Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Toplum ve Yaşam > Yemek Tarifleri > Tatlı

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
düğme, kurabiyeler, marmelatlı, tarifi, tatlı

Marmelatlı Düğme Kurabiyeler Tarifi Tatlı Tarifi

Eski 10-14-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Malzemeler;

# 240 gram un (2 su bardağından biraz az, eğer hamur çok yapışıyorsa ele biraz daha ekleyebilirsiniz)
# 50 gram toz şeker (1 kahve fincanı)
# 140 gram tereyağı
# 100 gram marmelat
# 75 gram pudra şekeri (1/2 su bardağından biraz fazla)
# 2 yumurta sarısı
# 1 limon kabuğu rendesi
# Biraz vanilya
# 1 çay kaşığı kabartma tozu

Hazırlanışı;

1 Öncelikle tepsiye pişirme kağıdını serin veya yağlayın, pişirme kağıdını tavsiye ediyorum çok büyük bir kolaylık
2 Unu hamur yoğuracağını kaba eleyerek ortasını havuz gibi açın
3 Tereyağını bıçakla havuza kıyın 75 gram pudra şekeri, 50 gram toz şekeri, limon kabuğu rendesi, vanilya, iki yumurta sarısı ve 1 çay kaşığı kabartma tozunu un ve kıyılmış tereyağıyla yumuşak ama şekil alan bir hamur oluncaya kadar yoğun
4 Hamuru ikiye bölün Tezgahın üzerinde elinizle 4 cm çapında iki rulo haline getirin Bir bıçakla bu ruloyu 1/2 cm kalınlığında dilimlemeye başlayın ve 2 cm aralıklarla dilimlerinizi tepsiye dizin Eğer tam yuvarlak değillerse elinizle etraflarını bastırarak hafifçe yuvarlaklaştırın veya benim gibi bazılarını parmağınızla hafifçe sıkarak oval hale getirebilirsiniz
5 Bisküvilerin ortalarını hafifçe çukurlaştırmak için ben krema şırıngasının ucunu kullandım Buna benzer bir şey alarak bütün bisküvileri delmeden hafifçe ortalarına çukur açın
6 Marmelattan her birine yaklaşık 1 çay kaşığı alarak çukurları doldurun Çok fazla koyunca kenarlara akabiliyor
7 175C derecede pembeleşene kadar pişirin, yaklaşık 15-20 dk Bu ölçülerle ben iki tepsi pişirdim sayısını hatırlamıyorum maalesef

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 10-14-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

KIZILCIK MARMELATI

Malzemeler;

# 1 kilo kızılcık
# 1,5 kilo toz şeker
# 1 limon suyu

Hazırlanışı;

# Eğer kızılcıklar ezilebilecek kadar olgun değillerse, tencereye mümkün olduğu kadar az su koyup (1-2 kahve fincanı) meyveyi 10-15 dakika kaynatın
# Suyuyla beraber süzgeçten genişçe bir kaba boşaltın Bu arada sağlam tel bir süzgeç gerekiyor bu işlem için
# Ve kızılcıkları tahta bir kaşıkla sadece çekirdekleri kalıncaya kadar süzgeçten ezerek geçirin Kısım kısım yapmanızı tavsiye ediyorum Bu uzun işlem bitince çekirdeklerinden ayrılmış ve un ufak olmuş kızılcıkları tekrar tencereye boşaltıp 1 kilo şekeri de ekleyip istediğiniz kıvama gelinceye kadar kaynatın O an çok sulu görünebilir ama soğuyunca katılaşıyor
# İstediğiniz kıvama gelince 1 limonun suyunu marmelada karıştırıp bir iki saniye kaynatıp altını kapatın Kavanozlara boşaltın, kavanozların ağzına birer peçete örtüp soğuyuncaya kadar bekletin Soğuduktan sonra kapaklarını kapatabilirsiniz

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 10-14-2012   #3
Prof. Dr. Sinsi

TATLILAR HAKKINDA Şeker tadında olan, içinde şeker bulunan yiyeceklerdir Tatlılar birkaç çeşide ayrılır Süt ve meyve ile yapılan tatlılar hafif ve hazmı kolaydır Hamurlu tatlılar una yağ, fındık, fıstık gibi yardımcı yiyeceklerin konulması ile yapılır Pişirildikten sonra üzerine şurup dökülür Diğer tatlılara nazaran hazmı daha zordur Şurupla yapılan hamur tatlılarında sıcak tatlıya sıcak şurup döküldüğü zaman tatlı hamur olacağından bunlardan biri sıcak biri soğuk veya ikiside ılık olmalıdır Hamur tatlılarında şurup orta kıvamda hazırlanmalıdır Koyu olursa tatlı şurubu emmez ve sert olur Sulu olursa tatlı fazla yumuşar Bütün tatlılar servis tabağına konduktan sonra hindistan cevizi rendesi, kıyılmış fındık, fıstık, badem ve ceviz ile süslenebilir Türk mutfağında, diğer bütün Ortadoğu ve Balkan mutfaklarında olduğu gibi, tatlının ayrı bir önemi ve ağırlığı vardır Özellikle halk arasında, tatlı, bir yiyecek olmanın çok ötesinde "sembolik" anlamlar taşır En acı günlerden en mutlu günlerimize kadar tatlının ikram edilmesinin âdet olmadığı bir anımız yok gibidir Yaslarımızı, sevinçlerimizi hep bu yiyecek türüyle ifade ederiz

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com