Kardesimin Kadini...

Eski 08-13-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Kardesimin Kadini...

Kardesimin Kadini

…Aykut Birmingham universitesinde masterini tamamlamis,bir gun sonra ucaga binip Turkiye’ye donecekti,koskoca bir yil gecmis ama son bir kac gun sanki gecmek bilmiyorud,Sehir merkezinde dolasirken Art gallerisinin onune geldi,bir iki defa iceri girmisti,girip girmemek icin tereddut ederken kapinin sol tarafinda bir kac metre otede alcak bir sandalyede oturan yasli kadina gozleri ilisti,kadinin onunde kucuk bir sehpa vardi ve sehpa uzerindede, Tarrot kartlariKadin Aykut,a goz atip 3 paunda tarrot fali bakiyorum, gel genc adam seninde falina bakim dedi…Aykut boyle seylere inanmazdi ama cebinden 3 paund cikarip sehpaya koydu, yasli kadin alcak bir sandalyeyi de Aykuta Verdi Aykut oturdu kadinda kartlari acmaya basladi…Sen buralarin insani degilsin,yakinda yola cikacaksin dedi, kartlari biraz karistirip yine birtane daha acti…Uzaklarda uzun boylu ve yasli bir adam seni bekliyor,gelip isleri uslenmeni dusunuyor dedi, Aykut icinden babam olmali dediYasli falci bir cok seyler anlatti,coguda gerceklere uyuyordu…Son bir kart daha acti,Aykuta bakti,karta bakti,Genc adam ! uzaklarda bir yerde genc bir kadin ve kucuk bir erkek, cocugun yildizlari senin yildizinla surtusuyorBu genc kadin once ailenize cok yaklasmis sonrada,kendini yalnizliklarin icine terketmis dediYasli falci bir iki kart daha okuduktan sonra fail bitirdi, Aykut tesekkur edip ayrildi

…Otele dondu du$unu aldi,yatagina uzandi, falcinin bahsettigi kadin aklina geldi, kimdi bu kadin,kendi Esi Kerry-ann’i dusundu,ama kerry-ann ve biricik kizlari artik yasamiyorlardi…O kotu gunleri her ne kadar hatirlamamak istesede zaman zaman hatirliyor ve goz yasi dokuyordu…Zengin bir ciftcinin ogluyduBabasi uni okumasi icin Ingilterenin Birmingham sehrine gondermistiIkinci siniftayken kendi gibi bir uni ogrencisi olan Kerry-ann ile tanismislar ve birbirlerine asik olmuslardi,bir muddet sonrada kerry hamile kalinca alel acele evlenmislerdi…Aykut okumaya devam etmis Kerry –ann ise daha sonra tahsilini tamamlamak uzere okulu birakmisti, daha sonra kizlari Jasmin(yasemin)dunyaya gelmistiAykutun babasi anlayis gosteripingilterede yasanacak kadar para gondermeye devam etmis ayni zamanda Kerry-ann’in aileside yardimci olmuslardi…
…Uni bittikten sonra Aykut esi ve kiziyla Turkiyeye donduKerry –ann alisir ve severse Turkiyede yasiyacaklardi,olmazsa Birmingham’a donup yasamlarina orda devam edeceklerdiBabasi sirin bir Anadolu kentinde yasiyordu,Arazisi Cok buyuktu, hem tarim hemde hayvancililkla ugrasiyorlardi,yanlarinda hizmet edenleri boldu…Kerry-ann kisa bir zamanda sicak kanli ve misafirperver insanlara alisti ve sikayetci olmadiAilede yabanci gelini cok sevdi ve bagirlarina bastilarAykut Araba kullanmayi pek sevmiyordu,soferlige pek ozentisi olmamisti…Babasinin Emektar soferi onlari her yere goturup getiriyorduAykut hukuk okumustu,kisa bir zaman icinde kendi avukatlik burosunu acmayi dusunuyordu…Yasli sofer Nizam bey Aykut ve esini sehire goturmustu,bir iki is yerine baktilar,geri donus yolunda Nizam bey direksiyon basinda kalp krizi gecirince kullandigi jeep karsidan gelen kamyonla carpisti,dehset bir kazaydi Nizam bey Kerry-ann ve Yasemin,hayatlarini kaybettiler,,hurda haline gelen jeepi Kurtarma ekipleri parcalara bolerek icinden Aykutu cikardilar sag ayagi kan golu gibiydi kendide komadaydiAmeliyattan cikartilip kendine geldigi zaman sag ayaginin dizden asagisinin ampute oldugunu anladibabasi ve annesi esinin ve kizinin da vefat ettiklerini soyleyince-de dunyasi basina bir daha yikildi…Kerry-ann’I cok sevmistiBiraz kendini topladiktan sonra annesine Kerry-ann ve kizi Jasmin’e ait ne varsa ortadan kaybetmelerini rica etti,onlarin hatiralarina dayanamiyacagini dusunuyordu…

