Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Genel Bilgiler

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
atatürkün, devrimler, nelerdir, yaptığı, yenilik, ölçülerde

Atatürk'ün Ölçülerde Yaptığı Devrimler Nelerdir? Atatürk'ün Ölçülerde Yaptığı Yenilik

Eski 09-11-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Atatürk'ün Ölçülerde Yaptığı Devrimler Nelerdir? Atatürk'ün Ölçülerde Yaptığı Yenilik

sana sölüyorum birisi ATATÜRKÜN ÖLÇÜLERDE YAPTIĞI DEVRİMLERİ SIRA SIRA VERSİN

LÜTFENNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNN

YOKSA ÖLÜCEM YA

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 09-11-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

Alıntı:

tarz kedi´isimli üyeden Alıntı

sana sölüyorum birisi ATATÜRKÜN ÖLÇÜLERDE YAPTIĞI DEVRİMLERİ SIRA SIRA VERSİN

LÜTFENNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNNN

YOKSA ÖLÜCEM YA

Sana söylüyorum diye emredercesine bir cümle kullanman yanlış
Atatürk önderliğinde ölçme birimlerinde gerçekleşen yenilikler Nelerdir?
Atatürk önderliğinde ölçme birimlerinde gerçekleşen yenilikler Nelerdir?

Atatürk dünya ile ilişkilerimizi düzenli yürütmek için ölçü birimlerinde değişiklikler yaptı

Uzunluk ölçüsü birimi olarak arşın endaze; ağırlık ölçüsü birimi olarak okka dirhem gibi ölçüleri kaldırarak bugün kullanmakta olduğumuz ölçü birimlerini kabul etti

Yurdumuzda daha önce takvim Hicri takvime göre düzenlenmişti Buna göre dünyanın kullandığı takvimle aramızda 580 yıl kadar bir farklılık vardı 1 Ocak 1926 tarihinden sonra bizde de Miladi takvim kullanılmaya başlandı

Eskiden ülkemizde ezani saat kullanılıyordu Bu saat uygar ülkelerin kullandığı saate uymuyordu Takvimde olduğu gibi saatler arasındaki bu uymazlık büyük karışıklıklara neden oluyordu Bunları önlemek için takvimle birlikte bugünkü kullandığımız saat kabul edildi

ÖLÇÜ VE TAKVİM

Ölçülerde Değişiklikler
Takvimde Değişiklikler

Ölçülerde Değişiklikler
Tarih: 1 Nisan 1931

* Ülkede ağırlık ve uzunluk ölçülerinde tek bir sistemin uygulanmasını sağlamak ve uluslararası ticari ilişkileri kolaylaştırmak için;
* Arşın, endaze, okka, çeki gibi hem belirli olmayan hem de bölgelere göre değişen eski ölçüler kaldırılmış,
* Onlu sisteme uygun, metre ve kilogram gibi uzunluk ve ağırlık ölçüleri kabul edilmiştir

42 Takvimde Değişiklikler
1925-1935

* Uluslararası ilişkilerde karışıklığı önlemek için;
* Hicri ve Rumi takvim kaldırılmış, Miladi takvim kabul edilmiş,
* Alaturka saat yerine uluslararası saat kabul edilmiş,
* Hafta tatili olarak kabul edilen cuma yerine, pazar günü resmi hafta tatili günü olmuştur
Kaynak (Atatürk önderliğinde ölçme birimlerinde gerçekleşen yenilikler Nelerdir?)

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com