Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular > Dualar

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
acaib, aliyyen, duası, mazharil, nadi

Nâdî Aliyyen Mazharil Acaib Duası.

Eski 08-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

HZ MUHAMMEDİN(SAV) UHUD SAVAŞINDA BIR KUYUYA SIGINDIGINDA VE COĞU MUSLUMANIN SAVAŞTAN KACTIGINDA HZ ALİ YE ÇAĞIRDIGI DUA HZ CEBRAILIN HZ PEYGAMBERE(SAV) OKUMASINI BELIRTTIGI DUA

VE HZ ALİ DUA SONUCU SAVAŞ YERINDE BELIRIR HZ PEYGAMBERİ(SAV) KUYUDAN CIKARIR ONUNDE SIPER OLUR VE KAFIRLERI OLDURUR SONRA HZ ALININ KILICI KIRILIR VE GOKTEN ZULFUKAR INER HZ ALI KAFIRLERI OLDURMEYE DEVAM EDER HZ MUHAMMED(SAV) ŞU SOZLERI HAYKIRIR

LE SEYFE ILLA ZULFİKAR VELE FETA ILLA ALİ
YANI ZULFİKARDAN KESKIN KILIÇ ALİDEN ÜSTÜN YİĞİT YOKTUR

DUANIN OKUNUŞU

NADA ALİYYEN MAZHARIL ACAİB TECÜDHÜ AVNEN LEKE FINNEVAİB LİY İLALLAHİ HACETİ KULLİ HEMMİN VE ĞAMMİN SEYENCELİY Bİ NUBUVVETIKE YA MUHAMMED BI VILAYETIKA YA ALİYYU YA ALİYYU YA ALİY EDRIKNIY VE ALEYYE MAHVILIY

TURKCE

ALİYE CAGIR, ACAIBLERIN ZUHUR ETTIGINI GORECEKSIN SENIN EN SIKINTILI ANINDA ONU SANA YARDIMCI BULACAKSIN BENİM ALLAH-U TEALA'YA HACETİM VAR BÜTÜN GAM VE KEDERLERİMİN GİTMESİ İÇİN BUNLARIN HEPSI SENIN NUBUVVETINLE OLACAK YA MUHAMMED, SENİN VELAYETİNLE OLACAK YA ALİ YA ALİ YA ALİ BENİ İDRAK ET VE BENDEN TARAFA DON

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-20-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

NÂDÎ ALİ DUASI
(Nâdî Aliyen mazharil acaip, tecid hü avnen leke finnevâip liy ilâllahi hâcetiy külli hemmin ve gammin seyenceliy bi Nübüvvetike ya Muhammed bi vilâyetike ya Aliyyü, ya Aliyyü, Ya Aliy edrikniy ve aleyye mahviliy)

Manâ'sı: Ali'ye çağır, acaiblerin zuhur ettiğini göreceksin Senin sıkıntılı zamanında onu sana yardımcı bulacaksın Benim Allahu Teâlâ'ya hacetim var Bütün gam ve kederlerimin gitmesi için Bunların hepsi senin nübüvvetinle, yâ Muhammed, senin velâyetinle (senin yapmanla, senin hürmetine) olacak Yâ Ali, yâ Ali, yâ Ali beni idrâk et, benden tarafa dön

(Hadîs-i Şerîf, REH No: 2553)
Manâ'sı: Üç kişi (yardıma) koşmuştur: Mûsâ (as)'ya, Yûşe b Nûn, İsâ (as)'ya Habîbünneccar, Muhammed (sav)'e Ebû Tâlib oğlu Ali

(Hadîs-i Şerîf, REH No: 2183)
Manâ'sı: Peygamberimiz (sav), Hz Ali'yi kasdederek:
– Allah'ım, ona yardım et, onun sebebiyle de yardım et, onu esirge ve onun sebebiyle de esirge Ona yardım et, onun sebebiyle (halka) yardım et! Onu seveni sev, ona düşman olana düşman ol Allah'ım! buyurdular

