Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
sözleşme

Sözleşme

Eski 06-27-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Sözleşme

İhracat Sözleşmesi Nasıl Olmalıdır?

Ticari bir işlem sırasında ortaya çıkan anlaşmazlıkları, tarafların hak ve yükümlülüklerini gösteren yazılı bir sözleşmeyle kolayca çözebilirsiniz Bu nedenle yapacağınız sözleşmenin dikkatli bir şekilde düzenlenmesine ve ticari işlemlerle ilgili ayrıntılı koşulları içermesine dikkat etmelisiniz Birleşmiş Milletler ve ICC (Uluslar arası Ticaret Odası) sözleşmeler için standart kural ve düzenlemeler geliştirmiştir Dolayısıyla sözleşmeyle ilgili anlaşmazlıkların çözümü için ülkeden ülkeye farklılık gösteren hukuki çatışmaların önüne geçilmiştir

Sözleşmenin Başlıca Unsurları Nelerdir?

Tüm ticari sözleşmelerin içermesi gereken bazı temel unsular vardır Bir ihracat sözleşmesinde tarafların isim ve adresleri, ürünün özellikleri, ödeme koşulları, sorun çıktığında uygulanacak hukuk, gerekli belgeler ve tarafların imzası bulunmalıdır Ayrıca ürünün teslim yeri ve şartları, nakliye yöntemi, paketleme, etiketleme, işaretleme koşulları da açıkça belirtilmelidir

Uluslar Arası Uyuşmazlıklar İçin Belirlenen Kurallar Nelerdir?

Uluslararası ticarette ortaya çıkan anlaşmazlıkları, uyuşmazlıkları ve hukuksal çatışmaları ortadan kaldırmak ve alıcı ile satıcının gereksiz yere para ve zaman kaybını önlemek amacıyla alım-satım işlemlerine bazı kurallar getirilmiştir INCOTERMS adıyla yürürlüğe konulan bu düzenlemeler uluslar arası ticarette kullanılan ve evrensel olarak standartlaştırılmış sözleşme terimleridir Teslim şekline göre değişen 13 adet incoterms bulunmaktadır Incoterms ile ilgili ayrıntılı bilgiye Dış ticaret terimleri bölümünden erişebilirsiniz

Ticari Anlaşmazlıkların Çözüm Yolları

Alıcının ödeme yapmayı reddetmesi veya malların kalitesine itiraz etmesi durumunda ihracatçılar alıcıyla anlaşmazlık içine düşmektedir Alıcının ödeme yapmayı reddetmesi ihtimali halinde tedbir olarak Akreditif yöntemi kullanılabilir Bu yönteme göre mallar yola çıktıktan ve bankaya gerekli belgeler verildikten sonra ödeme yapılır Alıcının malların kalitesine itiraz etmesi durumuna hazırlık olarak ise ihracatçı malları yüklemeden önce bir kalite belgesi alınarak bu sorun ortadan kaldırabilir Ayrıca ticari anlaşmazlıkları yargı yoluna giderek de çözebilirsiniz Ancak böyle bir durumda sözleşmede hangi ülke hukukunun uygulanacağını belirten bir madde olmalıdır Eğer sözleşmede hangi ülke hukukunun uygulanacağı belirtilmediyse, borcun ödeneceği yerin hukuku veya bu yerin tespit edilemediği durumlarda sözleşmenin en yakın iletişimde bulunduğu yerin hukuku uygulanır Bunun dışında taraflar ortaya çıkacak anlaşmazlığı uluslararası tahkim yoluyla çözmeye karar verebilirler Tahkim yönteminde taraflar, aralarında çıkan anlaşmazlıkları çözmek için kendi tercihleriyle belirledikleri bir veya birkaç kişiye danışırlar

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com