Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Bilgisayar,Teknoloji & İnternet Dünyası > Program Anlatımları [Resim & Video]

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bilgilerin, bilgisayarınız, detaylı, hakkında, öğrenilmesi

Bilgisayarınız Hakkında Detaylı Bilgilerin Öğrenilmesi...

Eski 08-11-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Arkadaşlar bilgisayarları kullanıyoruz ama içinde ne var ne dönüyor orada iyilermi ve bu merakımı gidermek için benzer ve farklı özelliklerde çeşitli programlar kullanıyorum bende bu programları anlatacağım

1-Cpu-Z

Cpu-Z programı donanim dünyasının en önemli yazılılımlarından biridirSürekli güncellenen donanimlarla beraber sürekli güncel sürümleri yapılmaktadır

Programımızı aşağıdaki linkten çekip açıyoruzLinkte ilk ve son sürümler dahil olmak üzere tüm sürümler mevcut ilerki zamanlarda güncel sürümleri indirmeniz için bu link'i vermeyi uygun buldumEn üsteki sürüm en güncel sürümdür

Programı açtığımızda ilk resmimizdeki bölüm karşımıza geliyorBu bölümde yukarıdan aşağı sıralarsak önemli olarak
- Name: Bilgisayar İşlemcimizin Adı ( Resimde görüldüğü gibi benim işlemcim Intel Pentium D 805)
-Package: Hangi soket tipine uygun olduğu bunlar 775-739-AM2-939 gibi çeşitli soketler vardır eğer işlemciniz 775 bir soket kullanıyorsa 739 veya diğer isimli olanlarla kullanılamaz(Yeni bir anakart alacaklar buna dikkat etmelidir)
-Technology: İşlemcimizin hangi nanometre ile üretildiğini gösterirBu yıllarda genellikle 90-65-45 nm kullanılanları vardırNm küçüldükçe işlemciler az elektirk harcar,az ısınır ve az maliyetle üretilir
-Core Voltage: İşlemcimizin çektiği elektirik akımı gösterirÖzellikle overclock işlemlerinde kullanılırUfak değerlerle bile artırılması işlemcimize zarar verebilir
-Revision: x123 marka bir işlemci üretilir ama bu işlemcilerden 1 yl önce aldığğınız 1 yıl sonra aldığınızla aynı olmayabilirBu iki işlemci arasında revizyon güncellemesi farkları bulunabilirBunlar bazı hataların düzeltilmesi vb durumlardırResimde göründüğü gibi benim işlemcim B0 yani ilk sürümü diyebilirz
-Instructions: İşlemcimizin destekdiği kodları ve alt yapıları verirBurada gennellikle kullanıcılara lazım olan 64 bit sistemler kurmak için gerekli olan 64 bit olup olmadığıdırResimdeki EM64T bu işlemcinin 64 Bit destekli oldupunu gösterir
-Core speed : işlemcimizin hızını gösterir dikkat ederseniz resimde işlemci Specifacition bölümünde Pentium D 2,66 Ghz yazmaktadır bu işlemcinin satışa sunulduğu ismi ve hızıdırİşlemciyi overclock yaptığımdan dolayı 2,8 Ghz civarlarında çalışmaktadır ve 1-2 mhz sapmayla doğru göstermektedir
-Multiplier: Türçesi işlemci çarpanı demektirBus speed ile işlemci çarpanı sonucu işlemcimizin hızı ortaya çıkarResimde görüldüğü gibi ( 139,6 X 20 = 2791 Mhz ) sonucuna ulaşabilirizİşlemci çarpanı veya bus speed artırılarak işlemci hızını artırmış oluruz
-Rated FSB: işlemcinin anakart ve donanımlarla yaptığı haberleşme hızıdırBurdaki hızı artırmak tüm sistemin hızını arıttırı,bu nedenle dikkatli olunmalıdırNormalde 533 mhz olan Rated FSB yi ben 558 olarak kullanıyorum sonuc olarak ramlerde 533 yerine 558 mhz de çalışıyor ve diğer donanımlar arası haberleşme hızıda artıyor
-Cache: Türkçesi tampon bellek demektirBu bellek işlemcimizi içinde bulunanı belirtmektedirİşlenmesi için işlemciye gelen bilgiler burada tepolanırCache yapılma nedeni gerekli verilerin burdan çok daha hızlı alınabilmesidirNe kadar büyükse okadar iyi diyebilirizResimde ( 2 X ) olarak gösterilmesi nedeni çekirdek başına düşeni göstermesidirYani 4 çekirdek bir işlemcide (4 X)olarak gösterilir

Cache bölümünü geçiyorum pek işe yarıyacak bilgi yok

-Mainboard bölümüne gelirsek bu bölümde anakart hakkında bilgileri edinebileceğimiz bölüme gelmiş oluruzBu bölümde anakart modelimizi tam olarak öğrenebilir ve bu isimle internetten anakartımız içiçin en güncel sürücü ve biosları bulabiliriz

Resimde görüldüğü gibi benim bilgisayarda DDR2 ram ve Dual olduğu yazmakta bu 2 adet ve üstü birbiriyle uyumlu ram kullandığımı gösterir1 Adet Ram kullanıyorsak yada farklı marka ve hızda ramlar kullanıyorsak Single yazısı çıkarDual ram demek iki ramdende aynı anda faydalanma demektir ve single ram'e göre daha avantajlıdır
-Alt kısımlarda ise 1:2 olan Bus Speed Ram hızı oranıdırBus speed ilk resimde görüldüğü gibi 139,6 bunu 1:2 oran nedeniyle 2 ile çarparsak 279 değerine ulaşırız bu ramimizin hızıdırAncak bu ramlerimiz tek bölümünün hızıdır diğer bölümüyle birlikte bu hız 2 katına çıkar yani 266 ise 533 - 333 ise 667 dir( Bu kısımdan hep sorular gelir acaba benim ram yavaşmı bozukmu vb )
-En alt kısımda ise ramimizin geçikme süreleri bulunurBu değerler ramlerimiz kalitesinde belirleyici unsurlardandır

