Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
betona, sağladığı, taze, uygulanmasının, vibrasyon, yararlar

Taze Betona Vibrasyon Uygulanmasının Sağladığı Yararlar

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Taze Betona Vibrasyon Uygulanmasının Sağladığı Yararlar

* Betonun yerleştirilmesi kolay olduğundan ekonomi sağlamaktadır
* Daha yoğun ve homojen bir beton elde edilmektedir
* Kalıpları sökülen betonda, kenarların belirgin hatların düzgün şekilde oluşabilmesini sağlamaktadır
* Daha yüksek dayanımlı beton elde edilmektedir
* Betonarme yapı betonlarında, betonla demir donatıların arasında daha iyi aderans sağlanmaktadır
* Daha yüksek dayanıklılık elde edilmektedir

Beton Vibratör tipleri :

Taze betonun kıvamına, yapıdaki kullanıldığı yere ( kiriş, döşeme vd) ve imal edilecek beton elemanının tipine uygun olabilecek sıkıştırmanın yapılabilmesi için :

* Dahili vibratörler,
* Harici vibratörler,
* Vibrasyon masaları,
* Yüzey vibratörleri olarak dört gurupta imal edilirler

Hazır beton sektöründe en yaygın olarak kullanılan vibratör tipleri dahili vibratörler olup, içerisine eksantrik ağırlıklı dönme elemanı yerleştirilmiş olan çelik bir tüp ve çelik tüpün üst ucundan bağlanmış olduğu hortum şeklindeki esnek bir saptan oluşmaktadır Esnek sapın üst ucu elektrik veya dizel motoruna bağlıdırDalıcı olarak adlandırılan çelik tüpün alt ucu yuvarlatılmış durumdadır

Dahili vibratörlerin dalıcı uçları 2 - 18 cm arasında değişen çaplarda ve 4000- 15000 devir / dakika arasında değişen frekans kapasitelerinde üretilmektedir

Plastik kıvamdaki yapı betonlar için : 8500 - 15000 devir / dakika,
Duvar,kolon, kiriş gibi elemanların betonlarında : 8000 - 12000 devir / dakika,
Kütle betonlarında : 7000 - 10500 devir / dakika frekanslı vibratörler önerilmektedir
Dahili vibratörün etkili olduğu alan dalıcı ucun çapına göre değişmektedir

DALICI UÇ ÇAPI - cm VİBRATÖR ETKİ ALANI YARI ÇAPI -cm
3 12
5 19
7 27
10 40 15 50

Taze betonların yerleştirilmesinde hangi çapta dalıcıya sahip vibratörün kullanılacağına karar verilebilmesinde, kalıp genişliği, beton kıvamı, donatıların sıklığı etkili olmaktadır

VİBRATÖR UYGULANMASINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR :

* Beton tabakasının derinliği, kullanılacak olan vibratörün dalıcı ucunun uzunluğunu geçmemelidir Her beton tabakası vibrasyona tabi tutulmalıdır
* Vibratör taze betonun içerisine dik olarak daldırılmalı ( düşey eksenden en fazla 10 derece eğik durumda olabilir )
* Vibratörün dalıcı ucu taze beton tabakasının tüm derinliğine, hatta bir önceki tabakaya birkaç cm girecek tarzda daldırılmalıdır
* Vibratör ucunun daldırılacağı noktalar arasındaki uzaklık genel olarak 40 - 50 cm civarındadır ve 75 cm yi geçmemelidir
* Dalıcı uç beton kalıbının yan yüzeylerine yakın tutulmamalıdır
* Dalıcı uç taze beton içerisine hızlı bir şekilde daldırılmalı , beton içerisinde çok kısa veya çok uzun süreyle tutulmamalı ,( normal süre 5 - 15 sn dir ), dalıcı ucun beton içerinden dışarıya çıkartılması ise yavaşça ( saniyede 5 - 10 cm ) yapılmalıdır
* Dalıcı uç beton içerisindeki donatılara temas ettirilmemelidir
* Çok akıcı kıvamdaki betonlara vibrasyon işlemi uygulanmamalıdır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com