Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Fizik / Kimya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
ampermetre, hakkında, kullanılır, nerelerde

Ampermetre Ampermetre Nedir? Ampermetre Hakkında Ampermetre Nerelerde Kullanılır

Eski 09-09-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Ampermetre Ampermetre Nedir? Ampermetre Hakkında Ampermetre Nerelerde Kullanılır

Ampermetre Ampermetre Nedir? Ampermetre Hakkında Ampermetre Nerelerde Kullanılır Elektirik akımının şiddetini ölçmeye yarayan bir ölçü âleti Akımın ısıtıcı ya da magnetik etkisine dayanarak çalışır

Akımın magnetik özelliğine dayanarak yapılan ampermetrelerde, hareket eden kısım tel sarılmış bir bobinden ibarettir

Bu bobin, yumuşak demirden yapılmış bir çekirdeğin etrafında bulunur At nalı şeklindeki bir mıknatısın kutupları, hareket eden kısmı arasına almıştır Hareket eden kısmın ucuna bir işaret çubuğu tutturulmuştur Çok ince bir yayın yardımı ile çubuk sıfır noktasında durur

Akım geçince bobin mıknatıslanır Bu mıknatıslanma sonucu, bobin döner Bobinin dönme açısı akımın şiddetini gösterir İşaret çubuğunun gösterdiği bu açı, bobinin dönme süratine göre büyür veya küçülür

Akımın ısıtıcı özelliğine dayanarak da termik ampermetreler yapılmıştır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com