Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Sinema, Müzik & Online Videolar > Radyo, Sinema ve Tiyatro

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
gerçekler, haremimde, plandaydı

Benim Haremimde Gerçekler Daha Ön Plandaydı!

Eski 11-30-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Benim Haremimde Gerçekler Daha Ön Plandaydı!

1999'da çektiği 'Harem Suare' filmiyle Osmanlı haremini anlatan ünlü yönetmen Ferzan Özpetek; 'Muhteşem Yüzyıl' dizisi için "Ben filmimde gerçeklere yaklaşmaya dikkat etmiştim Ama bu bir tercih meselesi, kimseyi yargılamam" dedi
Ünlü yönetmen Ferzan Özpetek, Digitürk'te ay boyunca filmlerinin yayınlanacak olması vesilesiyle Digitürk dergisine konuştu 'Harem Suare' ve 'Kutsal Yürek'in de aralarında bulunduğu birçok yapıma imza atan Özpetek; film çekimleri sırasında rahat çalışamadığı oyunculardan, 'Muhteşem Yüzyıl' dizisine kadar pek çok samimi açıklamada bulundu

DİZİYİ HİÇ İZLEMEDİM!
'Muhteşem Yüzyıl' vesilesiyle Osmanlı haremi çok konuşuluyor Halbuki, o mahrem dünyaya yıllar önce siz 'Harem Suare'yle girmiştiniz Peki Türkiye'deki tartışmaları takip edebildiniz mi?
Yok, takip edemiyorum Tartışmaları sadece şöyle bir duydum Sonuçta bir belgesel çekilmiyor burada Diziyi izleyen arkadaşlarım çok seviyor ama ben hiçbir bölümünü görmedim Tartışmaların şeklini de hiç anlayamadım Gerçekliğe dayanan bir fantezi bu sonuçta Ben 'Harem Suare'de gerçeğe yaklaşmaya çok dikkat etmiştim ama tabii bu bir tercih meselesidir Yargılamam

HAREM HOŞUMA GİTMİŞTİ!
Gerçi sizin filminizle 'Muhteşem Yüzyıl'ın anlattığı dönemler de farklı
Tabii Osmanlı'nın son zamanlarına yakın bir dönemde geçiyordu 'Harem Suare' İtalya ve Avrupa'daki seyircinin kafasında yerleşmiş bir harem vardı, onu biraz değiştirmek istiyordum Abdülhamit üzerine çok araştırma yapmıştım O zamanlar haremdeki kadınların nasıl yaşadıklarını, ne lisan konuştuklarını, ne yiyip ne içtiklerini Çok hoşuma gitmişti

FİLMLERİM İYİMSERDİR
'Serseri Mayınlar' komedi yönü yoğun olan ilk filminiz Komediye uyum sağlamak zor oldu mu?
Hayır, hiç zor olmadı Örneğin filmde ilginç bir sahne var; çocuğun annesi hastaneye, kocasının yanına gidiyor "Bütün delilleri buldum!" diyor Oğlunun fotoğraflarını bulmuş O sahne müziksiz çok dramatikti Sahnenin altına eğlenceli bir müzik koyduk O zaman da komik bir sahne çıktı

Çoğu filminiz ölümle bitse de siz umut kapısını açık bırakıyorsunuz
Evet, çünkü ölüm aynı zamanda hayatın içine de giren bir şey Benim hiçbir filmim tamamen karamsar bitmez Bir de insanın insanla olan ilişkisinde mutlaka iyimser şeyler buluyorum

POLİTİKA İNSANI KİRLETİR
İtalya Berlusconi'nin skandallarıyla çalkalanıyor Siz İtalya'da yaşayan bir Türk olarak, durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Sadece Berlusconi'yle ilgili değil, İtalya'da politika genel olarak çok kötü durumda Politikaya karışan insanın elleri mutlaka kirleniyor 'Kutsal Yürek'i yaptığım dönemde "Hayır, İtalya böyle değil" diyorlardı İki yıl sonra kriz patladı Şimdi de "O zaman görmüş" diyorlar Anlamıyorum
Bir söyleşinizde "Hamam'ı, 'Harem Suare'yi yapmışım, babam hâlâ 'Şu üniversiteyi bitir, diploma bir gün işine yarar' diyordu Bana fahri doktorluk verildi, ama onu alırken babam yoktu" demişsiniz
Evet, bunu söylediğimde o öleli bir yıl olmuştu Şu an bayağı üniversite mezunu gibi görünüyorum Bir sürü diplomam oldu, bedavadan mezun oldum! (Gülüyor)
Şu an neler yapıyorsunuz peki?
Şu an Federica Pontremoli'yle bir senaryo üzerinde çalışıyorum Eylül'de çekimlere başlayacağım Dokuzuncu filmimde bu kadar heyecanlı olacağım aklıma gelmezdi
Cem Yılmaz'ın da olacağı söylenen proje mi bu?
Evet o! Cem'in, İngiliz, Fransız ve İtalyanlar'ın olduğu bir proje
Adı belli mi?
İtalyanca adı 'Magnifico Presenza' Yani 'muhteşem varlık' anlamına geliyor

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com