Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
arşimed, arşimedin, buluşları, buluşu, resimi, resimleri, vidası

Arşimed'in Buluşları,Arşimed Vidası,Arşimed'in Buluşu Resimleri,Arşimed Vidası Resimi

Eski 09-09-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Arşimed'in Buluşları,Arşimed Vidası,Arşimed'in Buluşu Resimleri,Arşimed Vidası Resimi

bir göl veya dereden su çekmek ve yukarıya ulaştırmak için arşimed'in tasarladığı bir sistemdir
tam olarak şöyle birşeydir :

Bazı yazarlara göre Arşimed Mısır’ı ziyaret etmiş ve orada Arşimed’in vidası olarak bilinen bir alet yapmıştır Arşimed’in bulduğu alet bugün de dünyanın bir çok yerinde kullanılan bir çeşit pompadır

Yunanlı bilgin Arşimed burgusu olarak da bilinen ve yüzlerce yıl kullanılan su yükseltme düzeneği O dönemlerde yaşamsal önemi olan suya ulaşılmasını sağlıyordu

İskenderiyede bulunduğu sıralarda keşfettiği Mısırdaki Arşimet Vidası'ndan halen bugün bile su çıkartılıyor Bu vida, eğimli olarak dönen halka boru şeklindedirBu düzenek yüzyıllarca, madencilik, gemicilik ve tarım gibi pek çok alanda kullanıldığı gibi, günümüzde de halen kullanılmaktadır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com