Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Nesil Bilinçlendirme Kampı - Gizli Tehlikeler & Tehditler > Nesil Bilinçlendirme Kampı

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
abd, ders, dost, kitaplarından, müttefik, seçmeler

Dost ve Müttefik ABD Ders Kitaplarından Seçmeler

Eski 10-05-2008   #1
KRDNZ

Dost ve Müttefik ABD Ders Kitaplarından Seçmeler

Soru:

Aşağıdaki bilgilerin ışığında diğer soykırım örneklerini tanımlayınız

Yanıt:

-Osmanlı İmparatorluğu liderleri tarafından Ermenilere

-SSCB’de Stalin tarafından köylülere, memurlara ve askerlere

-Kamboçya’da Pol Pot yönetimi tarafından halka

-Ruanda’da Hutular tarafından Tutsi azınlığa

(Ders: 1500’lü Yıllardan Günümüze Tarih ve Sosyal Bilimler Öğrenme Standartları / Öğretmen Eğitimi / Virginia Eyaleti Eğitim Bakanlığı)

(Ders: İnsan Hakları ve Soykırım için Model Müfredatı; Ermeni Soykırımı Konusu / Öğretmen Eğitimi / Kaliforniya Eyaleti Eğitim Bakanlığı)

1894’ten 1896’ya kadar Samsun’dan başlamak üzere, Ermenilerin yaşadığı bütün bölgelerde Sultan’ın ajanlarınca 200 bin Ermeni Katledildi 1906-1914 Jön Türk iktidarı Ermeni sorununu Ermeni halkını ortadan kaldırarak çözmeye karar verdi 1909’da Kilikya’da 20 binden fazla Ermeni öldürüldü 23-24 Nisan 1915 gecesi İstanbul’da Ermenilerin ileri gelenleri tutuklandı, Anadolu’ya gönderildi ve öldürüldü 1915 ve 1923 yılları arasında ölen Ermenilerin sayısı 600 bin ile 2 milyon arasında değişmektedir

(Ders: Dünya Tarihi / Kansas Eyaleti Patton Jr High School Dünya Tarihi Ders Kitabı )

Hıristiyan Ermeni azınlığı yıllardır Osmanlı hükümetinden bağımsızlığını istemekteydi 1915’te bir Ermeni isyanına Osmanlı hükümeti, erkekleri öldürerek, kadın ve çocukları sürerek sert karşılık verdi Yedi ay içinde 600 bin Ermeni öldürüldü, 500 bini de ülke dışına çıkartıldı Sürülenlerin 400 bini, Suriye ve Mezopotamya çöllerinden geçerken öldü

1915 Eylülüne kadar tahminen 1 milyon Ermeni öldü Bunlar, belli bir ırk, siyasi ve kültürel grubun kitlesel olarak kasten yok edilmesi anlamına gelen soykırımın kurbanlarıydı Bu olay, 1993-1996 yılları arasındaki Bosna savaşındaki etnik temizliğin bir benzeriydi

1915 Ermeni tehcirine şahit bir kadın şunları yaşadı: Yol kenarında ölüp kalmış çocukların üzerinde uçan akbabaları gördü Sürünen, sakat kalmış, aç ve ekmek dilenen insanlar gördü Kırbaçları ve dipçikleriyle, erkek, kadın ve çocukları süren askerlerin yanından geçti

1918’e kadar 400 bin Ermeni daha katledildi Rusya, Fransa ve İngiltere, Türklerin Ermenileri öldürmesini İnsanlığa ve uygarlığa karşı görerek lanetlediler Buna rağmen savaş nedeniyle öldürmeler devam etti

(Ders:Tarih-Sosyal Bilimler / St Jamer Ermeni Kilisesi Eğitim Broşürü)

Soru:

Ermeni Soykırımı Nasıl Gerçekleştirildi?

Yanıt:

1894-1896 yılları arasında Sultan Abdülhamit 100 binden fazla Ermeniyi katletti Ermeniler Türklerin yayılmacı Pantürkizm planının önünde engeldi Bu nedenle Türk yöneticiler onlardan kurtulmaya karar verdiler

-Türk Ordusundaki Ermeni askerlerin silahları alındı, zor işler verildi ve daha sonra öldürüldü Ermenilerin eğitim, siyaset, din ve kültür liderleri tutuklandı ve öldürüldü

-İmparatorluk dahilinde yerel yetkililere, Ermeni nüfusa karşı nefret uyandırmalarını emreden talimatlar gönderildi

-Kadın, çocuk ve yaşlılar tehcir bahanesiyle çöle ölüm yürüyüşüne gönderildi Ermeni nüfusun bütün mallarına ve zenginliklerine Türkler el koydu

-Bazı durumlarda, eğer Ermeniler Hristiyanlığı reddedip İslamı kabul eder ve Türk olduklarını söylerlerse hayatlarını kurtarabiliyorlardı Ermeni soykırımının amacı Osmanlı İmparatorluğunun içindeki Ermenileri yok etmekti

-Ermeni soykırımı Yahudi soykırımının öncüsüdür

-1909 yılında Kilikya bölgesinde 30 bin Ermeni katledildi 1915-1922 yılları arasında 15 milyon Ermeni öldürüldü; 500 bini de sürgüne gönderildi

-Tehcir sırasında savunmasız kadınlar ve çocuklar Suriye Çöllerinde haftalarca yürümeye zorlandı; tecavüz ve işkenceye maruz kaldı Binlercesi zorla Türk ve Kürt evlerinde ve haremlerinde alıkonuldu

(Ders:Dünya Tarihi / Virginia Eyaleti Fairfax County )

Ermeni Katliamı:

Ermeniler, Güneydoğu Avrupa’da bağımsızlık çabaları esnasında büyük acılar çeken bir gruptur 1880 yılına kadar, Osmanlı İmparatorluğunda yaşayan yaklaşık 25 milyon Ermeni özgürlüklerini istemeye başlamışlardır Sonuçta, bu grup ve Türk yönetimi arasında gerilim büyümüştür 1890’lar boyunca, Türk birlikleri on binlerce Ermeni’yi öldürmüştür 1914 yılında Birinci Dünya Savaşı patladığında, Ermeniler Türklerin düşmanlarına yardım etmek için söz verdiler Buna karşılık, Türk Hükümeti yaklaşık iki milyon Ermeni’yi sınır dışı etti/sürdü Yol boyunca, 600000’den fazla kişi açlıktan ölmüş veya Türk askerleri tarafından öldürülmüştür

(Ders: Dünya Tarihi / Kansas Eyaleti Patton Jr High School )

Garbın âfâkını sarmışsa çelik zırhlı duvar
Benim iman dolu göğsüm gibi serhaddim var
Ulusun, korkma! Nasıl böyle bir imânı boğar,
'Medeniyyet!' dediğin tek dişi kalmış canavar?

Ey ŞaiR! Bana Yağmurdan bahsetme, yağdır
Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com