Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
erkekler

? Ya Erkekler ?

Eski 08-03-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

? Ya Erkekler ?

Emine ŞENLİKOĞLU

Ya Erkekler?

Kadının kimliği, Kadının Şahsiyeti, Kadının Vazifeleri, Kadının Konumu, İslâm ve Kadın, Demokraside Kadın, Kadın ve Aile, Toplumda Kadının Yeni, Kadın Hakları

Gidebildiğiniz kadar geriye doğru gidin Konunun hep kadın olduğunu göreceksiniz Günün hatta asırların konusu olmuş kadın

Bir türlü yerine oturtulamayan kadının hakları, kimliği, şahsiyeti hâlâ askıdan inmedi

Neler oluyor böyle?
Kadın, zor mu eğitiliyor?
Kadın, şahsiyetli olamıyor mu?
Kadın, kimliğini aramıyor mu?
Kadın, kendisiyle ilgilenmiyor mu?
Bunların hiçbiri değil

Hem doğru oturalım, hem de doğruyu konuşalım Hayır! Konuşmayalım, pratiğe dökelim Etrafımızda araştırmalar yapalım

Meselâ, soralım

Erkeğin Kimliği, Erkeğin Şahsiyeti, Erkeğin Vazifeleri, Erkeğin Konumu, İslâm ve Erkek, Demokraside Erkek, Erkek ve Aile, Toplumda Erkeğin Yeri, Erkek Hakları gibi başlıklar okuyor muyuz?

Bu başlıklarda kitap ismi duyduk mu? Duymadık Neden?

Nedeni şu: Biz, bir yanlışı katlayarak yürüyoruz, yürüdükçe yanlışın katları da artıyor

Farkında olmadığımız önemli bir saha var Örfün Sahası

Türkiye’de ve dünyada örfün etkisi, ilmin etkisinden önde gidiyor Dolayısıyla yaşadığımız dünyanın ne âlemde olduğunu pek göremiyoruz Bu yüzden erkeği kurtulmuş, problemlerinden arınmış, şahsiyeti yerine oturmuş sanıyoruz

Bunları söylerken birilerinin bu bakış açımda, hiç sevmediğim bir “izm”in rolü olduğunu sanmalarından da endişe ediyorum, ama yine de bu yanlışı söylemeye kararlıyım Zira gerçekleri “Birileri şöyle diyecek” diye söylemedikçe, bu defa problemler farklı katmanlarda karşımıza çıkıyor

Olaylara gerçekçi gözle bakalım

Sizce bir toplumda “Erkeğin şahsiyeti oluşmuş ama kadının şahsiyeti oluşmamış” gibi bir durum sözkonusu olabilir mi?

Toplumun şahsiyeti bozuksa, kadın-erkek beraber bozulmuştur Düzgünse, kadın-erkek beraber olgunlaşmışdır

Kadınlarda iki mide vardır Biri özel mide, diğeri toplumsal midedir Ve toplumsal mideleri erkeklerden daha büyüktür

Allah, bu ölçünün aynısını insanın beynine vermiş İnsan beyni hem özel hem toplumsal olaylar için vardır Ve insan, kendinden çok, toplumsal olaylara zaman ayırır Ayırmazsa çöker

Toplumsal beynimizi çalıştırırsak bir şeyi hemen fark ederiz Bugün, yanlış üzerinde bina edilmiş bazı geleneklerin neticesinde erkeğin, şahsiyeti tam oturmuş, kimliğini kazanmış kadından hoşlanmadığını görürüz Bunu kimse inkâr edemez

Erkeklerin, eşlerinde aradıkları vasıflara bakınız En başta gelenleri şunlardır (Şuurlu erkeleri tenzih ediyorum):

1) Karım sessiz olacak
2) Her şeye boğun eğecek
3) İzinsiz ana-babasına bile gitmeyecek
4) Karnını doyurdum mu, bir de hırkasını verdim mi başka bir şey istemeyecek
5) İzinsiz evden dışarı çıkmayacak
6) Anama-babama çok çok saygılı olacak ama ben onun anne-babasına saygı göstermezsem bile ben erkeğim, bana hesap sormayacak

Daha neler, neler

Şahsiyetli, kimliği yerine oturmuş olan kadın bu şartları kabul eder mi?

