Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Sinema, Müzik & Online Videolar > Radyo, Sinema ve Tiyatro

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
damgasını, festivale, film, vurdu

Festivale 3 Film Damgasını Vurdu

Eski 08-15-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Festivale 3 Film Damgasını Vurdu

*

45 Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metrajlı Film Yarışmasına, "Pazar-Bir Ticaret Masalı", "Vicdan" ve "Nokta" filmleri damgasını vurdu

Konyaaltı Açık Hava Tiyatrosunda düzenlenen festivalin ödül ve kapanış töreninde, törenin sunumunu yapan oyuncular Ceyda Düvenci ile Levent Üzümcü, ödül listesini, Ulusal Uzun Metraj Film Jürisi Başkanı Tuncel Kurtize teslim etti

Jüri üyeleriyle birlikte izleyenleri sahneden selamlayan Kurtiz, konuşmasında, ödülleri belirleme sürecini şöyle anlattı:

Altın Portakalda en iyi film Pazarın

"Benim filozofum Bedrettindir Bedrettin, ?Her insan bir kainattır der Biz de jüri olarak farklılıkları göz önüne alarak, uyum içinde, zaman zaman tereddütlere rağmen kavga etmeden, konuşarak geçmişi anarak karar verdik Canımız çıktı 16 tane önemli filmin arasında Bize göre bunlar olsun, başkalarına göre de başkaları olacaktır Sürç-ü lisan ettikse affola"

"EN İYİ FİLMİ" BAKAN GÜNAY AÇIKLADI

Jürinin teslim ettiği ödüller ayrı ayrı sanatçılar tarafından açıklanırken, "En İyi Film Ödülü"nü ise Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay açıkladı

En İyi Film Ödülünü İngiliz yönetmen Ben Hopkinsin yönettiği "Pazar-Bir Ticaret Masalı" filmin kazandığını açıklayan Bakan Günay, sahneye gelen yönetmen Hopkinsi kutladı

Bakan Günay, burada yaptığı konuşmada, oyuncu Eşref Kolçakın törende yaptığı konuşmayı hatırlatarak, oyuncularla ilgili eksikliklerinin Kolçakın sözleriyle dile getirildiğini söyledi Günay, "Bu yıl sinemamıza uluslararası yapımcıların da girmesi için teşvik yasası çıkardık Eşref Kolçak bu akşam burada geçmişten gelen eksiklikleri oyuncular konusunda da gidermemiz gerektiğini bize gösterdi Bu konuyu da gelecek yıllarda ele alacağız" dedi

Bakan Günay, Altın Portakal heykelciliğini, ödülü kazanan yönetmen Ben Hopkinse, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ve TÜRSAK Vakfı Başkanı Engin Yiğitgille birlikte verdi

"ZEVKTEN DÖRT KÖŞEYİM"

"En İyi Film Ödülü" ile birlikte "En İyi Senaryo Ödülü"nü de kazanan Ben Hopkins, ödülünü Bakan Günayın elinden aldıktan sonra konuşmasına Türkçe başladı ve "Zevkten dört köşe oluyorum Çok mutluyum ama İngilizim, şu an bu mutluluğum görünmüyor" diyerek espri yaptı

Konuşmasına İngilizce devam eden Hopkins, jüriye kendilerini ödüle layık gördükleri için teşekkür etti

Ödül kazandığı filminin senaryosunu 7 yıl önce yazdığını, Londradaki bir arkadaşının senaryoyu tercüme ettiğini dile getiren Hopkins, "Filmde rol alan Genco Erkal ve diğer aktörlerimiz, teksti biraz değiştirdiler Onlara çok teşekkür ediyorum" diye konuştu

"Pazar-Bir Ticaret Masalı", "En İyi Film", "En İyi Senaryo", "En İyi Kostüm Tasarımı" ödüllerinin sahibi olurken, başrol oyuncusu Tayanç Ayandına da "En İyi Erkek Oyuncu Ödülü"nü kazandırdı

Bu filmdeki rolüyle "En İyi Erkek Oyuncu Ödülü"nü kazanan genç sanatçı Tayanç Ayaydın da, jüri üyelerine kendisini bu ödülle onurlandırdıkları için teşekkür etti

4 yıl önce Ben Hopkinsle tanıştığını ve Hopkinsin hayatının en kötü günlerini çok güzel bir sürece çevirdiğini dile getiren Ayaydın, "Söylemek istediğim şu: Anne, baba bana verdiler" dedi

Filmin yapımcısı Ceyda Tufan da, Almanya-Türkiye ortak yapımı olan "Pazar-Bir Ticaret Masalı"nı, Türk filmi olarak kabul eden ve Ulusal Uzun Metraj Film Yarışmasını katılmasını sağlayan festival jürisine teşekkür etti

VİCDANIN BAŞARISI

Altın Portakal Film Festivalinde en çok ödül alan film Erden Kıralın yönettiği "Vicdan" oldu

Film, başrol oyuncusu Nurgül Yeşilçaya "En İyi Kadın Oyuncu Ödülü"nü kazandırırken, bu ödülü Yeşilçayın aynı filmde başrolü paylaştığı Murat Han açıkladı Ödülü kendisinin açıklamasının anlamlı olduğunu belirten Murat Han, kazananın Nurgül Yeşilçay olduğunu söyledikten sonra sahneye gelen sanatçıyı sarılarak kutladı

