Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
belgrad, seferi

Belgrad Seferi

Eski 05-06-2010   #1
Şengül Şirin

Belgrad Seferi

Belgrad seferi

Belgrad seferi,Kanuni Sultan Süleyman'ın Belgrad'ı aldığı sefer (1521) Tahta çıktığını haber vermek üzere Macar kralı Hunyadi Jânos'a gönderdiği elçi öldürülünce, Kanuni, Macaristan'a bir sefer düzenledi

Mihaloğlu Mehmet ve Yahya Paşa oğlu küçük Bali beyler öncü kuvvetler olarak, Smederevo muhafızı Hüsrev Bey ise Belgrad kalesinin dışarıyla olan bağlantısını kesmek üzere gönderildi, istanbul'dan yola çıkan Kanuni (mayıs 1521) Edirne'de Rumeli kuvvetleri kumandanı Ahmet Paşa ile buluştu

Ahmet Paşa'nın emrindeki kuvvetler, Sabac (Böğürdelen) kalesini alırken Piri Mehmet Paşa emrindeki ordu, Belgrad kalesini karadan ve Tuna'dan kuşattı
1 ağustosta padişah da Belgrad önüne geldişiddetli çarpışmalardan sonra, Belgrad Osmanlıların eline geçti (29 ağustos 1521) Kanuni, şehrin en büyük kilisesini cami yaptı Sırplar'ın bir kesimi İstanbul'a gönderildi

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com