Ne demekmiş o “Sessiz olacak” demek
Kölelerin bile sesi çıkıyor

Her şeye boyun eğecek ne demek? Şahsiyetli bir müslüman kadın ya da erkek her şeye boyun eğer mi? Şahsiyetli insan bireydir ve bireyin kendine has prensipleri vardır Kadın, bu prensipler dahilinde eşinin sözlerini dinler Dinlemelidir de Eşler birbirlerini dinlemezlerse, o yuvadan hayır gelmez Ancak, bu dinlemenin bir sınırı vardır Sınırsız olarak, kayıtsız şartsız dinlenecek olan yalnızca Allah’tır Ve kimliği oluşmuş bir kadın bunu bilir Kaç erkek, sorgulayan ve birey olma şahsiyetiyle hareket eden kadından hoşlanır? Önce bu konu gündeme gelmeli ve sorulmalı Erkekler, hakkını savunan kadınlardan hoşlanıyor mu?

Hakkını arayan kadın başkasının karısıysa “Helâl olsun bacıma” diyor ama kendi karısına sıra geldiğinde kadın, ondan izinsiz sokağa çıkamıyor Kadına bu güvensizlik varken bu güvensizliği sineye çeken kadının olduğu yerde birey ölür, dolayısıyla kimlik yırtılır

O halde sosyal bir yarayla karşı karşıyayız

Kadın-erkek ayrımı yapmadan, kimlik problemi toplumun her katmanında var demektir Kimliği oluşmuş bir erkek, yasakçı olmaz O yalnızca haramları yasaklar Bu da her müslümanın vazifesidir

Hep beraber bu problemi çözmeye çalışmalıyız Erkek efendi, kadın köle değildir

Kadın, boğaz tokluğuna evlenen mahlûk hiç değildir Ölçüyü tam olarak bilmek zorundayız Aksi halde öz çocuğuna süt emzirmemeyi kadın haklarından sanan zavallı kadınlarla, kadının başında diktatörlük kuran ve bunu erkeklik zanneden zavallı erkekler toplumdan hiç eksik olmayacaktır

Dengeyi kurmak ilimle, ilimde emekle elde edilir İlme zaman ayırır ve ihlâsla ibadetlerimizi yerine getirirsek Yönlendirmek için duygularımıza da dikkat edersek, bu problemleri aşarız Aksi halde, onun bunun etkisinde kalan, kompleksli insanlar olarak yaşarız

Bana öyle geliyor ki, kadın-erkek ayrımı yapmadan, her şey sıfırdan başlamak gerekiyor

“Kadına soracaksın, ne söylerse tersini yapacaksın” telkinleri veren ve İslâm âleminde çok büyük ilgi de gören eserleri tanımakla işe başlasak, hurafeleri âlemimizden temizleme gayretiyle ilk adımı atsak, işte o zaman herkes kendi konumunu bilmekle kalmayacak, karşısındakinin şahsiyetini düşünecek

Ha! Kadının kimliği mi demiştiniz?

Erkeğin kimliği ne âlemdeyse, bana göre kadının kimliği de o âlemdedir vesselam

Alıntı Yaparak Cevapla

? Ya Erkekler ?

Eski 08-03-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

? Ya Erkekler ?

