Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bileşik, bulunması, formüllerinin

Bileşik Formüllerinin Bulunması

Eski 10-28-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Bileşik Formüllerinin Bulunması

BİLEŞİK FORMÜLLERİNİN BULUNMASI

Bileşik formülleri basit formül ve molekül formülü olmak üzere iki türlüdür:

Basit (Ampirik) Formül

Basit formül, bir bileşikteki elementlerin türünü ve atom sayılarının oranını gösterir

CH2, CH2O, NO2 gibi

Basit formül bulmak için:

Bir bileşikteki elementlerin kütlece yüzde bileşimi (ya da sabit kütle oranı) ile elementlerin atom kütlelerini (ya da atom kütleleri arasındaki oranı) bilmek yeterlidir

Örn; X ve Y'den oluşan bir bileşikte sabit kütle oranı 7 ise, bileşiğin basit

3

formülü nedir? (X=14, Y=12)

Atom sayılarını bulmak için verilen element kütleleri atom kütlelerine bölünür

nx = 7 = 0,5 ny = 3 = 0,25

12

değerleri yerlerine yazıldığında X0,5 Y0,25 bulunurBu bileşikte katsayılar 0,25'e bölünerek kısaltılır ve basit formül X2Y bulunur

Molekül Formülü

Bir bileşikteki elementlerin türünü ve atom sayılarını gösterirBasit formülün uygun katsayısı ile genişletilmesiyle bulunur

C2H6O2, C6H12O6 gibi

Molekül formülünü bulmak için

Yanma Tepkimelerinde:

Ürünlerin mol sayıları

Yanan maddenin ve O2'nin mol sayıları

nicelikleri bilinmelidirBöylece tepkime eşitlenerek 1 mol bileşikteki elementlerin atom sayıları bulunur

Kütlece Bileşim Verilen Örneklerde:

Elementlerin kütlece yüzde bileşimi (sabit kütle oranı)

Elementlerin atom kütleleri

Bileşiğin mol kütlesi (ya da örneğin özkütle gibi bileşiğin mol kütlesinin bulunmasını sağlayan veriler)

nicelikleri bilinmelidir

Bileşiğin mol kütlesi biliniyorsa 1 mol bileşikteki elementlerin atom sayıları da bulunur

Örn; CXHYO2 bileşiğinin 0,2 molü 1 mol O2 ile tam yanarak 0,8 mol CO2 ile 0,8 mol H2O oluşturuyorBu organik bileşiğin molekül formülü nedir?

Tepkime ile ilgili verilerden yararlanarak 1 mol CXHYO2 ?nin yanma tepkimesindeki katsayılar bulunur

0,2 mol 1 mol 0,8mol 0,8 mol

CXHYOZ + O2 ® CO2 +H2O

1 mol 5 mol 4 mol 4 mol

1 mol CXHYOZ için denkleşmiş haldeki yanma tepkimesi şöyledir:

1 CXHYOZ + 5O2 ® 4CO2 + 4H2O

Atom sayıları eşitlendiğinde x = 4, y = 8, oksijen sayıları eşitlendiğinde

Z + 10 = 8 + 4'den z = 2 bulunur

Bu değerler 1 mol bileşikteki atomların katsayıları olduğundan molekül formülü C4H8O2 olur

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com