Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Edebiyat / Dil Bilgisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
edatının, hata, soru, yapılıyor, yazımında

" Mi " Soru Edatının Yazımında Da Bazen Hata Yapılıyor.

Eski 07-28-2007   #1
puslu

" Mi " Soru Edatının Yazımında Da Bazen Hata Yapılıyor.

" mi " soru edatının yazımında da bazen hata yapılıyor

İsmi üzerinde olduğu için "mi" soru edatının asıl görevi bulunduğu cümleye soru anlamı katmaktır Bu soru edatı eklendiği kelimeden ayrı yazılır Kendinden sonra gelen ekler ise ona bitişik yazılır:

-- Helezon yarın İstanbul'a gidecek mi ?
-- Helezon, yarın İstanbul'a gidecek mi sin ?

Soru edatı olan " mi " her zaman cümle sonunda bulunmayabilir Vurgulanacak ögeye göre yer değiştirebilir ve bu ögeyle beraber kullanılır:
-- Helezon yarın İstanbul'a gidecek mi ? (gitme eylemi vurgulanıyor)
-- Helezon mu yarın İstanbul'a gidecek ? (kimin gideceği vurgulanıyor, bu kişinin Helezon mu olup olmadığı soruluyor, başkası da olabilir)
-- Helezon yarın mı İstanbul'a gidecek ? (zaman ögesi vurgulanıyor, kimin gideceği ve nereye gideceği belli ama ne zaman gideceği bilinmiyor ve bu öğrenilmek için soruluyor)
-- Helezon yarın İstanbul'a mı gidecek ? (yer ögesi vurgulanıyor, İstanbul'a mı yoksa başka bir yere mi gideceği tam bilinmediği için bu vurgulanıyor)

Bu ek bazen soru anlamı katmayabilir:
-- Anka kardeş teknik hususlarda becerikli mi beceriklidir (pekiştirme var; yani çok becerikli anlamı katıyor)
-- Sofuoğlu siteye geldi mi cevap yazar (zaman anlamı katıyor)
-- Mutena o anda karşısına çıkmasın mı ! (şaşma anlamı katıyor)
-- Sadece Muallim mi suçlu bunda sanki (kabullenmeme)

Bu tür konulara devam edelim mi ?

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com