Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
cümleler, göre, yüklemin

Yüklemin Yerine Göre Cümleler

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Yüklemin Yerine Göre Cümleler

YÜKLEMİN YERİNE GÖRE CÜMLELER

a) Kurallı (Düz) Cümle: Yüklemi sonda bulunan cümle, kurallı cümledir Türkçe’de cümlenin ana unsuru yüklem genellikle cümlenin sonunda yer alır Yardımcı unsurdan ana unsura doğru diziliş, Türk cümle yapısının temel özelliğidir Yüklemi tamamlayıcı unsurlar yüklemin önünde sıralanır Yükleme en yakın unsur genellikle belirtilmek istenen unsurdur

b) Devrik Cümle: Yüklemi sonda bulunmayan cümle devrik (kuralsız) cümledir Bu tür cümleler, daha çok şiir dilinde görülür Çünkü şiirde kelimenin ses yapısı her zaman ön plandadır Atasözlerinde, günlük konuşmalarda ve aksettirildiği eserlerde devrik cümle kullanılmıştır

Çok insan anlayamaz eski mûsikîmizden (devrik)

Çok insan eski mûsikîmizden anlayamaz (kurallı)

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com