Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Ekonomi / İktisat / İşletme

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bildirimindeki, dikkat, edin, günleriniz, hizmet, iptal, kodlara, olabilir, sigorta

Hizmet Bildirimindeki Kodlara Dikkat Edin! Sigorta Günleriniz İptal Olabilir!!

Eski 12-26-2016   #1
Şengül Şirin

Değerli okurlarım Bugünlerde sizlerden çok sık gelen bir konuya değineceğim Okurlarım beni aradıklarında E-devlet kanalıyla Sgk hizmet dökümünü incelediklerini ve hizmet listelerinde bazı harfler gördüklerini belirtmişlerdir

Tabi haliyle merak edip araştırma imkanı olanlar konuya vakıf olmuş, araştırma imkanı olmayanlarda soracakları kişileri bulup öğrenme yoluna gitmişlerdir Bu yazımda hizmet dökümünde belirtilen kodlarında ne anlama geldiklerini yazıp sizleri bilgilendireceğim

Sosyal Güvenlik Kurumu sahte işyerlerini tespit etmekte ve buralarda çalışan kişilerinde sigortalılıklarının iptaline giden süreçlerle kapsamlı bir denetim yapmaktalar Peki sahte sigortalılık nedir? Sahte sigortalılık; Dolandırıcılar mevcutta hiç olmayan bir işi sanki yeni açıyorlarmış gibi Sosyal Güvenlik Kurumunda işyeri tescili yapıp İşyeri SGK tescili ile başlatıyorlar

Sonrasında ise yaş şartını tamamlamış fakat prim günü eksik olan kişiler için prim günlerini doldurmak için sigortalarını yatıracaklarını söyleyen dolandırıcılardır Tabi ki primlerinin çalışmadan yatırılmasını isteyen kişiler bu durumun sigortalılığın iptaline ve verdiklerinin paranında pul olup gitmesine varan bir süreç olduğunu ilk başta düşünemiyorlar Farkına vardıklarında ise iş işten çoktan geçmiş oluyor

İncelemeler 10112015 tarihinden itibaren daha kapsamlı!!

Sosyal Güvenlik Kurumu 10112015 tarihinden itibaren daha kapsamlı bir çalışma yaparak sahte işyerleri ile ilgili Sigortalı tescil ve hizmet servislerinin neler yapmaları gerektiğini kapsamlı bir şekilde duyurdu

Bu uygulama ile Sosyal Güvenlik Kurumunun veri tabanının da yardımıyla otomatik olarak denetim mekanizması devreye girdi Sosyal Güvenlik Kurumu bu uygulamasında işyerlerini 4 kategoriye ayırdı Bunlar ; Normal işyeri, sahte işyeri, kontrollü işyeri ve şüpheli işyeridir

SGK denetmeni ve müfettişince incelemeye başlanılması halinde öncelikle işyeri Kontrollü işyeri kapsamına alınacaktır Kontrollü işyerlerindeki hizmetler iptal edilmeyecek ama denetim sonuçlanıncaya kadar e-bildirge şifresi askıya alınacak

Yapılan kontrol neticesinde sorun olmadığı oratay çıkarsa işyeri kontrollü işyeir statüsünden çıkarılacaktır Kontrollü işyeri neticesinde sahte işyeri olduğu tespit edilen işyerleri için öncelikle hizmet iptalleri, sonrasında ise işe giriş bildirgesi iptaliyle işçinin o işyerindeki tüm hizmeti iptal edilecektir

Sosyal Güvenlik Kurumunun denetmeni yada müfettişinin denetimi sonuçlanıncaya kadar eğer ki sahte işyeri kodu henüz konulmamış işyerleri içinde şüpheli ibaresi ile işlem yapılmaya devam eidlecektir Şüpheli işyeri” veya “kontrollü işyeri” kodları, bir ay içerisinde dikkat çekecek şekilde sürekli ek ve iptal bildirge veren, borcunu sürekli olarak ödemeyen, daha önce sahte işyerlerinden bildirilen sigortalıları yeniden bildiren işyerine konulacaktır

Sonuç olarak hizmet listesinde “Ş”harfi, “S”harfi, “Kİ” harfi olan kişilerin işyerlerinin denetmenler tarafından incelemeye alındığını ve o işyerindeki sigortalılığının inceleme konusu yapıldığını söylemek yerinde olacaktır Gerçekten çalışması olmayan kişileri de işverenlerin kesinlikle sigortalı göstermemelerini, göstermeleri gibi bir durumda da dolandırıcılığa varan süreçlerin olacağını da hatırlatmak isterim

TANER ÖZDEMİR
http://www.tanerozdemir.com.tr/hizme...-olabilir.html

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com