Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > ForumSinsi Ansiklopedisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
dizelerinde, emre`nin, mevlana, reenkarnasyon, yunus

Mevlana Ve Yunus Emre`Nin Dizelerinde Reenkarnasyon

Eski 08-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Mevlana Celaleddin Rumi`nin ve Yunus Emre`nin kaynakça kısmında kaynakları belirtilen şu sözlerinde reenkarnasyonun ima edildiği ileri sürülmektedir:

'Ben de cansız varlıkken öldüm, yetişip gelişen bitki oldum; bitkiyken öldüm, hayvan biçiminde tezahür ettim Hayvanlıktan geçip öldüm, insan oldum; öyleyse ölmekten korkmak niye? Hiç daha kötüye dönüştüğüm, alçaldığım görüldü mü?'(Mevlana Celaleddin Rumi)

"Ete kemiğe büründüm,Yunus olarak göründüm" Her dem yeni doğarız,bizden kim usanası"(Yunus Emre)

Mevlana`nın sözleri-1,Mevlana`nın sözleri-2, Mevlana`nın reenkarnasyonla ilgili tüm sözlerini içeren iki kitaptan biri

wwwspatyomcom

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-20-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Bu konuyla ilgili İslami alimler aynı görüşte değil

Benim de ümit ettiğim ve düşündüğüm her ikisininde reenkarnasyon inancına sahip olduğu fakat alimler(!) bunu ruhsal bir tekamül düşüncesiyle söylediklerini varsayıyorlar

Tekrar dünyada dirilmeyi hiç hesaba katmadan

Mevlana'nın bu sözünü seneler önce görmem beni reenkarnasyona ve ölüm ötesine olan ilgimi daha çok arttırdı Çünkü dini bir kaynaktan da böyle birşeyin var olduğunu bilmek istiyordum

Bu yazıyı görünce aklıma Hinduların Reenkarnasyon inancı geldi, şunu söyleyerek mesajımı sonlandırabilirim ki bir insan öldükten sonra hayvan olarak dünyaya gelmemektedir Bu düşünce sadece hinduizmdeki konuları tam olarak anlamamalarından kaynaklanmaktadır

Reenkarnasyon hakkında yeterli araştırma yapmamış bireyler, Hinduizm'in bu inancını öne koşarak Reenkarnasyon'un olmayacak bir olgu olduğundan bahsederler Ama Kuran-ı Kerim'de olduğu gibi bütün dini kaynaklarda sembolik anlatımlara rastlamak mümkündür Hinduizm'de de bu konuda sembolik anlatımlar bulunmaktadır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com