus Ve anliyorum ki, sadece

sönüyorsun Seni atesleyecek bir "Ben" bekliyorsun sabirla O "Ben", çok da bekletmiyor seni Bir daha yanmaya basliyorsun Anilar acilar derken yine bitiyorsun Yeniden yaniyor ve bitiyorsun Bu hep böyle devam ediyor; sonunda aliskanlik oluyorsun Genç kiz anlatilanlari dinlerken; tarif edilmeyecek bir duygu yogunlugu içindeydi Bir yandan, birisinin bu kadar aci çekmesine üzüntü duyarken; diger yandan da, kendisinin hala unutulmamis olmasindan, haz aliyordu Aslinda kendisi de unutamamisti genç adami Kendi istegiyle ayrilmisti ama; sevmedigi ya da artik bir seyler hissetmedigi için degil, en yakin kiz arkadasinin da, o insana karsi bir takim duygular besledigi için gerçeklesmisti bu ayrilik Bunu; ne erkek arkadasi, ne de en yakin arkadasi biliyordu Erkek arkadasina, "Bu iliskide bir seyler eksik, ben daha fazla sürdüremeyecegim, ayrilmaliyiz" diye bir mesaj atarken; kiza, "Ilgisiz bir sevgili olmaya

baslamisti günler geçtikçe; çok bunalmistim Ve bir gün onu, baska biriyle sarmas dolas gördüm Bu yüzden ayrildim" demisti Böylece, hem erkek arkadasindan, kendine göre, makul bir sebeple ayrilmis; hem de arkadasina, erkek arkadasini kötüleyerek, ondan sogumasini saglamisti Kendisinin çok aci çekecegini bile bile, arkadasini kaybetmemek için, böyle bir

yalanlar zincirine basvurmustu Artik hayatini, bu yalanlara göre düzenlemeliydi Bu yüzden; bu

karsilasmalarinda duygularini bir tarafa birakip, mantigi ile karar vermek zorundaydi Geri dönüsü yoktu ve kiz da bunun farkindaydi Bütün ayrintilari, olasi bir karsilasma için düsünmüstü daha önceden Adamin anlattiklarini dikkatlice dinliyor ve sözünü bitirmesini bekliyordu Ve adamla göz göze gelip, "Bitti, bu kadardi!" dermisçesine bakmasindan sonra, kiz konusmaya basladi: * Açikçasi bu söylediklerin, hiç beklemedigim seylerdi Benim, bu açiklamalarina bir yorum yapmami bekleme Çünkü bunlar; senin kendi düsüncelerin Her biten iliskiden sonra, yasanabilecek duygulardan bu anlattiklarin Sunu söyleyebilirim ama; yasadigimiz iliskide, elimden gelen fedakarligi gösterdigime inaniyorum Seni hiçbir zaman suçlu görmedim, her sey benden kaynakliyordu Sonuç olarak, bir sekilde bu iliski yürümedi ve bitti Bu kadar basit * Bu kadar mi yani? * Evet Genç adam sok olmustu Belki, daha ilimli bir yaklasim bekliyordu kizdan Ancak, kesin ve kararli konusmustu kiz Hiçbir umudun kalmadigina, kendini inandirmaya çalisiyordu Vapur yanasmisti iskeleye Tek bir kelime bile konusmadan vapurdan indiler Iskelenin sonunda; genç kiz, adama sarilarak "Hosçakal" dedi Ancak adam, ayrilirken ne sarilmisti kiza, ne de bir kelime çikmisti agzindan Bir heykel gibi duruyordu kizin karsisinda Kiz da, bir tepki gelmeyince; hizla oradan uzaklasmayi tercih etti Arkalarina bile bakmadan

ayrildilar Kiz, isyerine ulasti Yerine oturduktan hemen sonra, cep telefonuna bir mesaj geldi Mesaj, eski sevgilisindendi ve söyle yaziyordu: "Hep bu karsilasmayi ve sana sigara hikayesini anlatacagim günü beklemistim Ve o gün, gözlerimin içine bakip; söyleyeceklerine göre, hayatima bir yön çizecegime" Genç kiz, bu mesajdan hiçbir anlam çikaramamisti Bu

mesaji düsünürken; bir mesaj daha geldi: " kendi kendime söz vermistim Bugün duyduklarim; beni hayal kirikligina ugratti ve ben kararimi verdim:"