Kadın-erkek ayrımı yapmadan, kimlik problemi toplumun her katmanında var demektir Kimliği oluşmuş bir erkek, yasakçı olmaz O yalnızca haramları yasaklar Bu da her müslümanın vazifesidir

Hep beraber bu problemi çözmeye çalışmalıyız Erkek efendi, kadın köle değildir

selamunaleykum kardeşim

özü burda saklı gıbı yazının

kadının kimliği

önce değer yargılarına bakmalı

kadın erkek fark etmez ki

bu kadar cok kadını irdelememeli

oysakı günümüz toplumunda kadının beklentısı cok değıl kı

islami cercevede güzel bır hayat

kimlik tarışması olacaksa ıkı tarafı da ele almalı

değıl mı

emeğıne sağlık kardeşim

farklı düşünceler

farklı bakış acısı

herşeyden once

kimlik tartışması yerıne

islami değerler aranmalı her ıkı tarafta

yoksa şahsıyet

kimlik

vazıfe konum

herşey boş

allaha emanet ol

cok mutlukal

Alıntı Yaparak Cevapla

? Ya Erkekler ?

Eski 08-03-2012   #3
Prof. Dr. Sinsi

? Ya Erkekler ?

gülnisa hocam çok doğru söylemişsinizbu yazı çok hoşuma gitti ve paylaşıma açtımkadınlar maaalesef toplumumuzda yeni değer kazanmış varlıklardır
bundan 25 sene öncesinde kadının ne olarak görüldüğünü biliyoruz türk toplumunda
baş taçlarımız olması gerekirken ayrım yapılarak hor görülen annelerimiz bacılarımız olmuştur
yeni yeni eşitlik kavramı benimsenmeye başlandı toplumdazaten yazıda da belirtiyor
kadının fazla ir isteği yok
kadın eğer salih ise zaten ölçüler dışına çıkmayı kendisi isetemez
gözlerinize sağlıkçok teşekkür ederimsevgiler

Alıntı Yaparak Cevapla

? Ya Erkekler ?

Eski 08-03-2012   #4
Prof. Dr. Sinsi

? Ya Erkekler ?

selamun aleykum
yazı genel olarak güzel

Erkeğin Kimliği, Erkeğin Şahsiyeti, Erkeğin Vazifeleri, Erkeğin Konumu, İslâm ve Erkek, Demokraside Erkek, Erkek ve Aile, Toplumda Erkeğin Yeri, Erkek Hakları gibi başlıklar okuyor muyuz?

evet bunu şuan içinde bulundugumuz plartformda bile göremedik malesef

ve son olarak şunu eklemek istiyorum ki

bu erkekleri doğurup ,büyütüp, ilk eğitimlerini veren, yoğuran bir kadın
bunu gözardı etmemek gerekiyor

kadının toplum içerisinde yüklendiği/yüklenen misyon erkeğinkinden çok çok fazladır

hani toplumun temek taşları ,dinamigi diyoruz ya bu aslınna kadına kendisinin ne kadar degerli oldugunu vurgularken aynı zamanda sorumluluklarının ne kadar fazla oldugunuda gösterir

Emine şenlikoglunun feminist yaklaşımları bazen oluyor
veya kadının toplumun içinde kimliginin degişmesi yönünde beklentileri var
(hemen sinan çetinden aldıgı sinema dersleri ,oyunculuk dersleri aklımıza geliyor)

kadının tek ve yagane görevi iyi bir kul olmak ,anne olmak, iyi bir eş olmak

bunların dışında zaten istenilen birşey yok

yani ondan meydanlarda hakkını arayan bir şavaçcı olması, eşine sen bana karışamazsın istedigim yere giredim ,ben özgürüm ,senle eşitim yayagaraları koparan
kendine güvenen! , şahsiyetli bir müslüman hanım ! olmak degildir

kendine güvenmek ve şahsiyetli hanım olmak evini cihat yuvası haline getiren , eşinin ve çocuklarının içerisinde mutlu oldugu bir yuva haline getiren kadınla olur

emeginize saglık kardeşim
selam ve dua ile

Alıntı Yaparak Cevapla

? Ya Erkekler ?

