Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
antlaşması, ateşkes, hakkında, mondros

Mondros Ateşkes Antlaşması Nedir? Mondros Ateşkes Antlaşması Hakkında

Eski 09-10-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Mondros Ateşkes Antlaşması Nedir? Mondros Ateşkes Antlaşması Hakkında

Mondros Ateşkes Antlaşması Nedir? Mondros Ateşkes Antlaşması Hakkında Mondros Ateşkes Antlaşması Tanımı
Mondros Ateşkes Antlaşması Nedir? Mondros Ateşkes Antlaşması HakkındaOsmanli Devleti'nin içinde bulunduiu devletler topluluiu, Birinci Dünya Savaii'nda yenilince, Osmanli Devleti de savaitan çekildi ittihat ve Terakki Partisi Üyeleri, gizlice yurdu terkettiler

Talat Paia'nin istifasi üzerine iktidara geçen Ahmet izzet Paia Hükümeti, ingilizler araciliiiyla Anlaima (itilaf) Devletleri'nden barii istedi Bahriye Naziri Rauf Bey'in baikanliiindaki Osmanli Kurulu ile Anlaima Devletleri adina ingiliz Amirali Caltrop, Limni Adasi'nin Mondros Limani'nda yapilan Mondros Ateikes Antlaimasi, Mebusan Meclisi tarafindan oybirliii ile kabul edilmiitir

imzalanma Nedenleri

Almanya'nin yenilmesi: Alman desteii olmadan, Osmanli Devleti'nin savaii sürdürecek gücünün olmamasi

Wilson ilkeleri'nin yayinlanmasi: ingilizlerin hoigörüsüyle, daha sonra kârli bir barii antlaimasinin imzalanacaiinin sanilmasi

Padiiahin, ingilizlerin yardimiyla saltanati ve halifeliii korumak istemesi

Koiullari

istanbul ve Çanakkale Boiazlari açilacak ve bu yerlerdeki askeri üsler, itilaf Devletleri'nce iigal edilecektir

Ordu terhis edilecek, orduya ait silahlar, taiitlar, cephane ve donatim, itilaf Devletleri'ne teslim edilecektir

Donanma, itilaf Devletleri'nin gösterecekleri limanlarda gözaltinda tutulacaklardir

Osmanli Devleti, müttefikleriyle olan bütün iliikilerini kesecektir

Toros tünelleri, itilaf Devletleri tarafindan iigal edilecektir

Bütün haberleime, ulaiim araç ve gereçleri itilaf Devletleri'nin denetimi altinda bulundurulacaktir

itilaf Devletleri, kendi güvenliklerini tehdit edecek bir durum ortaya çikarsa, herhangi bir stratejik noktayi iigal edebilecektir

Anlaima imzalandiiinda, Anadolu diiinda bulunan Türk Askerleri, en yakin itilaf Devleti askeri birliklerine teslim olacaktir

Vilayet-i Sitte denilen Doiu Anadolu'daki 6 ilde (Erzurum, Van, Harput, Diyarbakir, Sivas ve Bitlis) kariiiklik çiktiii takdirde itilaf Devletleri bu illerin herhangi bir bölümünü iigal edebileceklerdir

Önemi

Bu antlaima ile Osmanli Devleti, fiilen sona ermiitir

Kayitsiz iartsiz teslim belgesi özelliii taiiyan bu antlaima, Osmanli'nin bütünüyle iigal edilmesine elveriili ortam hazirlamaktaydi

Boiazlarin iigali ile Anadolu ve Rumeli bailantisi kesilecek, istanbul'un güvenliii de tehlikeye düiecekti Osmanli Devleti'nin Boiazlar üzerindeki egemenliii sona ermii olacaktir

Ordunun büyük bir bölümü terhis edilip, silahlarina el konulacakti Bu uygulama ile Osmanli Devleti, savunma gücünden yoksun birakilacakti

7 maddenin uygulanmasiyla, Wilson ilkeleri'ne göre Türklerin denetiminde kalmasi gereken Anadolu Topraklari da itilaf Devletleri tarafindan iigal edilmiitir

24 maddenin uygulanmaya çaliiilmasi sonucunda, doiudaki Ermeniler, baiimsiz bir devlet kurmak amaciyla ayaklanmiilardir

Toros tünellerinin iigali, telgraf, telefon ve telsizin denetim altinda tutulmasi, ülkenin tümüne yönelik iigalin ilk iiaretleridir

Uygulanmasi

ingilizler; Musul, Antep, Urfa, Marai, Batum, Kars'i iigal etmiiler, Samsun ve Merzifon'a asker göndermiilerdir

Fransizlar; Dörtyol, Mersin ve Adana Yöreleri ile Afyon'u iigal ettiler

italyanlar; Antalya, Bodrum, Kuiadasi, Marmaris, Konya çevresine asker çikarmiilardir

13 Kasim 1918'de itilaf Devletleri gemileri istanbul Limani'na demir atti

istanbul fiilen iigal edildi

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com