"Sigarayi biraktim"

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-13-2012   #20
Prof. Dr. Sinsi

DOKTOR VE HASTASI

Kanser hastanesinde bashekimken Serap adinda genc bir hanim hastam vardi

Bu hastam gögüs kanserine yakalanmis ve tedavi icin yurt disina gitmek

istemesine ragmen, bazi formaliteler sebebiyle o imkani bulamamisti Serap'i

özel bir ilgiyle bizzat ben tedavi altina aldim Ve kisa bir süre sonra da

Allah'in izniyle iyilestigini gördüm Ancak Serap'in da bütün diger kanserliler

gibi ilk 5 yillik süreyi cok dikkatli gecirmesi gerekiyordu

Bir is kadini olan Serap, 4 yil kadar sonra 1 ihale icin izmir'e gitmek

istedi Kis aylarinda oldugumuz icin uçakla gitmesi sartiya kabul ettim

Maalesef bilet bulamamis ve benden habersiz bindigi otobüsun kaza gecirmesi

üzerine 6 saat kadar mahsur kalmis Dönüsünden kisa bir süre sonra kanser,

kemik ve akcigerine yayildi Serap bacak kemiklerindeki metasaz nedeniyle

yürüyemez hale gelirken, hastaligin akcigerdeki tezahuru sebebiyle de devamli

olarak oksijen cihazi kullaniyor ve söyledigi her kelimeden sonra

agzini o cihaza yapistirarak nefes almak zorunda kaliyordu Evine gittigim

gün, yine güclükle konusarak:

- Doktor bey, dedi Ben sizedarginim

- "Niçin?"diye sordum

- "Sizdindarbirinsanmissiniznicin bana da,

Allah'iölümü ahireti anlatmiyorsunuz?"

Dini inançlarinin çok zayif oldugunu bildigim için bu teklifi karsisinda

oldukça sasirdim O'nu üzmemeye çalisarak:

- "Doktora ulasmak kolaydir dedim Parayi bastirdin mi istedigine

tedavi olursun Ancak iman tedavisi icin gönülden istek duymalisin"

Konusmaya mecali olmadigindan "ben o istegi duyuyorum" manasinda basini

salladi Artik ümitsiz bir tibbi tedavinin yanisira, ebedi hayatin ve

saadetin reçetesi olan iman derslerimiz baslamis ve son günlerini yasayan

Serap icin bu dersler "hizlandirilmali ögretime" dönmüstü Anlattigim iman

hakikatlarini bütün ruhuyla meczediyor ve arada bir soru soruyordu

Vefatina bir hafta kala:

- "Doktor bey, dedi Benölürkennesöyleme-liyim?"

- "Senin durumun cok özel" dedim Kelime-i Sehadet sana uzun gelir

O ani farkedince Muhammed (sav) sana yeter"

O, haliyle tebessüm ederek yine basini salladi Cok istirabi oldugu için

Serap'a sürekli morfin yapiyor ve O'nu uyutmaya calisiyorduk Ben,

bir is seyahati sebebiyle bir müddet ziyaretine gidemedim Dönüsümde annesi

telefon ederek:

- "Serap, bir haftadir morfin yaptirmiyor" Dedi"Sabahlara kadar

inliyor ve cok istirap çekiyor"

