Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anlatım, makale, türleri, yazılı

Yazılı Anlatım Türleri - Makale

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

makale nedir - makale hakkında - makale özellikleri

Makale, temeli düşünce olan yazı türüdür Makalede konu sınırlaması yoktur Bir düşünce, toplumsal bir olay, bilimsel bir gerçek, söz sanatları, plastik sanatlar, makalenin konusu olur Makaleler bir tezi savunma yazılarıdır Bu nedenle yapısı, ortaya atılan bir görüş ve bu görüşü destekleyecek düşüncelerle örülür
Makalenin ülkemizde tanınması, gazetenin yayınlanmasıyla olmuştur Makaleler köşe yazılarındandır Gazetelerin ilk sayfalarındaki makaleye başmakale denir Gazetenin başmakalesi genellikle aynı yazar tarafından yazılır Gazetenin dünya görüşünü ve olaylara bakış açısını belirler Gazetenin okuyucu sayısı üzerinde de etkilidir Kimi insanlar, başyazar gazete değiştirdiğinde ya da beğendikleri makale yazarı artık eskisi kadar etkili ve tutarlı yazmadığında gazetelerini değiştirirler Bu yüzden makale yazmak çok önemlidir Makale yazarı, okuyucu ile bağını koparmamak zorundadır

* Makalenin belirleyici özellikleri
- Düşünsel plânla yazılır
- Yazar anlattıklarının doğruluğuna güvenmeli, anlattıklarını bir mantık çerçevesinenoturtabilmelidir
- Her anlattığı, önceki anlattıklarıyla çelişmemelidir
- İşlenen konu kendinden önceki söylenmişlerden, yazılmışlardan ayrı olmalıdır
- Okuyucuya konunun önemini kavratabilmek için örnekleme, karşılaştırma, tanık gösterme gibi nesnel verilerden yararlanmalıdır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com