Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Ülke & Şehirler > Türkiye > Marmara Bölgesi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
akdoğan, geyve, köyü, sakarya

Akdoğan Köyü Geyve Sakarya

Eski 08-14-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Akdoğan Köyü Geyve Sakarya

Geyve Akdoğan Köyü Bilgileri - Akdoğan Köyü Hakkında - Akdoğan Köyü Tanıtımı - Akdoğan Köyü Resimleri

Akdoğan, Sakarya ilinin Geyve ilçesine bağlı bir köydür

İlçe:GEYVE

İl: SAKARYA

İle Uzaklığı:51 km

İlçeye Uzaklığı:14km

Rakım:420 m

Nüfus:

2000:671
1997:707

Tarihi

Köyün adının ;eski zamanlarda tarlada çalışmakta olan bir annenin,bebeğini beyazdoğanınalıp gimesiyleBu annenin bebeğinin ardından ağıt yakarak seslenmesi,şeklinde 'Ak doğan,Ak doğan' diye seslendiği rivayet edilirKöyün adının da böyle ortaya çıktığı anlatılır

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi misafiri severlerve meşhur düyün yemeyi vardır keşkekve yufkalı pilav

Coğrafya

Sakarya iline 51 km, Geyve ilçesine 14 km uzaklıktadırKöy bulunduğu arazinin kuzey yamacına kurulmuş olup,güneye dere yatağına doğru gelişip büyümüştürGüneyinde bulunan ve kuzey batı istikametine akan bir dere mevcut olup,kışın akar yaz aylarında sulu tarım başlamasıyla tamamen kururDoğusunda Çine Köyü,güney doğusunda Günhoşlar Köyü,güney batısında ÇukurköyBatısında Yaylak Köyükuzeyinde Ceceker Köyübulunur

İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdırSonyıllarda sulu tarım yapmak isteyen köy sakinleri köy arazisinin bir çok notasında sulama kuyuları yapmıştırÖzellikle sırık domatesi yetiştiriciliğinde büyük başarı kaydetmişlerdirFakat zamanla bu su kuyuları zaamanla köy arazisindeki yer altı su kaynaklarının hızla tükenmesine neden olmuşturYaz aylarında köyde içme suyu sıkıntısı yaşanmaktadırKöyün geleceği yapılacak sulama barajına bağlıdır2007 SON BAHARINDA PROJESİ HAZIR OLAN SULAMA GÖLETİ İNSAATI BAŞLAMIŞTIR2008 Yılı sonunda gölet inşaatı dolgu kısmı bitmiştir2009 yılı kışı çok güzel geçmesiyle gölet % 80 dolmuştur

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır

Köy Muhtarı:ERDAL ÜSTÜN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 5280015
Cep Telefonu: 05363217982

Altyapı bilgileri

Köyde 8 yıllık kesintisiz eğitim yapılmaktadırİlköğretim binası 1999 depreminde hasar görünce yerine prefabrike bina yapılmıştırTaşımalı sistemle Çine,Günhoşlar,Gündüzler veÇukurköy öğrencileri burada öğretim görmektedir Köyde, eski içme suyu sistemi vardır kanalizasyon şebekesi yoktur Ptt dağıtım rölesi vardıracenta ve şube yoktur [[Sağlık ocağı binası var fakat faal değildir Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com