Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
amino, asitler, prolin

Amino Asitler - Prolin Nedir?

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Amino Asitler - Prolin Nedir?

Prolin

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Prolin (Pro, P) proteinleri oluşturan 20 aminoasitten biridir Diğer tüm aminoasitler birincil amin grubu taşımalarına rağmen, prolin, yan zincirindeki üç karbon atomu bir halka oluşturarak tekrar peptid bağındaki nitrojen atomuna bağlandığı için, birincil amin grubundan yoksundur (-NH2) Prolindeki nitrojen(azot) aslında ikincil amin olarak nitelendirilebilir Prolin bazen iminoasit olarak da adlandırılmaktadır Aslında, IUPAC adlandırma sistemine göre iminkarbon-nitrojen arasında çifte bağ bulunması gerekir Biyolojik terminolojide, aminoasit kategorisi genellikle prolini de içermektedirNon-esansiyel ve glukojenik amino asittirSentezi ve yıkımı alfa ketoglutarat üzerinden olurProlin dehidrogenaz ile prolin 5-karboksilat sentezlenirProlin 5-karboksilattan glutamat semialdehit dehidrogenaz ile glutamat oluşur ve bunu glutamatın transaminasyonu ile alfa ketoglutarat oluşumu izler

Metabolik Bozukluklar

Hiperprolinemi Tip 1 Prolin dehihrogenaz eksikliğidirHidroksiprolin metabolizması bozulmazİdrara prolin ve glisin çıkar
Hiperprolinemi Tip 2 Glutamat semialdehit dehidrogenaz eksikliğidirHidroksiprolin metabolizması bozulur

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com