Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
carta, kanunları, magna

Magna Carta Kanunları

Eski 09-10-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Magna Carta Kanunları

Magna Carta Kanunları
Magna Carta Kanunları
-İngiltere Kralı Yurtsuz John, Fransa Kralı II Philip’e karşı giriştiği mücadelede başarısız olmuştu
-John bu başarısızlığını gidermek için, vergileri artırmış, ayrıca İngiliz soylularına ait bir takım ayrıcalıkları kaldırmaya kalkışmıştı
-Soyluların ayaklanması üzerine iç isyandan korkan Kral John, soylulara bir takım imtiyazlar vermek zorunda kalmıştı

1215′te ilan edilen fermanda :
1 Kral halkın onayı olmadan vergi toplamayacak
2 Mahkemeler halka açık yapılacak
3 Haksız yere kimse tutuklanmayacak ve sürgün edilemeyecek
4 Askere alınmalar düzene konulacak
5 Soylulardan oluşan bir kurul (bilgi yelpazesi) kralın Magna Carta’ya uygun davranıp davranmadığını kontrol edecek

UYARI : Magna Carta ile Osmanlı Devletinin son dönemi arasında benzerlikler vardır
-Magna Carta ile Kralın yetkileri ilk defa sınırlandırılmış Asiller sınıfının ayrıcalığı kabul edilmiştir
-Sened-i İttifak (1808) II Mahmut döneminde Alemdar Mustafa Paşa’nın çalışmalarıyla ayanlarla imzalanmıştır
Bu belge ile ayanların varlığı kabul edilmiştir Bu belge ilk defa Osmanlı padişahının yetkilerini sınırlamıştır -Magna Carta ile Kral Vasalların üstünlüklerini kabul etmiştir Adalet ve eşitlik kavramları getirilmiştir -
Tanzimat Fermanı (1839) Abdulmecit döneminde Mustafa Reşit Paşa tarafından Gülhane Parkı’nda okunmuştur Osmanlı padişahı kanunun üstünlüğünü kabul etmiştir Magna Carta ile Kralın yetkileri resmen sınırlanmıştır İngiltere’de parlamenter sisteme geçilmiştir
-Kanun-u Esasi (1876) II Abdulhamit döneminde Mithat Paşa’nın çalışmaları ile hazırlanmıştır Osmanlı’da ayan ve mebusan meclisleri kurulmuştur Osmanlı Devleti’nde parlamenter sisteme geçilmiştir

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com