Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Kültür-Sanat > Makaleler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
denemelerden, inciler, montaigne

Montaigne Denemeler'den İnciler

Eski 10-24-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Montaigne Denemeler'den İnciler

Kitaptan İnciler
(Alıntıların yanında bulunan rakamlar sayfa numaralarıdır)
Olgun bir okuyucu çok kez başkasının yazdıklarında yazarın düşünmediği güzellikler bulur, okuduklarına daha zengin anlamlar ve renkler kazandırır 29
Kendimi olduğundan az göstermek, alçakgönüllülük değil, budalalıktır; kendine değerinden az paha biçmek korkaklıktır, pısırıklıktır

Aristoteles’e göre, hiçbir iyilik sahtelikle bir arada gitmez; doğru hiçbir zaman yanlışa yer vermez Kendini olduğundan fazla göstermek de, çoğu kez gururdan değil budalalıktandır 33

Felsefenin amacı erdemdir 38
Platon der ki, çocuklara babalarının yeteneklerine göre değil, kendi yeteneklerine göre meslek bulmak gerekir 39
Felsefenin insanlara, yaşamaya başlarken de, ölüme doğru giderken de söyleyecekleri vardır 40
Yasalardan daha çok, daha ağır, daha geniş haksızlıklara yol açan ne vardır? 41
Bilinecek, bilinince de daha fazla hatırı sayılacak diye iyi adam olan, insanların kulağına gitmesi koşuluyla iyilik eden kişi, kendisinden fazla yarar sağlanabilecek bir insan değildir 48
Ne yapsam, ne düşünsem onun eksikliğini duyuyorum O da benim için elbette aynı şeyi duyardı Çünkü o, diğer bütün değerlerinde olduğu gibi dostluk duygusunda da benden kat kat üstündü 55
Uzaktan her kadın insana hoş gelir Herkes kendi hayatından bilir ki, hergün birbirini görmenin tadı başka, ayrılıp kavuşmanın tadı başkadır 56
Sokrates’e birisi için, seyahat onu hiç değiştirmedi, demişler O da: Çok doğal, çünkü kendisini de beraber götürmüştür, demiş 60
Kırdım diyorsun zincirlerini; Evet, köpek de çeker koparır zincirini, Kaçar o da, ama halkaları boynunda taşıyarak 61
Kavuşabildiğimiz zevk ve nimetlerin hepsi mutlaka dertlerle, üzüntülerle karışıktır 68
Adaletin yasalarında bile mutlaka adaletsiz bir taraf vardır 71
Günlük hayatımızda ve insanlarla olan alışverişlerimizde fazla parlak ve keskin bir zeka göstermek de doğru değildir Derin bir anlayış bizi fazla inceliğe ve fazla meraka götürür 71
Ayrı ayrı bakınca değer vermediğimiz kimselere, bir araya geldikleri zaman değer vermekten daha büyük budalalık olur mu? 77
Ölümlü varlıklara özgü bütün zevkler ölümlüdür 82
Bir amaca bağlanmayan ruh, yolunu kaybeder; çünkü, her yerde olmak hiçbir yerde olmamaktır 87
İnsanın son gününü beklemeli her zaman Mutlu dememeli ona ölmeden Cenazesi kaldırılmadan 98
Oysa felsefe gibi çok tatlı bir ilacımız da var Öteki ilaçları ancak bizi iyileştirirse hoş buluruz; felsefe ise hem hoşlandırır, hem iyileştirir bizi 108
Kötülüğün beterini kötülük eden görür 110 Bütün çabam kimseye muhtaç olmadan yaşamak Bütün umudum kendimde 115
Filozofça soruşturmalar, derin düşünmeler merakımızı beslemeye yarar yalnızca 122
Ölümün bizi nerede beklediği belli değil, iyisi mi biz onu her yerde bekleyelim 123
Kötülük etmeyi istememek başka, bilmemek başkadır 128
Çok kez başıma gelmiştir: Oyun olsun diye kendi düşüncemin tam tersini savunayım derken kafam o tarafa öylesine kendini vermiş, bağlanmıştır ki, kendi düşüncemi yersiz bulmaya başlayıp bırakmışımdır 137
Cimrilik bütün insan deliliklerinin en gülüncüdür 139
Fazla yüz bulan, her dediğini yaptıran aşk bezginlik verir 144
İnsanlar yaşatarak yaşar birbirini Ve hayat meşalesini, birbirine devreder koşucular gibi 146
Dünyaya geldiğiniz gün bir yandan yaşamaya, bir yandan ölmeye başlarsınız 146
Hiçten daha az bir şey olsaydı, ölüm hiçten daha az korkulacak bir şeydir denebilirdi 150
Paranın saklanılması kazanılmasından daha zahmetli bir iştir 160
Platon’da Kallikles der ki, felsefenin fazlası zarardır 172
Çünkü felsefenin fazlası bizim gerçek duygularımızı körletir; gereksiz bir inceleme ile bizi doğanın güzel ve rahat yolundan çıkarır 173
Platon, Devlet’inde akılca ve ruhça zayıf olanlara tartışmayı yasak etmiştir Doğrudürüst adım atıp yürümesini bilmeyen bir insanla gerçeği aramaya çıkmanın anlamı var mı? 174
Bütün toptancı yargılar çürük ve tehlikelidir 175
Ne kadar az korkarsak o kadar az tehlikedeyiz 178
Erdemli olmayı göze al; bu yola gir; İyi yaşamayı sonraya bırakan; yolunda bir ırmağa Rastlayıp da akıp geçmesini bekleyen köylüye benzer; Irmak hiç durmadan akıp gidecektir 186
Zafer zafer değildir, yenilen düşman yenilgiyi kabul etmedikçe 189
İnsan yalnız sözle insandır ve yalnız sözle bağlanırız birbirimize 207
Filozofluk yapmak kuşku duymaktır 210
Vicdanımız bizi günah işlememeye, isteklerimiz azaldığı için değil, aklımızın gereklerine uyarak zorlamalıdır 212
İnsanların en güç inandığım tarafı değişmezlik, en kolay inandığım tarafları da değişikliktir 236
İnsanın en kötü durumu kendini bilmez ve yönetmez olduğu zamandır 241
Derler ki, uzun süren hayat, hayatların en iyisi değildir, uzun sürmeyen ölümse ölümlerin en iyisidir 257
Ah bir dost! Eskiler dostluğun sudan ve ateşten daha zorunlu ve daha tatlı olduğunu söylerler, ne doğru 257
Bir kavgaya sudan nedenlerle katılanların, sudan nedenlerle ayrılıvermeleri olağandır 260
Ben derim ki erkekler ve dişiler aynı kalıptan çıkmadır; eğitim ve gelenekler dışında, büyük bir ayrılık yoktur aralarında 268
Düşüncelerimizin en iyi aynası yaşamlarımızın akışıdır 308
Bana doğru gelen hiçbir şey yoktur ki yanlış gibi de gelmesin 317
Yaşadığımız çağ, bizim iklimde hiç değilse, öylesine bozulmuş ki erdemin yaşanması şöyle dursun tasarlanması bile hayli zor Yalnız okul sözlüğünde kalmışa benziyor erdem 329
Duymak düşünmekten daha az üzer bizi 347
Gereğinden önce dertlenmek, gereğinden fazla dertlenmektir 350
Gideceği limanı bilmeyene hiçbir rüzgardan hayır gelmez 351

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com