Peygamberimizin, Hz Ali'ye "Ya Ali, beni idrâk et, benden tarafa dön" diye çağırmasıdır Medine'de bekçi kalan hurma ağacının başında gözcü duran, Hz Ali bu sesi duyarak hurma ağacından inip ata bindi Yolda kaçıp gelen Ashâbı gördü
– Geri dönün neden harb etmiyorsunuz? dedi Onlar:
– Muhammed öldü Biz de kaçtık, dediler Hz Ali:
– Ölmedi sağdır Ben şimdi sesini duydum Geri dönün dedi Kuşağını çıkarıp mızrağının başına dikti Bu sizin bayrağınız olsun Toplanın gelin, dedi ve kendisi atını sürdü Peygamberimiz (sav)' in düştüğü kuyunun başında, çok kuvvetli muhârebe oluyordu Hz Ali (ra) hepsini dağıttı Peygamberimizi sarp, çok yokuş, dik bir yere koydu Çünkü kâfirlerin hücumu aralıksız devam ediyordu Hz Ali'nin elindeki kılıç kırılmıştı Peygamberimiz kendi kılıcı olan Zülfikar'ı, Hz Ali'ye verdi Artık sarp yere gruplar hâlinde gelmiyorlar, tek tek geliyorlardı Hz Ali her geleni öldürüyordu Kâfirler dağılmış kimse gelemez olmuştu
Peygamberimiz (sav) şöyle buyurdu:
Hadîs-i Şerîf:
Manâ'sı: Ali'den başka fethedici yoktur Zülfikâr'dan başka kılıç yoktur(H Muhammed Bilâl-i Nadirî Hz vaaz bandından alınmıştır)
Çünkü bir tek Hz Ali harp ediyor Bir tek Zülfikâr harp ediyordu
Bilâl Babam buyurdu ki:
İşte bu dîn böyle meydana geldi dedi
(Sahîh-i Buhâri Tecrîd-i Sarîh Cild 10, sayfa 186'da şöyle kaydedilmiştir)
"Resûl-ü Ekrem efendimiz şöyle buyurmuştur:
– Uhud bir dağdır, o bizi sever, biz de onu severiz"
Uhud vak'ası; Kur'ân-ı Mübin'in Â'li İmrân sûresinde tasvir buyurulmuştur İbn-i İshâk'a göre, Allahu Teâlâ Â'li İmrân sûresinden altmış Âyeti, Uhud muharebesi hakkında inzal buyurmuştur

(Sûre-i Â'li İmrân, Âyet 121)
Meâl'i: Habibim (Uhud günü) gündüzün erken bir zamanında ailenin yanından ayrıldığından ve (harb sahasına gelerek) mü'minleri kıtal için münasip yerlere yerleştirdiğin zamanı hatırla Allah (söylenen her sözü) çok iyi işitir Gönüllerden geçen hatıraları tamamiyle bilir

Peygamberimiz (sav)'e Allah'tan gelen emri Cebrâil (as) Peygamber Efendimiz (sav)'e bildirir, ona göre hareket ederdi Cebrâil (as)'ın gelmediği zaman Allah'ın kalbine doğdurduğu ilhâmla hareket ederdi Bunun ikisi gelmediği zaman rüya ile amel ederdi Bunların hiç birisi ile bildirmezse, Ashâb'la müşâvere yapardı Onların fikrini alırdı Onun için müşâvere sünnettir Bu Hendek savaşı da müşâvere ile oldu

Sıkıntılı zamanlarda ve bir hacetin giderilmesi için şu şekilde okunur
151 defa
(Nâdî Aliyen mazharil acaip, tecid hü avnen leke finnevâip liy ilâllahi hâcetiy külli hemmin ve gammin seyenceliy bi Nübüvvetike ya Muhammed bi vilâyetike ya Aliyyü, ya Aliyyü, Ya Aliy edrikniy ve aleyye mahviliy)
11 defa
Vallahu A'lemü bi A'daiküm ve kefa billahi veliyyen ve kefa billahi nasiyra ve kefa billahi hasiyben ve kefa billahi vakiyla ve kefa billahi hadiyen ve kefa billahi nasiyra ve kefallahül mü'miniynel gıtale ve kanallahü gaviyyen aziyza ve kefa billahi bi zünübi ibadihi habiyren basiyra vela havle vela kuvvete illa billahil Aliyyül aziym(El-fatiha her bitişinde yani 11kez)

11defa
Allah,Allah gurbetiy Ya Rasulallah ferriç kürbetiy

alıntı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com