Eski 08-03-2012   #5
Prof. Dr. Sinsi

? Ya Erkekler ?

aminenur´isimli üyeden Alıntı

selamun aleykum
Yazı genel olarak güzel

erkeğin kimliği, erkeğin şahsiyeti, erkeğin vazifeleri, erkeğin konumu, islâm ve erkek, demokraside erkek, erkek ve aile, toplumda erkeğin yeri, erkek hakları Gibi başlıklar okuyor muyuz?

Bu erkekleri doğurup ,büyütüp, ilk eğitimlerini veren, yoğuran bir kadın

Kadının toplum içerisinde yüklendiği/yüklenen misyon erkeğinkinden çok çok fazladır

Hani toplumun temek taşları ,dinamigi diyoruz ya bu aslınna kadına kendisinin ne kadar degerli oldugunu vurgularken aynı zamanda sorumluluklarının ne kadar fazla oldugunuda gösterir

Veya kadının toplumun içinde kimliginin degişmesi yönünde beklentileri var
(hemen sinan çetinden aldıgı sinema dersleri ,oyunculuk dersleri aklımıza geliyor)

Bunların dışında zaten istenilen birşey yok

Yani ondan meydanlarda hakkını arayan bir şavaçcı olması, eşine sen bana karışamazsın istedigim yere giredim ,ben özgürüm ,senle eşitim yayagaraları koparan
Kendine güvenen! , şahsiyetli bir müslüman hanım ! Olmak degildir

Kendine güvenmek ve şahsiyetli hanım olmak evini cihat yuvası haline getiren , eşinin ve çocuklarının içerisinde mutlu oldugu bir yuva haline getiren Kadınla olur

Emeginize saglık kardeşim
Selam ve dua ile b)

aminecim yorumun çok değerli çok teşekkür ederimallah razı olsunselam ve baki dua ile

Alıntı Yaparak Cevapla

? Ya Erkekler ?

Eski 08-03-2012   #6
Prof. Dr. Sinsi

? Ya Erkekler ?

aminenur´isimli üyeden Alıntı

selamun aleykum
yazı genel olarak güzel

bu erkekleri doğurup ,büyütüp, ilk eğitimlerini veren, yoğuran bir kadın

kadının toplum içerisinde yüklendiği/yüklenen misyon erkeğinkinden çok çok fazladır

hani toplumun temek taşları ,dinamigi diyoruz ya bu aslınna kadına kendisinin ne kadar degerli oldugunu vurgularken aynı zamanda sorumluluklarının ne kadar fazla oldugunuda gösterir

veya kadının toplumun içinde kimliginin degişmesi yönünde beklentileri var

bunların dışında zaten istenilen birşey yok

yani ondan meydanlarda hakkını arayan bir şavaçcı olması, eşine sen bana karışamazsın istedigim yere giredim ,ben özgürüm ,senle eşitim yayagaraları koparan
kendine güvenen! , şahsiyetli bir müslüman hanım ! olmak degildir

kendine güvenmek ve şahsiyetli hanım olmak evini cihat yuvası haline getiren , eşinin ve çocuklarının içerisinde mutlu oldugu bir yuva haline getiren kadınla olur

emeginize saglık kardeşim
selam ve dua ile

Değerli kardeşim ''son olarak eklediğin'' : ) güzel yorumun için teşekkür ediyorum

Yazıya gelince,
Bu başlıkların irdelenmesi islamın kadına verdiği değerin, kadınlarımız tarafından pek anlaşılamıyor ve uygulanamıyor olmasından kaynaklanıyor düşüncesindeyim
Böyle oluncada erkeleri bir sürü başlıklar altında kitap, makale yazmaya itiyor işte : )

Eğer kadınlarımız islamın kendilerine verdiği değerleri anlayıp islamın koyduğu kurallar içerisinde yaşamaya özen gösterebilse bu kadar kitap, makale yazmak zorunda kalmayacak erkekler,