Hemen eve gittim ve igne yaptirmamasinin sebebini sordum Aldigim cevabi

hala unutamiyor ve hatirladikça ürperiyorum-"Ya morfinin tesiriyle ölüme

uykuda yakalanir ve son nefeste "Muhammed" diyemezsem? Iste Serap, böyle

bir hanimdi Bu arada benden istihareye yatmami ve eger bir kaç gün daha

ömrü varsa , son günü uyanik kalacak sekilde morfin yaptirilmasini rica

etti Ben hiç adetim olmadigi halde cuma gününe rastlayan o gece istihareye

yattim ve Serap'in acizligi hürmetine olacak ki Sali gününe kadar yasiyacagina

dair isaret sezdim

Ertesi gun O'na:

- "Hiç korkma!" dedim "Igneyi vurdurabilirsin"Ve Serap bir veda niteligi tasiyan

bu görüsmemizde son sorusunu da sordu:

- "Doktor beyAzrailbananasilgörüne-cek?"

- "Kizim," dedim "O bir melek degil mi? Hic merak etme, sana yakisikli

bir prens gibi gelecektir"Sali günü Serap'in agirlastigi haberini alinca

hemen eve gittim Ancak vefatina yetisememistim Ailesi tam manasiyla

perisandi Sadece kendisine uzun müddet bakan dindar bir hanim akrabasi

ayaktaydi ve beni görünce yanima gelerek:

- "Doktor bey, biliyor musunuz , bu evde biraz önce bir mucize yasandi!" dedi ve

devam etti:

- Serap, bir saat kadar once oksijen cihazini atti ve "yataktan kalkmasi imkansiz"

denmesine ragmen kalkarak abdest aldi, iki rekat namaz kildi Bütün ev halki hayretten

donup kaldik Ve kelime-i Sehadet getirerek vefat etmeden biraz önce de:

- "Doktor bey'e söyleyin, dedi Azrail, O'nun söylediginden de güzelmis!!!"

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-13-2012   #21
Prof. Dr. Sinsi

HAYIR VARDIR

Bir zamanlar Afrika da ki bir ülkede hüküm süren bir kral vardı Kral, daha çocukluğundan itibaren arkadaş olduğu, birlikte büyüdüğü bir dostunu hiç yanından ayırmazdı Nereye gitse onu da beraberinde götürürdü Kralın bu arkadaşının ise değişik bir huyu vardı İster kendi başına

gelsin ister başkasının,ister iyi olsun ister kötü,her olay karşısında hep aynı şeyi söylerdi: "Bunda da bir hayır var!"

Bir gün kralla arkadaşı birlikte ava çıktılar Kralın arkadaşı tüfekleri dolduruyor, krala veriyor, kral da ateş ediyordu Arkadaşı muhtemelen tüfeklerden birini doldururken bir yanlışlık yaptı ve kral ateş ederken tüfeği geriye doğru patladı ve kralın baş parmağı koptu Durumu gören arkadaşı her zamanki sözünü söyledi: "Bunda da bir hayır var!"

Kral acı ve öfkeyle bağırdı:

"Bunda hayır filan yok! Görmüyor musun, parmağım koptu? "Ve sonra

da kızgınlığı geçmediği için arkadaşını zindana attırdı

Bir yıl kadar sonra, kral insan yiyen kabilelerin yaşadığı ve aslında uzak durması gereken bir bölgede birkaç adamıyla birlikte avlanıyordu Yamyamlar onları ele geçirdiler ve köylerine

götürdüler Ellerini,ayaklarını bağladılar ve köyün meydanına odun yığdılar Sonra da odunların ortasına diktikleri direklere bağladılar Tam odunları tutuşturmaya geliyorlardı ki, kralın başparmağının olmadığını fark ettiler Bu kabile, batıl inançları nedeniyle uzuvlarından biri eksik olan insanları yemiyordu Böyle bir insanı yedikleri takdirde başlarına kötü olaylar geleceğine inanıyorlardı Bu korkuyla, kralı çözdüler ve salıverdiler Diğer adamları ise pişirip yediler Sarayına döndüğünde, kurtuluşunun kopuk parmağı sayesinde gerçekleştiğini anlayan kral, onca yıllık arkadaşına reva gördüğü muameleden dolayı pişman oldu Hemen zindana koştu ve zindandan çıkardığı arkadaşına başından geçenleri bir, bir anlattı

