Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Nesil Bilinçlendirme Kampı - Gizli Tehlikeler & Tehditler > Nesil Bilinçlendirme Kampı > Tarih Musahabeleri

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
güç, kazandıran, kosova, zaferini

Kosova Zaferini Kazandıran Güç

Eski 02-22-2010   #1
GöKKuŞaĞı

Kosova Zaferini Kazandıran Güç

Osmanlıların adaletli davranışları,fethedilen yerlerde ki halkın sevgisini kazanmalarına ve birçok yerde insanların Osmanlı’yı kendi istekleriyle kabul etmelerine sebep oluyordu Bu bölgelerdeki hakim güçler ise, nüfuzlarını kaybetmek endişesi ile büyük telaşa düşüyorlardı

İşte bu endişeyi en çok yaşayanlardan biri olan Sırbistan Kralı Lazar, 1389 yılında, “İntikam almanın tam zamanı!” diyerek Arnavutluk beyliklerini, Bosna Krallığı’nı, Eflaklıları, Lehlileri, ve Macarları Osmanlılar aleyhine birleştirmeyi ve 100-120 bin kişilik bir ordu toplamayı başardıArdından Sultan Birinci Murad Han’a savaş ilanı için bir de elçi gönderdi

Murad Hüdavendigâr’ın, Kral Lazar’ın elçisine cevabı çok kısa olmuştu:
“Savaş meydanında görüşürüz!”

Tarihimizde silinmez izler bırakacak olan bu savaşta Sultan Murad Han’ın 40 bin kişi idi

Savaş Alanını Toz Bulutu Kaplamıştı

Haçlı ordusu, Osmanlı ordusundan kat kat üstündü Buna bir de, savaşın yapılacağı arazi ve havanın durumu da eklenmişti Arazinin çok tozlu olması ve rüzgarından düşman yönünden esmesi, Osmanlı askerinin zaferine engel olabilirdi

Sultan Murad Han, oğlu Şehzade Bâyezid ile araziyi incelemiş ve şartların, aleyhlerinden olduğunu görmüştüYapılacak işleri bir daha gözden geçirmek üzere savaş meclisini topladılar Son durum bir defa daha görüşüldü Kumandanların bir bölümü, rüzgarların üzerlerine doğru esmesini ve askerin yorgunluğunu dile getirdi Bazıları da düşmanın çokluğu karşısında cephenin en önemli hatlarına develer sürerek düşman atlarının ürkütülmesini teklif etti

Bu teklif üzerine söz alan Şehzade Bâyezid ( Sultan yıldırım Bâyezid Han) şunları söyledi:
“Osmanlı askerleri bugüne kadar düşmanla göğüs göğse çarpışmaktan hiç geri durmamıştır Bunca memleketlerdeki birçok kale, develer arkasından saklanarak mı kazanıldı? Hileye gerek yoktur, Allah’a inanıyoruz ve Allah’ın yardımına kavuşacağız, zaferi mutlaka kazanacağız Zafer bizimdir!”

Bu savaş Osmanlılar için bir ölüm-kalım mücadelesi olacaktı Bütün Osmanlı ordusu, büyük bir bağlılık için de savaşı kazanmaya ant içtiler Savaştan bir gün önce, uzun bir yoldan gelmiş ve yorgun düşmüş ordu dinlendirildi

Ertesi sabah düşman ordusunun karşısına çıkılacaktı O gece Sultan Murad Han ve kumandanlar dua etmişler, gözyaşı dökmüşlerdi

Murad Hüdavendigâr’ın Duası

Sultan murad Han o gece sabaha kadar uyumamış ve savaşa çıkmadan önce gözyaşları içinde şöyle yalvarmıştı

“İlahi! MevlâyîBunca kere duamı kabul ettin Beni mahrum etmedin Ne olur gene duamı kabul eyle! Bir yağmur verip, bu karanlığı ve tozu def edip âlemi berrak eyle, ta ki düşman askerini rahat görüp, yüz yüze cenk edeyim! Yâ İlahi! Mülk ve kul senindir Sen kime istersen verirsin Ben dahi aciz bir kulunum Benim fikrimi ve sırlarımı sen bilirsin Mülk ve mal benim maksadım değildir Sadece ve sadece senin rızanı isterim

“ Ya Rabb! Beni bu Müslümanlara kurban eyle! Tek bu müminleri düşman elinde mağlup edip helak eyleme! Ya İlahi! Bunca insanın katline beni sebep eyleme! Bunları galip eyle! Bunlar için ben canımı kurban ederim Yeter ki sen kabul eyle! İslam askeri için ruhumu teslim etmeye razıyım Yeter ki bu müminlerin ruhuna benim ruhumu feda kıl! Önce beni gazi ettin, şimdi bu son anda da şehitliği nasip et! Âmin!”

Sabah olup Osmanlı ordusu savaş meydanında saf tuttuğunda bir de gördüler ki hafif bir yağmur, toz bulutlarını dağıtmış ve o toz duman hava ovayı terk etmiş…

Sultan Murad Han savaş düzeni almış ordusundan, yalın kılıç bekleyen askerlerinin en ön saflarına kadar giderek onlara moral vermiş ve şu son sözleri söylemişti:
“Göreyim sizi koçlarım, arslanlarım! Zafer bizimdir! Zafer hak ve adalete inananlarındır!”

Akşama kadar devam eden savaşın ardından kesin zaferi Osmanlı ordusu kazanmıştı Sultanın duası kabul olmuş, kendi ordusunda çok zayiat verilmemiş, ama onların yerine, istediği şehitliğe de kavuşmuştu Adını tarihe “ Kosova’da Bir Şehîd Sultan” olarak yazdırmıştı

Özcan F Koçoğlu- YediKıta

GaLiBa Bu GeCe YaĞMuRDa GöKKuŞaĞı MiSali
GüLeRKeN aĞLaMaNıN ZaMaNı
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com