''Erkekler sanki çokmu uyuyor islami kurallara'' dediğinizi duyar gibi oluyorum,
Evet erkeklerinde eksikleri tabiki var belkide kadınlardan daha fazla ama gözardı etmememiz gereken kadın erkekten değil erkek kadından sorumludur
İşte bu sorumluluk duygusu erkeklere böyle başlıklar altında yüzlerce kitap, makale yazmak zorunda bırakıyor
Kendinide erkeklerden sorumlu zanneden bazı bacılarımızda işte böyle kaleme sarılıp feministlik yapıyor : )

Hakkınızı helal ediniz
Hayırlı Bereketli Ramazanlar

İbn Umer (R) şöyle demiştir: Peygamber (S) âşûrâ oru­cu tuttu ve âşûrâ orucunu tutmayı emretti Ramazân orucu farz kılı­nınca, âşûrâ orucu tutmak terk olundu (Râvî dedi ki)Abdullah ibn Umer âşûrâ orucunu tutmazdı, ancak tutmakta olduğu nafile oruca tesadüf etmesi olabilirdi
Buhari

Alıntı Yaparak Cevapla

? Ya Erkekler ?

Eski 08-03-2012   #7
Prof. Dr. Sinsi

? Ya Erkekler ?

_YUSUF_´isimli üyeden Alıntı

Değerli kardeşim ''son olarak eklediğin'' : ) güzel yorumun için teşekkür ediyorum

Yazıya gelince,
Bu başlıkların irdelenmesi islamın kadına verdiği değerin, kadınlarımız tarafından pek anlaşılamıyor ve uygulanamıyor olmasından kaynaklanıyor düşüncesindeyim
Böyle oluncada erkeleri bir sürü başlıklar altında kitap, makale yazmaya itiyor işte : )

Eğer kadınlarımız islamın kendilerine verdiği değerleri anlayıp islamın koyduğu kurallar içerisinde yaşamaya özen gösterebilse bu kadar kitap, makale yazmak zorunda kalmayacak erkekler,

''Erkekler sanki çokmu uyuyor islami kurallara'' dediğinizi duyar gibi oluyorum,
Evet erkeklerinde eksikleri tabiki var belkide kadınlardan daha fazla ama gözardı etmememiz gereken kadın erkekten değil erkek kadından sorumludur
İşte bu sorumluluk duygusu erkeklere böyle başlıklar altında yüzlerce kitap, makale yazmak zorunda bırakıyor
Kendinide erkeklerden sorumlu zanneden bazı bacılarımızda işte böyle kaleme sarılıp feministlik yapıyor : )

Hakkınızı helal ediniz

İbn Umer (R) şöyle demiştir: Peygamber (S) âşûrâ oru­cu tuttu ve âşûrâ orucunu tutmayı emretti Ramazân orucu farz kılı­nınca, âşûrâ orucu tutmak terk olundu (Râvî dedi ki)Abdullah ibn Umer âşûrâ orucunu tutmazdı, ancak tutmakta olduğu nafile oruca tesadüf etmesi olabilirdi
Buhari

söylediklerinizde haklılık payınız varlakin sizin gibi bilinçli erkekleri tenzih ederek söylüyorum ki; bazı erkekler kendileriyle kadınları islami emirlerden ziyade köleleştirmeye çalışıyorözellikle cahil kesimlerdesaygılar

Alıntı Yaparak Cevapla

? Ya Erkekler ?

Eski 08-03-2012   #8
Prof. Dr. Sinsi

? Ya Erkekler ?

selamünaleyküm TevbeYA-HAK kardeşimiz

İnsanlara yüklenen toplumsal rollerin tam olarak anlaşılamaması ve rol karmaşasının yaşanması ne yazık ki her dönemde sorunlara neden olmuştur

İslamiyette kadın-erkek , anne-baba-çocuk , komşu vsgibi daha da çoğaltabileceğimiz örneklerle roller net sınırlarla çizilmiş ki kimse kimsenin hak sınırlarını ihlal etmesin ; toplumsal karmaşalar yaşanmasın