bir muddet sonra protez plastic ayak takildi,alisana kadar koltuk degnegiyle yurudu,sonrada master yapmak ve yaralarini sarmak icin tekrar Birmingham’a dondu <<<>>>…3 ucak degistirdikten sonra babasinin yasadigi sehire geldi, babasi yine soferli araba gondermisti,Ciftlige geldiler,sarildilar sarmastilar hasret giderdiler,bir kac gun dinlendi,zaman zaman babasi gelecekte ne yapmak istedigini dolayli yollardan soruyordu,anladigina gore,ciftligin yonetimini devralmasini i istiyordu, ama israr etmiyorducunku Aykut hukuk okumustu kendi avukatlik burosunu acabilirdi,Aykutdan baska cocuklarida yoktu, zaman zamanda annesi-de oglum yasin otuza geldi,evlende bize torunlar ver,ailemiz devam etsin topraklarimiz dagilmasin diyordu

Aykut yatagina uzandigi zamanlar falcinin bahsettigi kadini ve cocugu dusunuyor ama bir anlam veremiyordu,kimdi bu kadin ? Suzan’miydi ama Suzanin cocugu oldugunu zannetmiyorduSuzan kardesinin kadiniydi,onu bir defa gormustu yarim yamalak hatirliyorduUni’de okurken ilk yil birinci semester tatilinde cok kisa bir tatil icin gelmistiO zamanlar Kardesi sinira yakin bir hava ussunde yedek subayligini yapiyordu,onu gormeye gitmisti,Kardesi Yilmaz,hava tegmeni helicopter pilotu suzan ile tanistirmis ve nisanliyiz abi deyip, kismet olursa askerligim bitince evlenecegiz demisti,iste orda sadece bir kac saat Suzani gormustu,guzel bir kadindi Suzan birbirlerinede cok yakisiyorlardi…Bir gece orda kaldiktan sonra evine dondu bir kac gun sonrada ingiltereye Uctu

…Iki ay sonra aniden aci haberi aldiicinde Kardesi Yilmazinda icinde bulundugu askeri helicopter gece tatbikatinda dusmus, dort subay ve yilmaz Sehit olmuslardiKardesinin kara haberi cok sarsti,bu dunyada bir tek kardesi vardi oda sehit olmustu,bir iki hafta kendini toparliyamadi,haber gec ulastigi icinde cenazeye gidemedi…

…Gunler haftalar geciyorAykut bir seye karar veremiyordu, Falcinin soyledigi kadin kafasini karistirip duruyordu,evdeki resimleri karistirdi ama Suzanin resmi yoktu,gunler gectikce Suzan kafasini dolduruyordu Suzanla uykuya daliyor,yine Suzanla uyaniyordu,kontrol edemedigi duygular git Suzani bul diyordu sanki,bazende bulsam ne olacak sanki,Suzan simdi yuzbasi olmustur,belki birisiyle evlenmistir cocuklari filanda olmustur diye dusunuyordu…O kardesinin kadiniydi,hislerine maglup olup Suzan’I aramaya karar Verdi,ama nerden basliyacaktiBabasina ve annesine tatile gidiyorum diye evden ayrildi,once sinirdaki hava ussu olan sehire gitti,otele yerlesti bir gun sonra ust kumandanligina gidip helicopter pilotu ustegmen Suzani aradigini soyledi, soyadini sordular onu bile bilmiyordu…Gorevli yuzbasi bilgisayardan biraz arama yaptiktan sonra … Ustegmen bn Suzan Olgun 2,5 yil evvel Izmir hava ussune tayin edilmis dediAykut yuzbasiya tesekkur ederken,Suzani cok yakindan taniyan birini biliyormusunuz diye sordu,,,,Yuzbasi burda yine bayan yuzbasi Leman hanim vardi Suzanla ictikleri su ayri gitmezdi,ama o da baska bir yere tayin oldu dedi, Aykut leman hanimin soyadini verebilirmisiniz diye rica ettiyuzbasi benden duymamis olun; soyadi Kayaci dediAykut yuzbasiya tesekkur ettikten sonra sivil hava alanina gidip izmir ucagina bilet aldi…

