Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Biyografiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
abdulkadir, geylani, kimdir, kısaca

Abdulkadir Geylani Kimdir Kısaca

Eski 11-08-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Abdulkadir Geylani Kimdir Kısaca

Abdulkadir Geylani hazretleri kimdir kısaca hayatı

Abdulkadir Geylani hazretleri hayatı, Eserleri

Evliyanın sultanı Abdulkadir Geylani hem Seyyid hem de Şeriftir Bağdat'ta dönemin tanınmış Alimlerinden hadis, fıkıh ve tasavvuf eğitimi almıştır İslam Tasavvufunu herkesin anlayacağı şekilde sunmuştur
Abdulkadir Geylani, Gavsül Azam, Velayetin Sultanı, Sultanü’l Evliya, Sertacü’l Evliya, Kutbu’r Rabbani, Gavsü’s Samedani gibi sıfatlarla anılır Maddi ve manevi ilimlerdeki derinliği ve üzerindeki manevi lütuf ve rahmetle dinin esaslarını yeniden dirilttiği için kendine dinin dirilticisi anlamında Muhyiddin de denmiştir

Abdülkâdir Geylânî, bir müddet ders verip insanları irşâd ettikten, hak ve hakikatı anlattıkdan sonra, ders ve vaâz vermeyi bıraktı İnzivâya çekilip, yalnızlığı seçti Sonra sahrâlara çıktı Bağdad'ın Kerh harâbelerinde yaşamaya başladı Bütün vaktini ibâdet, riyâzet ve mücâhede ile nefsinin arzu ve isteklerinden uzaklaşarak geçirmeye başladı Bir müddet sonra Bağdat’a gitti Derin ilim sahibi Abdülkadir Geylani hazretleri fıkıh ve hadîs ilimlerinde müctehid idi 13 çeşit ilimde ders verirdi

Sabah ve ikindiden sonra tefsîr, hadîs ve fıkıh; öğleden sonraları Kur'ân-ı Kerîm ve kırâat dersleri okuturdu Akşam ve sabah ise, usûl-i fıkıh ile nahv, arabî cümle bilgisi verirdi Onun bereketiyle talebeler çabuk ilerlerdi Ayetleri çok çeşitli olarak delilleri ile beraber tefsir ederdi Dîne uygun olmayan bir şeye müsâade etmezdi Çok sabırlı idi Talebelerinin suallerini kızmadan cevaplandırır, dersi geç anlayanlara sabırla anlatırdı

Kadiriyye tarikatının kurucusu Abdülkadir Geylani hazretleri Allah'ın sevgisinde samîmiyetin nasıl belli olduğu hususunda şu şekilde buyurmuştur:

"Kulun Allahü Teâlâyı sevmesinde samîmi olup olmadığı, başına belâ ve musîbet geldiği zaman ortaya çıkar Bela ve musîbet geldiğinde sabır ve sükûn hâlini muhâfaza edebiliyorsa, o gerçekten Allahü Teâlâyı seviyor demektir Musîbet ve fakirlik zamânında sebat gösterebilmek bu sevgiye delil ve alâmet yapıldı Birisi Peygamber efendimize;"Ben seni seviyorum" deyince; "Fakirlik için bir elbise hazırla" buyurdu

Bir başkası gelip Peygamber efendimize; "Ben Allahü teâlâyı seviyorum" deyince; "Belâ için elbise hazırla"
Ayrıca tasavvuf için;Tasavvuf sekiz hal üzeredir: [*] Merhamet ve şefkat,[*] Doğruluk,[*] Sadakat,[*] Cömertlik,[*]Sabretmek,[*]Sır tutmak,[*] Fakirliğini ve acizliğini bilmek,[*] Rabbine şükretmek şeklinde buyurmuştur

Abdulkadir Geylani Eserleri şunlardır
  • El-Gunye li-Tâlibî Tarîk-ıl Hak: Îmân, ibâdet ve ahlâkî konuları ihtivâ eder
  • El-Fethurrabbânî vel-Feyz-ur-Rahmânî: Vâzlarından meydana gelir
  • Fütûh-ul-Gayb: Bu eser vâzlarından ve oğlu Abdurrezzak'a vasiyetinden meydana gelir
  • El-Fuyûzâtu'r-Rabbâniyye fî Evrâd-il-Kâdiriyye: Duâ ve virdlerden meydana gelir
  • Mektûbat: On beş mektuptan meydana gelir

Kaynaklar: esselamnet,
trwikipedia,
Tam İlmihal Saadeti Ebediyye

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com