Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
anadolu, bölgesi, ekonomik, faaliyetleri

İç Anadolu Bölgesi Ekonomik Faaliyetleri

Eski 11-29-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

İç Anadolu Bölgesi Ekonomik Faaliyetleri

iç anadolu bölgesi ekonomik yapısı - iç anadolu bölgesi ekonomik özellikleri - iç anadolu bölgesi ekonomik durumu - iç anadolu bölgesi ekonomik kaynakları - iç anadolu bölgesi ekonomik faaliyetleri nelerdir

İç Anadolu Bölgesi’nin ekonomisi daha çok tarım ve hayvancılığa dayanır Tarım alanlarının en geniş olduğu bölgemizdir Yaygın olarak tahıl tarımı yapılır Buğday, arpa, çavdar, şekerpancarı, patates, yeşil mercimek, nohut, armut ve elmanın en fazla yetiştirildiği bölgedir

Yağış miktarının az olması, bölgede nadas yönteminin yaygın olarak kullanılmasında etkili olmuştur Toplam hayvan sayısının en fazla
(% 25) olduğu bu bölgemizde özellikle koyun yetiştiriciliği yaygındır

Bölge, madenler açısından fazla zengin sayılmaz Endüstri kuruluşlarının, Marmara ve Ege Bölgesi’nden sonra en yoğun olduğu bölgemizdir Endüstri kuruluşları, Ankara, Kırıkkale, Eskişehir, Konya ve Kayseri’de yoğunlaşır

İç Anadolu, turizmin en fazla geliştiği dördüncü bölgedir Ankara, Konya, Niğde ve Kayseri bölgede turizmin canlı olduğu yerlerdir Sağlık turizmi de yaygındır Ancak bölgedeki birçok kaplıca ve ılıca çevresinde tesis yoktur Haymana, Ayaş, Kozaklı, Balıklıçermik, Yozgat, Eskişehir ve Kırşehir kaplıcaları her yıl birçok insanın tedavi için uğradıkları yerlerdir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com