Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Genel Kültür & Serbest Forum > Özel Günler ve Tebrikler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anılıyor, çanakkale, şehitleri

Çanakkale şehitleri Anılıyor

Eski 03-18-2011   #1
Şengül Şirin
Icontr

Çanakkale şehitleri Anılıyor

Çanakkale şehitleri anılıyor

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi'nin 96 yıl dönümü ve Şehitleri Anma Günü dolayısıyla Çanakkale'deki törenler, Atatürk anıtına çelenk konulmasıyla başladı Çanakkale Savaşları'nda şehit olan 57 Alay askerlerinin anısına Tekirdağ'dan Çanakkale'ye düzenlenen yürüyüşe katılan grup, Gelibolu'ya ulaştı

Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen ilk törende, hükümet adına Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, Türk Silahlı Kuvvetleri adına Boğaz ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Ercüment Tatlıoğlu, Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve diğer yetkililer Atatürk anıtına çelenk koydu
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Genel Başkanı Tansel Çölaşan ve dernek üyeleri, TSK'nın çelenginin konulduğu sırada alkışlar eşliğinde ''Mustafa Kemal'in askerleriyiz'' şeklinde slogan attı
Azerbaycan'dan gelen bir grup adına da anıta çelenk bırakıldı
ADD Çanakkale Şube Başkanı Yrd Doç Dr Necmi Akyalçın, törenin ardından yaptığı açıklamada, Çanakkale Valiliğince, 18 Mart Stadı'ndaki resmi geçit törenine dernek olarak alınmadıklarını söyledi Bunun kendilerine yazı ile bildirildiğini kaydeden Akyalçın, ''Bu törenleri Atatürk sayesinde yapanlar, ne yazıktır ki bizleri resmi tören kortejine almamaktadır Atatürkçü düşüncenin onurlu üyeleri olarak, bizi bu işin dışında tutmak isteyenlerin şunu çok iyi bilmesini istiyoruz: Bizi bu törenlere dahil etmemekle, zaferi ve bugünü hiçbir şekilde gölgeleyemezler'' dedi
Törene, CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç de katıldı Törenlere, 18 Mart Stadı'nda yapılacak etkinliklerle devam edilecek

Alay yürüyüşü
Tekirdağ Valiliği, Tekirdağ Belediyesi ve 57 Alay Yürüyüş Komitesi'nin, Çanakkale Savaşı'nda şehit olan 57 Alay askerlerinin anısına, Tekirdağ'dan Çanakkale'ye düzenlediği yürüyüşe katılan 62 kişilik grup, Gelibolu Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Belediye Başkanı Mustafa Özacar, İlçe Milli Eğitim Müdürü Haki Mutlu ve öteki ilgililer tarafından karşılandı

AA -18 MART 2011 CUMA

Çanakkale şehidinin ağlatan mektubu

Eski 03-18-2011   #2
Şengül Şirin
Icontr

Çanakkale'de şehit düşen üsteğmenin eşine gönderdiği mektup okuyanları adeta gözyaşlarına boğdu

Tarihe ‘dünyayı yenenlerin yenildiği savaş’ geçen Çanakkale Zaferi’nin üzerinden tam 96 yıl geçti Bu eşsiz destanı anlatmak için şimdiye kadar binlerce şiir, kitap yazıldı, onlarca film çekildi

Fakat dışardan yazılan hiçbir şey ‘cepheden gönderilen asker mektupları’ kadar duygulandıramadı Maltepe Belediyesi’nin düzenlediği ‘Ana ben gidiyom düşmana karşı’ başlıklı Çanakkale Sergisi’nde sergilenen bir mektup okuyanları gözyaşına boğdu

NTV Tarih yazarı araştırmacı/koleksiyoner Dr R Sertaç Kayserilioğlu’nun kolleksiyonundan oluşan sergiyi 50 bin kişi gezdi

MEKTUP ULAŞTI, ŞEHİT OLDU

Gümüşhane’nin Şiran ilçesinden Üsteğmen Zahit, cephede kurşun yağmurları altında savaşırken Aziziye ilçesinin Kılıç Mehmet Bey köyünden Ahmet Efendi’nin kızı, eşi Hanife Hanım’a bir mektup yazmıştı

Üsteğmen Zahit, ‘vasiyetim’ dediği mektubu yazdıktan kısa bir süre sonra 9 Ocak 1916’da şehit oldu Yıllar sonra ortaya çıkan o mektubun içinden şehit üsteğmenin küçük kızı Nahide’nin kırmızı kurdelayla bağlı bir tutam saçı da çıkmıştı İşte o mektuptan duygu dolu satırlar

"YÜKSEK SESLE AĞLAMA"

“Bugünlerde her zamankinden daha önemli muharebelere gireceğiz Bilirsin , her muharebeye giren ölmez Fakat eğer ben ölürsem sakın gam yeme Beni ve seni yaratan Allah bizi nasıl dünyada birbirimize nasib etti ise benden şehitlik rütbesini esirgemediği taktirde, elbette, ruhlarımızı da birbirine kavuşturur

Vatan yolunda şehit olursam bana ne mutlu Ancak sana bir vasiyetim var : Birincisi benim için kat’iyyen ağlama Eşyamın listesi ilişikte Bunları sat , ele geçecek paradan “mihr-i muaccel” ve “mihr-i müeccel” ini al , üst tarafı ile bana bir mevlüt okut

Eğer bunlar sana borcumu ödemezse hakkını helal et ve ilk gece aramızda geçen sözü unutma vasiyetimi aldığınız zaman yüksek sesle ağlamanıza razı değilim

ÇANAKKALE ZAFERİ'NİN 96 YILI KUTLANIYOR

Türkiye, bugün bir kez daha Mehmetçik’in 96 yıl önce yazdığı Çanakkale Geçilmez Destanı’nın haklı gururunu ve coşkusunu yaşayacak İlk tören 18 Mart Stadyumu’nda gerçekleşecek

Öncesinde saat 0830’da Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenkler sunuldu Saat 0930’da ise Stadyumdaki tören başladı

ŞEHİTLERİ ANMA TÖRENİ

Şehitlere anma İkinci tören ise Şehitler Abidesi’nde yapılacak Türkiye’nin dört bir yanından gelen vatandaşların katılımıyla gerçekleşen tören saat 1430’da başlayacak

BOĞAZ'DA RESMİ GEÇİT

Kutlama programı kapsamında Şehitler Abidesi’ndeki tören sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından Çanakkale Boğazı’nda Denizde Resmi Geçit töreni icra edilecek Tören geçişinin tamamlanmasından sonra Şehitler Abidesi semalarında Türk Yıldızları tarafından gösteri uçuşu gerçekleştirilerek törenler son bulacak

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com