…Geceyi otelde gecirdikten sonra saat 1100 ucaga bindi ve birsaatonbes dakika sonra izmirde olduHava ussune yakin bir otele yerlestikten sonra bir taksi bulup hava ussune gitti,icindeki yon veremedigi duygular onu Suzana kosturuyordu,ama karsi karsiya geldikleri zaman ne olacakti,ben ex nisanlinin abisiyim mi diyecektikadin nicin beni ariyorsun derse nasil bir sebeb gosterecekti,kendide bilemiyordu,sonbahar ruzgarinin onunde sararmis yaprak gibi Suzana dogru ucuyordu…Taksinin parasini verip gonderdi,informasyon burosuna girip,derdini anlatti,hava subayi helicopter pilotu bayan Suzan Olgun,u aradigini soyledi,genc irtibat subayi bir kac dakika bilgisayarda arastirdiktan sonra, cok ozur dilerim Aykut bey- size pek yardimci olamiyacagim,Suzan hanim buraya tayin olduktan cok kisa bir muddet sonra ordudan ayrilmis dediAykut bir daha soke olmustu,ikamet ettigi adresi biliyormusunuz diye sordugenc subay cok ozur dilerim efendim bu hususta yardimci olamiyacagim dedi Aykut tesekkur ederek ayrildi ve bir muddet sonra eve dondu

Gunler suratle geciyorAykut Suzani dusunuyor,babasida devamli ciftligin geleceginden konusup,kendisininde kenara cekilme zamaninin geldigini vurguluyordu…Aykut kararsizdi, Suzani aramak, ciftligin yonetimini eline almak,avukatlik burosu acip meslegini icra etmek,yada her seye bir cizik atip Ingiltereye gidip orda yasamak kararsizliklari icnde bocalayip duruyordu,zaman zaman evlenmeyi dusunuyor ama bir bacagi olmayan adama nasil bir kadin gelir diye kara kara tasalaniyordu…Suzan,a ulasmasi adeta imkansizlanmis gibiydi,kimdi bu kadin, ailesi nereliydi annesi-babasi baska kardesleri varmiydi,nicin askerlikten ayrilmisti,icinde sonsuz merak vardi, en azindan onu bir defa daha uzaktan bile olsa gormeye can atiyorduama kapilar bir bir yuzune kapaniyor gibiydi
…Aklina daha degisik bir fikir geldi Eger Leman kayaci’yi bulabilirse belki Suzana ulasabilirdi, babasinin Hakki adinda yasli bir kuzeni vardi, uzun yillar,MIT,DE gorev yaptiktan sonra emekli olmustu,ama bos durmuyor kucuk takip isleri yapiyorduBir aksam Hakki amcayi ziyaret edip ,kendisinden ordudan ayrilan leman Kayaci,nin adresini bulmasini rica etti,Hakki amca bir iki hafta icinde bulurum diye soz Verdi,Aykut cok tesekkur edip emeklerinin karsiligini verecegini soyledi
artik Hakki amcanin getirecegi bilgileri beklemekten baska yapacagi bir sey yoktu,yoktu ama Suzan kafasinin icinden bir turlu cikip gidemiyordu,,Birminghamdaki yasli falci kadinin soyledigi kadin Suzan miydi, ya erkek cocuk o kimdi,Suzan bir ara aileye yaklasmisti, kardesi Yilmaz,a gore nisanlanmislardi