Urart firması adına broş da takılan Nurgül Yeşilçay, ödülü eline aldıktan sonra, "Bu muymuş yahu? " sözlerini kullandı

Yeşilçay, "Bu ödül, aday olan diğer arkadaşlarımla birlikte almak istediğim bir ödüldü Ödülü diğer aday arkadaşlarımla paylaşıyor ve onlar adına alıyorum Onları alkışlıyorum" dedi

Yeşilçay, geçen yılki festivalde "kendisinin en iyi kadın oyuncu adayının olduğunu" söyleyen Sezen Aksunun bu sözlerini hatırlatarak, "Sezen Aksuya, bu sefer Altın Portakala gelmediği için teşekkür ederim" ifadesini kullandı

Vicdan, "En İyi Saç ve Makyaj Ödülü", "En İyi Görüntü Yönetmeni", "En İyi Laboratuvar Ödülü"nü de kazandı "Vicdan", "En İyi Laboratuvar Ödülü"nü "Gökten 3 Elma Düştü" filmiyle paylaştı Film, Mustafa Preşaya da "En İyi Kurgu Ödülü"nü kazandırdı

"EN İYİ YÖNETMEN" DERVİŞ ZAİM

Festivalin en önemli ödüllerinden biri olan "En İyi Yönetmen Ödülü"nü "Nokta" filmiyle Derviş Zaim kazandı

Filmiyle, "Yenilikçi tavırla bakan, samimimi, cesur, içten anlattığı hikayesini sinema diliyle birleştirmesi" dolayısıyla ödüle layık görülen Zaim, "Ödülü, bugün aramızdan ayrılan Ulviye Kükrer hanımefendiye ithaf ediyorum" dedi

Bu yıl gerçekleştirilen 61 Cannes Film Festivalinde "3 Maymun" filmiyle "En İyi Yönetmen Ödülünü kazanan ünlü yönetmen Nuri Bilge Ceylanı, Altın Portakalda geride bırakan Derviş Zaim, filmiyle "En İyi Müzik Ödülü"nü de Mazlum Çimene kazandırdı

Mazlum Çimen, konuşmasında bu noktaya getirilmesinde Can Yücel ve Onat Kutların en büyük rolü oynadığını belirterek, Yücel ve Kutları andı "Nokta" filmi, "En İyi Ses ve Miksaj Ödülü" de kazandı

Filmin yapımcısı Baran Seyhan ödüllü almak üzere sahneye gelirken dengesini yitirerek tökezlerken, bir kez daha çıktığı sahnedeki konuşmasında, "Sinema da böyle, düşe kalka yapılan bir şey" dedi

Yurtiçi Kargo Dr Avni Tolunay Jüri Özel Ödülünü kazanan "Nokta" filminin bu ödülünü de Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin açıklarken, ödülü yönetmen Derviş Zaim ile yapımcı Baran Seyhan yeniden sahneye gelerek aldılar

Baran Seyhan, konuşmasında festivalde 16 çok iyi filmin yarıştığını belirterek, "Gönlümden geçen bu para ödülünü onlarla paylaşmak ama çok ihtiyacımız var" diye konuştu

Seyhan, yarışan 16 filmin çok büyük bir kısmının Kültür ve Turizm Bakanlığınca desteklendiğini de hatırlatarak, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bu sinemaya çok önemli bir destektir Bu desteği alan kişileri asalak ilan eden meslektaşlarımı kınıyorum Başkalarının parasıyla film yapmayan, onuruyla film yapan insanlarız"

Bakan Şahin, Baran Seyhan ile el ele tutuşarak sahneden inmesine yardımcı oldu

ÖDÜLLERİ PAYLAŞAN DİĞER FİLMLER

Türker İşçiye "En İyi Sanat Yönetmeni" ödülünü kazandıran "Başka Semtin Çocukları" filmi de festivalden ödüllerle dönen filmlerden biri oldu

Filmdeki rolüyle "En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü"nü alan Volga Sorgu Tekinoğlu da konuşmasında, "Ödülü, bu filmin çekimleri sırasında yardımlarını esirgemeyen ve karakterinden ödün vermeyen Gazi Mahallesi halkına sevgi ve saygılarımla alıyorum" dedi

Törende, ünlü sanatçı Hülya Koçyiğit de, Digitürk Behlül Dal Genç Yetenek Ödülünü "Başka Semtin Çocukları" filminin yönetmeni Aydın Bulutun kazandığını açıkladı

Aydın Bulut, "Filmi emeği geçenlere teşekkür ederim 10 yıllık bir hikayeydi bu Gecikmesine neden olanlara da selam yolluyorum Başka Semtin Çocukları, özellikle İstanbulda varoşlarda yaşayan çocukların hikayesidir Onların hayat mücadelesi, öfkesini anlatan bir filmdi Ödülü onlara gönderiyorum" diye konuştu

Altın Portakal Film Festivalinde bu yıl, Nuri Bilge Ceylanın yönettiği "3 Maymun" filmi "Özel Efekt" ödülünü alırken, Yeşim Ustaoğlunun yönettiği "Pandoranın Kutusu" Övül Avkırana "En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu" ödülünü kazandırdı

Reha Erdemin yönettiği "Hayat Var" filmi de, "SİYAD En İyi Film Ödülü"nün sahibi oldu

Kaynak: intersinemacom

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com