Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
eğitiminin, hakkında, içerik, kaynak, mühendisi, mühendisliği, tarihçesikaynak, türkiyede

Türkiye'de Kaynak Mühendisi Eğitiminin Tarihçesi-Kaynak Mühendisliği Hakkında İçerik

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Türkiye'de Kaynak Mühendisi Eğitiminin Tarihçesi-Kaynak Mühendisliği Hakkında İçerik

Türkiye'de Devlet Demir Yollarının 1937'de bağımsız bir Kaynak Merkezi kurmasına ek
olarak, 1953 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Makina Malzemesi ve İmal Usulleri
Enstitüsü kurulmuştur Bu enstitü, 1955 yılında ilk defa "kaynakçı eğitim programı" uygulamış
ve bu programda, DVS (Deutshe Verband für Schweisstechnik : Alman Kaynak
Tekniği Cemiyetinin programı esas alınmıştır Bu enstitü 1983 yılında kadar faaliyetlerini
sürdürmüş ve yüksek öğretimde yapılan değişiklikler sonucu kapanmıştır Aynı enstitü,
1956 yılından 1987 yılına kadar, Milletlerarası Kaynak Enstitüsünde Türkiye'yi temsil etmiştir
Şu anda ülkemizde kaynakçı yetiştiren bu gibi ayrı ve bağımsız enstitüler yoktur Mühendis
kademesinde Kaynak Tekniği derslerini öğretim planına alan ilk fakülte, İTÜ Makina Fakültesidir
Bu fakültede 1951 yılından bu yana kaynak dersleri öğretim planında bulunmaktadır
Türkiye'de Kaynak Tekniği ile ilgili olarak 'Türk Kaynak Cemiyeti" 1957'de kurulmuş ve
çalışmalarını 1980 yılına kadar sürdürdükten sonra kapatılmıştır! 1989 yılında yapılan yeni
bir girişimle, Kaynak Cemiyetinin yeniden kurulmasına başlanmış ve 1991 yılı Kasım ayında
Prof Selahattin ANIK başkanlığında, "KaynakTekniği Derneği" adıyla yeniden kurulmuştur
1986 yılında TMMOB Metalürji Mühendisleri Odası ile Alman Tahribatsız Muayene Cemiyeti
(DGZfP) ortaklaşa olarak kaynak dikişlerinin tahribatsız muayenesi konusunda, çeşitli
seviyelerde kurslar düzenlemiş ve katılımcılara sertifika vermiştir
1988 ylında TMMOB Makina Mühendisleri Odasının, Prof Sefahattin ANİK ile birlikte, DVS-
1173'e göre yaptıkları ve 3 ay süreli Kaynak Mühendisliği kursuna, çeşitli resmi ve özel
kuruluşlardan mühendisler katılmış ve "Kaynak Uzman Mühendisi" sertifikası almıştır Bu
kurs 1991 yılında tekrarlanmıştır
Bundan başka, 1989 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi bünyesinde bir Kaynak Araştırma
ve Tahribatsız Muayene Merkezi kurulmuştur Bu kuruluş, 1992 yılında SLV-München
(Schweisstechische Lehr-und Versuchanstalt: Kaynak Tekniği Öğretim ve Araştırma Kurumu)
ve BAM (Bundesanstalt Material Forschung und Prüfung:Federal Malzeme Araştırma
ve Muayene Kurumu) ile birlikte bir kaynak mühendisliği kursu düzenlemiştir
1991 -1992 eğitim-öğretim yılından itibaren, İTÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Makina Mühendisliği
Anabilim Dalı bünyesinde, bir Kaynak Mühendisliği Lisansüstü Programı açılmıştır Bu
programdaki eğitim, üç yarıyıl sürmekte, ilk iki yarıyılda, Tablo 1 'de verilen dersler okutulmakta,
üçüncü yarıyılda ise, kaynak bilim ve teknolojisi ile ilgili bir teorik ve/veya pratik
çalışma yaptırılmaktadır Programda zorunlu dersler olarak verilen konuların tesbitinde,
DVS'nin lisansüstü kaynak eğtimi için hazırlamış olduğj 1173 nolu kılavuz esas
alınmıştır (3,45,6,7)
Tablo 1 İTÜ'deki Kaynak Mühendisliği lisansüstü eğitim programı

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com