Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Biyografiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
abrahamson, frederik, hans, werner

Werner Hans Frederik Abrahamson

Eski 08-23-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Werner Hans Frederik Abrahamson

Abrahamson , 10 nisan 1744'te , Slesvig'de doğar13 yaşındayken , Kopenhag'a gelir ve Kadet okuluna girerOkuldan mezun olduktan sonra , birçok askeri enstitüde çalışırAskeriyedeyken , edebiyat çalışmalarına başlarAyrıca , okuduğu okullardaki eğitim dili Almanca olmasına ve tek bir kelime Danca bilmemesine rağmen , "Almanlar İçin Danimarka Dili Eğitimi" adlı eserini yazar
Abrahamson , 1772'de , Artilleri Okulu'nda öğretmenlik yapmaya başlar Minerva'da , "İskandinavya'nın Edebiyat Köşesi" gazetesinde , belli aralıklarla estetik ve kritik yazıları yazmış ve çeviriler yapmıştırRabek ve Nyerup ile Ortaçağ Danimarka halk şarkılarını toplayıp derlemiştirYazarın kendine ait , çeşitli halk şarkıları ve savaş şarkıları da vardır2 Nisan 1801'de , "Herkesle Barış İçinde" adlı eseri yayınlanırProtestan ilahi kitabında da , yazarın birçok dinsel şarkısı vardırAbrahamson , 22 eylül 1812'de , Kopenhag'da vefat eder
Çok yönlü çalışmaları olan ve kendi dönemi içinde çok tanınmış bir yazar olan Abrahamson , hayatının büyük bir bölümünde Almanya'ya karşı savaşmış olsa da; kendi dilini bilmemesi , onu çok üzüyorduHayatı boyunca , vatan aşkıyla dolu şiirler yazmıştıOrtaya koyduğu eserlerinin , vatansever ruhla yazılmış olmalarının yanı sıra;bu eserlerde , İskandinav öykülerinin de yer alması , her eserinin zevkle okunmasını sağlamıştır

Kaynakça :
- Den Danske Literaturs Historie Fra Dens
Begyndelse Til Vore Dage FrWinkel Horn / 1881
- Nordisk Conversations Lexicon 1858
- Türk Ansiklopedisi Milli Eğitim Yayınları/1946

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com