Eşler arasında ki hukuk da çok net olarak dinimizde belirtilmiştir

Ancak her kötülüğün anası olan cehalet burada da kendisini göstermektedir

İnsanlar İslamiyeti gerçek anlamıyla bilmedikleri ve yaşamadıkları için ; kimi kişiler karşısındakinin hakkına riayet etmiyor , hak sınırları ihlal edilen kişi de Allah Celle Celalüh tarafından kendisine verilen haklarını savunmuyor

Yani olay sadece kadın-erkek ilişkisinden kaynaklanmıyorOlayın tek nedeni '' CAHİLLİK ''

Allah Celle Celalühe emanet olunuz kardeşim

Alıntı Yaparak Cevapla

? Ya Erkekler ?

Eski 08-03-2012   #9
Prof. Dr. Sinsi

? Ya Erkekler ?

gevher kardeşim knuya getirdiğin farklı bakış açısından ve yorumundan dolayı teşekkürlergözlerine sağlıkemeğine sağlık
maalesef bir muallim olarak bu konuda talebelerime daha şimdiden aile kavramının önemini anlatıyorumtoplumun temeli olan aile kavramından bahsediyorum bu yörelerde özellikle kadının hiç bir değeri yokgözlemlediğim kadarıyla kadın sadece çoğalmak ve evine bakan bir varlık olarak görülüyortoplumumuzun büüyk çoğunluğunda olan bu yargının değiştirilmesi elbette eğitim sayesinde olacaktır
aslında hepimiz islamı gerçek anlamıyla bilsek ve tam anlamıyla yaşasak toplumumuzdaki sorunların çoğu hallolacaktırfakat farklı meclislerde bununla ilgili görüş bildirsen geri kafalı oluyorsunhoş bu benim için çok da dert değil sonuçta yaratılanın değil yaratanın nazarında ne olduğumuz çok daha önemli

selam ve baki dua ile

Alıntı Yaparak Cevapla

? Ya Erkekler ?

Eski 08-03-2012   #10
Prof. Dr. Sinsi

? Ya Erkekler ?

_YUSUF_´isimli üyeden Alıntı

Yazıya gelince,

Hakkınızı helal ediniz

Buhari

efendim yaptıgınız imalı teşekkür için biz teşekkür ederiz : )
erkekleri bayanlar hakkında kitap yazmaya makale yazmaya iten sebeb

beylerin ellerinde hanımların esikliklerinin ,hatalarını , içtimai hayatta yaptıkları yanlışları bahsedecek üzerine gidilecek , metalyaller çok fazla
kıyafet ,tesettür edep terbiye ahlak,insan ilişkileri , sosyal ilişkiler, annelik , eş olma görevi

şahsiyetli mümin hanım olma, hanımefendi olma bu saydıklarım maddelerden , birinde bile birazcık zafiyet olsa aksaklık olsa digerlerini olumsuz yönde tetikliyor haliyle ortaya üzerinde çokca konuşulacak ,irdelenecek ,çözüm yoları aranacak durumlar çıkıyor

yani kendimizi , hemcislerimizi savunmak istiyorum illaki bir şey yazayım diyorum yok , tabi son olarak : )

Osman nuri topbaş hocaefendimizin ( ALLAH ondan razı olsun ) güzel bir sözü vardır ilk okudugum zaman oldukça etiklenmişimdir
buyurmuşlar ki

Kadının yaratılışına göre yaşaması toplumu cennete çevirir Kadın; âilede, toplumun billur bir âvizesi gibidir Eğer kadınlara mutluluk için sokaklar gösterilirse, hayat yolları cam kırıkları ile dolar

cam kırığıda hem değersizidir , hemde çevreye zarar verir işin özü bu galiba

selam ve dua ile

Alıntı Yaparak Cevapla

? Ya Erkekler ?