Sabirsizlikla gecen bir haftadan sonra Hakki amca telefon edipLeman Kayacinin adrsini ve telefon numarasini Verdi, nasil bulmustu nerden bulmustu o kadar cok muhim degildiLeman hanim Istanbulda yasiyordu,ama Istanbulda hava ustu yoktu biraz garipti Istanbula gidecek ilk ucaktan bilet aldi,bir gun sonra Istanbula geldi Kafasinda karmakarisik dusunceler vardiLeman hanim onu Suzana ulastirabilecekmiydi,ya baglantilari koptuysa birbirlerini unuttularsa,yillardir gorusmuyorlarsa ne olacakti,yine Hakki amcayami kosacakti
Ucaktan indiktan sonra Leman kayacinin oturdugu muhitte bir otele yerlesti,bir kac saat sonra telefon edip, hava yuzbasisi bn Leman Kayaciyi aradigini soyledi,karsisinda $en ve ne$eli bir bayan vardi,Yuzbasi leman Kayaci degil efendim muhasebeci leman Kayaci ile gorusuyorsunuz dediAykut Suzani aradigini soyleyip kendisiyle gorusmek istedigini Anlatti,Yarin cumartesiydi, leman hanim
Ogle saatlerinde bir alisveris merkezi icindeki fast food yerlerinde bulunmak icin randevu VerdiAykut biraz kendini tariff etti sag bacagindan dolayi kolayca taninacagini anlattiAykut biraz sehirde dolastiktan sonra oteline gidip dinlendi

…Cumartesi gunu 12,30 da alis veris merkezinde bulustular,bir masaya oturup yiyeceklerini ismarladilarAykut;Suzanin nisanlisi Yilmaz,in abisi oldugunu anlatti, yemeklerini yerken bir birlerine sorular sorup meraklarini gidermeye basladilar,,Bir muddet sonra Leman Aykutun gozlerinin icine bakip Suzani nicin ariyorsun diye sordu, Aykut eh,heh,iste merak ettim,kardesimin nisanlisiydi filan dedi Leman;; ben senin Suzani nicin aradigini cok iyi biliyorum,sen ona a****** hemde deliler gibi a****** dedi,Aykutun kucuk cocuk gibi yanaklari kizardi, yok efendim nasil olur,ben onu sadece iki saat gormustum,o zamanda kardesimin kadiniydi,dedi, Leman hislerim beni hic bir zaman yaniltmaz,evet sen onu tanimadan ona asik oldun,onu seviyorsun dedi Aykut;ith cevap veremiyorum,bu anda sadece kardesimin kadinini gormek istiyorum dedi Sohbetleri uzadi,Leman Suzandan bahsetmeye basladi…Orduyu, ve yaptigi isi cok seviyordu,ama basindan talihsiz bir olay gecti,ondan sonra kendini affedemedi,kabahat kendinde olmasa bile kendini Sucladi ,hatta bir ara psikiyatris tedavisi gordu,Aykut merakla leman’I dinlerken Suzanin basindan gecen olayida cok merak ediyordu, sabirsizlik icinde insallah kendine bir sey olmamistir, olduysa cok uzulurum dedi Leman bak iste gordunmu bu sevmenin ifadesidir deyip Olayi anlatmaya basladi

…Gece egitimi yapiyordukhelikopterin silahlarinda plastik mermiler vardi,karanlikta asagidaki hedeflere ates edecektik,Suzanla ayni helicopter icindeydik,asagilarda bir jeepin yaninda bir kac asker vardi,tatbikatti bu ben tetige asilip plastic mermileri askerlere gonderdim, o arada Suzan heyecana kapilip,roket tetigine basti, roket tatbikat mermisi plastik olmasi lazimdi vurdugu hedefi sadece boyardi, ama helikopteri hazirliyan teknik elemenlar galiba yalnislikla hakiki roket mermisi koymuslar, Suzan nisan alip tetige dokununce asagidaki jeep havaya uctu ayni anda iki asker de sehit oldu, buda Suzanin ordudaki sonu oldu,cok arastirdilar ama gercek mermiyi helikoptere koyani bulamadilar,kisa bir zaman sonrada Suzan izmire tayin edildi ve sonrada istifa etti…Aykut basini iki ellerinin arasina alip zavalli Suzan dedi, goz kenarlarindan ilik ilik yaslar dokuluyordu,Lemanda bir hayli hislenmisti, kendilerini topraladiktan sonra Aykut peki simdi Suzan nerde yasiyor diye sordu…Leman oda Istanbulda ailesinin yaninda yasiyor,calismiyor,bir hayli zaman oldu kendisini gormedim dedi, sonrada Suzanin adresini ve telefon numarasini Aykut’a Verdi…Hemen hemen 3 saat kadar lemanla oturduktan sonra vedalasip ayrildilarAykut oteline dondukafasindaki fikir en kisa zamanda Suzana telefon et randevu al bir yerde bulus diyordu…disarlarda biraz dolasti bir biranahede iki bardak bira ictikten sonra oteline dondu,Dus aldiktan sonra pijamalarini giydi

