Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim > Tarih / Coğrafya

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
dünyanın, geçmişten, günümüze, şekli

Geçmişten Günümüze Dünyanın Şekli

Eski 12-20-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Geçmişten Günümüze Dünyanın Şekli

geçmişten günümüze dünyanın şekli ile ilgili hangi görüşler öne sürülmüştür
Geçmişten bugüne dünyamızın şekli

Eski zamanlarda yaşayan insanlar Dünya?nın şekli hakkında farklı düşüncelere sahiptiler

Bundan 4000 yıl önce yaşayan eski Mısırlılar Dünya?yı uzunca bir kutu, gökyüzünü de o kutunun kapağı gibi düşünüyorlardı

Eski Hintliler ise Dünya?nın dört filin sırtında duran büyük bir daire biçiminde olduğuna inanıyorlardı Onlara göre bu 4 fil de bir kaplumbağanın sırtında duruyor, kaplumbağa ise sonsuz bir denizde yüzüyordu

Bazı kişiler dünya öküzün boynuzları üzerindedir, bazıları ise dünya düz bir tepsiden ibarettir demişlerdi Ama aslında dünya yuvarlaktır ve bu çok net açıktır

Dünya yuvarlak değil geoiddirönceleri çok çeşitli teoriler vardıÖrneğin:

Düz bir tepsi biçiminde olduğu,büyük bir öküzün boynuzu üstünde ve öküz sinirlenip hareket edince deprem olduğu düşünülüyorduBazıları ise dünyanın bir timsahın üstünde olduğunu ,dünyanın düz, güneşin ise yaprak gibi olup hareklet eddiğini düşünüyordu

Ancak bazıları buna inamadı ve araştırdıdünyanın düz olduğunu düşündükleri için düşme korkusuyla denize açılmıyorlardıKooppernik ise korkmadan denize açıldı ve aynı noktaya geldiGalile,dünyanın geoid olduğunu ileri sürdü ve kral onu ve ona inananları astı

Günümüzde ise herkes dünyanın geoid opklduğuna inanıyorBuna en güzel ve kesin kanıt uydudan çekilen fotoğraflardırAyrıca bir geminin önce dumanı sonra bacası,gövdesi ve kendisi görünürAy tutulması sırasında aya düşen gölge yuvarlaktırBir noktadan başlayıp yürürsek(ki insanın ömrü yetmeyebiliraynı noktaya geliriz

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com