Resimdeki gibi marka model üretim tarihi ve kullanılabileceği hızlar volt değerleri gösterilmektedirBu hızlar ram in çalışabileceği hızlardır ama anakartın çalıştırabileceği hızlar anlamına gelmezBende olduğu gibi 333 mhz destekli yani 667 mhz ramlerim var ama ben normalde 533 overclock'lu 558 mhz kullanıyorum çünkü anakart 667 mhz hızında ramleri desteklemiyorTek çare overclock yapmaktır

Ewet cpu-z programımız genel olarak bu şekildeProgram free lisansa sahiptir
Download: Buraya Tıklayın

--------------------------------------------------------------

3 program anlatcaktım diye yazmaya başladım ama saat 01:20 oldu daha banyo yapcam ve test çözcem gerek yarında saat 8:30 deneme sınavım var bu nedenle 2 ci ve 3 programı yarın vereceğim kusura bakmayın

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 08-11-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

2- GPU-Z
Gpu-Z programıda isminden anlaşılabileceği gibi ekran kartlarının işlem birimi olan GPU (Graphics Processin Unit ) dan gelmektedir ve programda ekran kartlarımız hakkında detaylı bilgi vermekedir

Programı açtığımızda ilk resmimizdeki ekran geliyorÜste ;
-Graphics Card
-Sensors
-Validation ( Önemsiz
En iyisi wikipedia ya bakalaım :

Geçirgeç veya transistör, yarı iletken malzemeden yapılmış elektronik devre elemanıdırTransistörler elektronik cihazların temel yapı taşlarındandır Günlük hayatta kullanılan elektronik cihazlarda birkaç taneden birkaç milyara varan sayıda transistör bulunabilir

Ewet programa gelirsek Transistors kısmı ekrankartı gpu'sunda kaçtane transistörs olduğunu gösterirBenim ekran kartında 390 milyon tane bulunduğunu gösteriyor

Bios Version:Bios ekran kartındada vardırVe ekran kartının hangi hızda çalışacağı hangi sıcaklıkta ne kadar hızlı fanlarını çalıştıracağı gibi hayati bilgilerin yer aldığı bölümdürBios çeşitli programlarla değiştirilebilirResimde de görüldüğü gibi karman curman yazılar vardır bu bios versiyonudurHemen yanında ise sarı ile işaretlenmiş butona basarak ekrankartmızın bios dosyasını bilgisayara kaydedebiliriz

Devide ID: Ekran Kartımızın seri numarası gibi bir şeydirAnlamları olan sayı topluluğudur ama ben bilmiyorum ne anlama geliyo Benim ekran kartım Ati'nin iş ortağı olan Sapphire şirketi tarafından üretilmişSapphire'den faklı msı - asus - gigabyte - Zotac vb şirketler vardır

Bus Interfance: Ekran kartının anakarta takılı olduğu bölüm hakkında bilgi verirResimde 16X hızında Pc Express bölümünü kullanmakta olan ekran kartının olduğu bilgisini vermektedir

Pops , Shaders , Pixel Fillrate , Texture Fillrate: Bunlar gpu 'nun içindeki birimlerin saniye başındaki hız ve sayı bilgilerini veririÖrneğin Shaders paralel işlem birimi demektir ve sayısı 120 adet olarak programda gösterilmiştir

Memory Type,Bus Width: Memory ekran kartımızdaki ram demektirVe burda ekran kartının ram teknolijisi hakkında bilgi veriri SD-DDR-DDR2-DDR3-DDR4 ve en son DDR5 günümüzde bulunan teknolojilerdirBus Width ise ramlerimizin işlemci ile haberleştiği yol hakkında bilgi verir128 bit 'i ram ile gpu arasında 128 yol olarak düşünebilirizBu sayı artıka 256 512 gibi bu yollar artar ve ekran kartı daha hızlı çalışır

Memory Size : Ekran Kartının kaç mb ram kullandığı gösterir

Band Widt: Bus Width 'in saniye başında geçen veri boyutudurResimde görüldüğü gibi 35,1 Gb sn dirEğer ekran kartı 128 değilde 256 bit olsa idi bu değer 2 ile çarpılcaktı

Driver Version : Format atınca felan cd den veya internetten indirip kurduğumuz driver versiyonu hakkında bilgi veriri

GPU Clock: Cpu yani işlemci hızlarının olması gibi Gpu'nunda hızı vardır

Memory:Memory de ramlerimizin hızıdır nasıl normal kasadaki ramlerimiz 667 mhz gibi hızlara sahipse burdada ramler belirli bir hıza sahiptirResimde görüldüğü gibi 1100 Mhz civarındadır ama ramlerde anlattığım gibi bu değer 2 ile çarpılır yani 2200 mhz hızında bellek kullanmaktayım

Default:Burda fabrika çıkış hızlarını görüyoruz ekran kartında overclock olup olmadıgını anlıyabiliriz Bende düşüş var Overclok yaparak ortalama Gpu da 75 Mhz Ramlerde ise 300 Mhz hız artırımı yapabiliyordum ama güç kaynağım yandı

ATI Crossfire : Bu yazı Nvdia markalarında SLI olrak gözükür aynı anda 2 'li 3'li veya 4'lü ekran kartı kullanımında aktif olur

Üst Sağ köşedeki fotograf makinesi simgesinden programın resmini çekip bir servera kaydeder ve bir link alabilirizÇok sevdiğim bir özelliktir

Download: Buraya Tıklayın

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com