"Haklıymışsın!" dedi "Parmağımın kopmasında gerçekten de bir hayır varmış

İşte bu yüzden, seni bu kadar uzun süre zindanda tuttuğum için özür diliyorumYaptığım çok haksız ve kötü bir şeydi" "Hayır" diye karşılık verdi arkadaşı "Bunda da bir hayır var"

"Ne diyorsun Allah aşkına?" diye hayretle bağırdı kral "Bir arkadaşımı bir yıl boyunca zindanda tutmanın neresinde hayır olabilir" "Düşünsene, ben zindanda olmasaydım, seninle birlikte avda olurdum,değil mi? Ve sonrasını düşünsene? "

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-13-2012   #22
Prof. Dr. Sinsi

HAYIR VARDIR

Bir zamanlar Afrika da ki bir ülkede hüküm süren bir kral vardı Kral, daha çocukluğundan itibaren arkadaş olduğu, birlikte büyüdüğü bir dostunu hiç yanından ayırmazdı Nereye gitse onu da beraberinde götürürdü Kralın bu arkadaşının ise değişik bir huyu vardı İster kendi başına

gelsin ister başkasının,ister iyi olsun ister kötü,her olay karşısında hep aynı şeyi söylerdi: "Bunda da bir hayır var!"

Bir gün kralla arkadaşı birlikte ava çıktılar Kralın arkadaşı tüfekleri dolduruyor, krala veriyor, kral da ateş ediyordu Arkadaşı muhtemelen tüfeklerden birini doldururken bir yanlışlık yaptı ve kral ateş ederken tüfeği geriye doğru patladı ve kralın baş parmağı koptu Durumu gören arkadaşı her zamanki sözünü söyledi: "Bunda da bir hayır var!"

Kral acı ve öfkeyle bağırdı:

"Bunda hayır filan yok! Görmüyor musun, parmağım koptu? "Ve sonra

da kızgınlığı geçmediği için arkadaşını zindana attırdı

Bir yıl kadar sonra, kral insan yiyen kabilelerin yaşadığı ve aslında uzak durması gereken bir bölgede birkaç adamıyla birlikte avlanıyordu Yamyamlar onları ele geçirdiler ve köylerine

götürdüler Ellerini,ayaklarını bağladılar ve köyün meydanına odun yığdılar Sonra da odunların ortasına diktikleri direklere bağladılar Tam odunları tutuşturmaya geliyorlardı ki, kralın başparmağının olmadığını fark ettiler Bu kabile, batıl inançları nedeniyle uzuvlarından biri eksik olan insanları yemiyordu Böyle bir insanı yedikleri takdirde başlarına kötü olaylar geleceğine inanıyorlardı Bu korkuyla, kralı çözdüler ve salıverdiler Diğer adamları ise pişirip yediler Sarayına döndüğünde, kurtuluşunun kopuk parmağı sayesinde gerçekleştiğini anlayan kral, onca yıllık arkadaşına reva gördüğü muameleden dolayı pişman oldu Hemen zindana koştu ve zindandan çıkardığı arkadaşına başından geçenleri bir, bir anlattı

"Haklıymışsın!" dedi "Parmağımın kopmasında gerçekten de bir hayır varmış

İşte bu yüzden, seni bu kadar uzun süre zindanda tuttuğum için özür diliyorumYaptığım çok haksız ve kötü bir şeydi" "Hayır" diye karşılık verdi arkadaşı "Bunda da bir hayır var"

"Ne diyorsun Allah aşkına?" diye hayretle bağırdı kral "Bir arkadaşımı bir yıl boyunca zindanda tutmanın neresinde hayır olabilir" "Düşünsene, ben zindanda olmasaydım, seninle birlikte avda olurdum,değil mi? Ve sonrasını düşünsene? "

::BİTTİ::

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com