Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bitki, hayvan, hücresiresim

Bitki Ve Hayvan Hücresi-Resim

Eski 10-28-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Bitki Ve Hayvan Hücresi-Resim

BİTKİ HÜCRESİ

HAYVAN HÜCRESİ

BİTKİ VE HAYVAN HÜCRESİ

Işık mikroskobunda yapılan gözlemlerde bile bitki ve hayvan hücresi arasındaki farklar izlenebilir

Aşağıdaki tablodan da görülebileceği gibi bitki hücresinin çeperinde selüloz vardır Hayvan hücresi ise selüloz çeper içermez Selüloz bitki hücresine belli bir dayanıklılık ve şekil verir Hücre çeperi vakuolleşen protoplastların yüksek osmotik basıncına karşı koyar Turgor ve hücre zarı arasındaki dengeyi sağlar ve hücrenin patlamasını önler Hayvan hücresi ise değişken şekillidir

Bitki ve hayvan hücresi genelde aynı organellere sahiptir Bunlardan çekirdek ve mitokondriler çift tabakalı membran taşır

Plastid membranı da çift tabakalıdır ve sadece bitki hücresinde vardır Bitki hücresinde olupta hayvan hücresinde olmayan bir diğer organel de merkezi vakuol (büyük koful) dür Tek tabakalı membran taşıyan endoplazmik retikulum (ER), diktiyozom, lizozom ve küçük vakuoller hem bitki hemde hayvan hücresinde görülür Ribozom membransız olup her iki hücre tipinde de görülür Sentriyoller hayvansal hücrelerin çoğunda bulunur fakat bitkilerde bulunmaz

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com