Eski 08-03-2012   #11
Prof. Dr. Sinsi

? Ya Erkekler ?

sa dinimiz kadına okadar çok değer veriyor ve okadar büyük sorumluluk veriyor ki o yüzden de kadının yeri herzaman müstesna olmuştur

Kadın eş olmuş, ana olmuş,evlatlarına ilk öğretmen olmuş,evine hanım olmuş

omuzundaki yük büyük ve önemliama bir virgül koyalım konuya kadın bunları yaparken erkeğe hiç görev düşmüyor mu?tabiki düşüyor; yaygın kanaatin aksine eşine destek olan,evladını madden değil manen de besleyen yuvanın temel taşı olmalı erkekdinimiz kadına olduğu kadar erkeğe de sorumluluk veriyor yani erkek olmak; başı boş, vurdum duymaz ve dediğim dedik demek değil tam tersi sorumluluklarının bilincinde

çevresine örnek bireyler olmak demek

sürç-i lisan ettiysem affolaselam ve dua ile

Alıntı Yaparak Cevapla

? Ya Erkekler ?

Eski 08-03-2012   #12
Prof. Dr. Sinsi

? Ya Erkekler ?

kalemgenç´isimli üyeden Alıntı

sa Dinimiz kadına okadar çok değer veriyor ve okadar büyük sorumluluk veriyor ki o yüzden de kadının yeri herzaman müstesna olmuştur
Kadın eş olmuş, ana olmuş,evlatlarına ilk öğretmen olmuş,evine hanım olmuş
Omuzundaki yük büyük ve önemliama bir virgül koyalım konuya kadın bunları yaparken erkeğe hiç görev düşmüyor mu?tabiki düşüyor; yaygın kanaatin aksine eşine destek olan,evladını madden değil manen de besleyen yuvanın temel taşı olmalı erkekdinimiz kadına olduğu kadar erkeğe de sorumluluk veriyor yani erkek olmak; başı boş, vurdum duymaz ve dediğim dedik demek değil tam tersi sorumluluklarının bilincinde
çevresine örnek bireyler olmak demek
Sürç-i lisan ettiysem affolaselam ve dua ile

yorumunuz için çok teşekkür ederimhaklı sözler yazmışsınızselamlar

Alıntı Yaparak Cevapla

? Ya Erkekler ?

Eski 08-03-2012   #13
Prof. Dr. Sinsi

? Ya Erkekler ?

Sa herkes yerini ve yapması gerekeni layıkıyla bilipte uyguluyosa kimse kimseye köle değil, kaldıki gerçekten herkes görevini tam yapıyo olsa eşler birbirine köle olmayada razı olur kanımca herşeye rağmen kadın erkek birbirini tam anlamıyla anlayıp kavrayamaz gibi gelio bana çünkü, farklı yaradılmışız Çok fazla anlamaya çalışmak yerine hakla ve saygıyla yaklaşmanın gerçek bir çözüm olacağına inanıyorum Rabbim hak için yaşayıp, hakkı yayan ve hakla hükmedenlerden eylesin

Alıntı Yaparak Cevapla

? Ya Erkekler ?

Eski 08-03-2012   #14
Prof. Dr. Sinsi

? Ya Erkekler ?

[QUOTE=cuneyt-77;1156753]Sa herkes yerini ve yapması gerekeni layıkıyla bilipte uyguluyosa kimse kimseye köle değil, kaldıki gerçekten herkes görevini tam yapıyo olsa eşler birbirine köle olmayada razı olur kanımca herşeye rağmen kadın erkek birbirini tam anlamıyla anlayıp kavrayamaz gibi gelio bana çünkü, farklı yaradılmışız Çok fazla anlamaya çalışmak yerine hakla ve saygıyla yaklaşmanın gerçek bir çözüm olacağına inanıyorum Rabbim hak için yaşayıp, hakkı yayan ve hakla hükmedenlerden eylesin[/QUOTE
yorumunuz için teşekkür ederimbu zamanda hakkı ve saygıyı unuttuğumuz çok oluyorçünkü maalesef evliliğini bile menfi şeyler amacıyla kuranlar var

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com