Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Biyografiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
biyografisi, erkan, kimdir, yücel

Erkan Yücel Kimdir Biyografisi

Eski 11-08-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Erkan Yücel Kimdir Biyografisi

Erkan Yücel Kimdir Biyografi

Erkan Yücel Hayatı Hakkında Bilgi

Dizi sinema ve tiyatro oyuncusu Erkan Yücel 13 Mart 1944 günü Ankara'da doğduAyak Bacak Fabrikası ve Klimanjaroya tek başına tırmanmak adlı oyunları ile dünya çapında tanınırErkan Yücel sanat hayatına lisede okurken eğitimini yarıda bırakıp tiyatroya başladı Sanatçı ilk kez Ankara Deneme Sahnesi'nde çalıştı Öte yandan Halkevlerinin tiyatro kurslarına gitti Erkan Yücel 1962 ve sonraki yılda iki defa konservatuvara başvurdu ancak, ağız yapısı uygun değil diye alınmadıYıllar sonra Devlet Tiyatrolarından gelen oyunculuk teklifini de o kabul etmedi

Erkan Yücel daha sonra yeni kurulan Ankara Sanat Tiyatrosu'na girdi 12 Mart'ta sergiledikleri Hitler Rejimi'nin Korku ve Sefaleti oyunu nedeniyle sıkıyönetim tarafından tutuklanarak yargılanarak,15 yıl ağır hapis cezasına mahkum edildi İki yıl sonra çıktı İçerdeyken işkence gördüğü söylenmektedir

Erkan Yücel Anadolu'nun bir çok yerinde turnelere çıktı O dönemde sinemada da rol aldı 1975'te San Remo Film Şenliğinde En iyi erkek oyuncu ödülünü alarak uluslararası alanda ödül alan tek sinema oyuncusu oldu

Sanatçı 12 Eylül 1980 Darbesi'nde de baskılarla karşı karşıya kaldı İzmir turnesinde Sıkıyönetim komutanlığı oyunu serbest bırakmış, ama Erkan Yücel'in sahneye çıkmasını yasaklamıştır

12 Eylül'den sonra da pasaport verilmeyip, yurtdışına çıkışı yasaklandı Tiyatro çalışmalarına Devrimci Ankara Sanat Tiyatrosunun ardından kurduğu Ankara Halk Tiyatrosunda devam etti

Erkan Yücel,toplumcu bir sanat anlayışını savundu Aydınlık hareketinde yer aldı, TİİKP ve TİKP saflarında mücadele etti Oğlunun adını, Doğu Perinçek'e ithafen "Doğu" koydu "Traktör römorkunda tiyatro" tarzını geliştirdi, köy köy dolaşarak halka gösteriler sundu Yücel ayrıca, Sarper Özsan yönetimindeki Aydınlık Korosu'nda da seslendirme görevinde bulunmuştur

Ankara’da yerleşik bir sahne kuran sanatçı, Politik oyunların yanı sıra çocuk oyunları da hazırladı Erkan Yücel 9 Eylül 1985'de film çekimi için gittiği İzmir yolunda geçirdiği bir trafik kazası sonucu hayatını kaybetti

Kaynak: Vikipedi

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com