…Biraz dinlendikten sonra Suzan,a telefon etti,tesaduf karsisina hemen Suzan cikti,Yilmaz,in abisi oldugunu ve kendisiyle gorusmek istedigi soylediSuzan cok sakin sakin bir tavirla konusuyordu,bir gun sonra ogle saatlerinde bulusmak icin disarda randevu Verdi……Bir gun sonra bulustular,karsisinda cok degismis bir Suzan gordu,Suzani bir restauranta goturdu,nerden bahsedecegini ne soyliyecegini bile bilemiyordu, kendi kendine birde avukat olacaksin yazik sana diye soylendi,kardesim sehit oldu,bende nisanlisini cok merak ettim ve aramaya ciktim diye ordan burdan bahsetmeye basladi, sonra gecmise dondu, Suzan sakin sessiz onu dinliyordu, babasini,annesini, Araba kazasinda kaybettigi ilk esini ve cocugunu anlatti,sag ayaginin yarim oldugunu soyledi,Suzanda az az konusup kendini anlatti, Yilmazin sehit olmasiyla butun hayatinin degistigini soyledi,bundan boyle sakin ve sessiz bir hayat yasamayi ozledigini anlatti, daha sonra talihsiz roket mermisinden bahsetti,yediler ictiler saatlerce anlattilar,anlattikca birbirlerini buluyor gibi oluyorlardi…Suzan ayrilmak icin sabirsizlaniyordu ama Aykut daha cok oturmak istiyordu, sonunda Suzana adresini ve telefon numarasini Verdi…Suzan masadan ayrilmak icin ayaga kalkinca Aykut Suzanin ellerini tuttu seni seviyorum Suzan, benimle evlenirmisin, evlenirsen ciftligimizde sakin sessiz bir hayat yasariz dedi Suzanin yanaklari al al oldu,olur demedi olmazda demedi,Aykut,a veda edip ayrildi

Aykut aksam ucagi ile sehire dondu Aylardir aradigi Suzani bulmustu,buldugu andada ona evlenme teklif etmisdi, ben delimiyim acaba diye kendi kendine soylendi…Ciftlikde gunler hizlica gelip geciyordu,bu arada ciftlikdemi kalmak yokda avukatlik burosumu acmak arasinda kendiyle mucadele ediyordu,ciftlik cok buyukdu, kahyalari ve iscileri vardi,yonetimi kolaydi ayni zamanda bir buro acip bir iki avukat koyabilir kendide part time calisabilirdi
Suzanla gorusmesi uzerinden 15 gun gecmis ama Suzandan hic bir haber Gelmemisti, birdaha arayip kadini rahatsiz etmeyi dusunmuyordu,Pazartesi ogleden sonraydi kahya kasabaya inip postaneden postalari almis ve eve getirmisti, babasi zarflari incelerken bu zarf sana gelmis diye bir zarfi Aykuta uzatti, Aykut aldi sagina soluna baktiktan sonra zarfi acti mektup suzandan geliyorduZarfin icinde sadece bir resim vardi Suzan ve yaninda 3 yaslarinda bir erkek cocugu, resmin arkasinda-da,
Sevgili Aykut eger kardesinin cocugunu,kendi cocugun gibi Kabul edecek ve oz babasiymis gibi babalik yapmaya razi olursan,bende seninle evlenmeyi Kabul edip ciftliginde yasamaya razi olacagim diye yaziyordu
…Aykut babasina donup,bu aksam Istanbula gidiyorum,bir kac gun sonra geri gelecegim, size bir gelin birde torun getirecegim geldikten sonrada ciftiligin yonetimini ustlenecegim,soferimiz beni Otobus garina birakiversin dedi

SirAko-hox tarafindan yazilmistir
Okuyanlara yuzlerce tesekkurler
Fiction
12 agustos 2009 Sydney
Dedicated to Masal

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »
Konu Araçları Bu Konuda Ara
Bu Konuda Ara:

Gelişmiş Arama
Görünüm Modları

forumsinsi.com