Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Eğitim - Öğretim - Dersler - Genel Bilgiler > Eğitim & Öğretim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
bilgiler, hakkında, makina, mühendisliği

Makina Mühendisliği Hakkında Bilgiler

Eski 10-21-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Makina mühendisliği programı, her türlü mekanik sistemlerin ve enerji dönüştürüm sistemlerinin tasarımı, geliştirilmesi, üretiminin planlanması ve bakım konularında eğitim ve araştırma yapar

Statik,

Mukavemet,

Dinamik,

Mekanizma Tekniği,

Makina Dinamiği,

Sistem Kontrol,

Sonlu Elemanlar Yöntemi,

Makina Elemanları,

Üretim teknikleri,

İçten Yanmalı Motorlar,

Motor Tasarımı,

Motorlu Taşıtlar,

Malzeme Bilgisi ve Muayenesi,

Kompozit Malzemeler,

Yatak Teknolojisi,

Termodinamik,

Akışkanlar Mekaniği,

Isı Transferi,

Isıtma-Soğutma-İklimlendirme,

konularında dersler, kuramsal ve uygulamalı olarak verilir

Makine Mühendisliği

Her türlü mekanik sistemlerin ve enerji dönüşüm sistemlerinin tasarımı geliştirilmesi ve üretiminin planlanması konularında eğitim ve araştırma yapılır Geniş bir çalışma alanına sahiptir Özel sektörde ve kamu sektörüne ait fabrika veya işyerlerinde her türlü mekanik sistemlerin, gaz ve buhar türbinlerinin, kompresörlerin, nükleer reaktörlerin, içten yanmalı motorların, soğutma, havalandırma, ısıtma sistemlerinin tasarımında çalışılabileceği gibi, serbest çalışma imkanı da vardır

ANSİKLOPEDİRESİMSiemens tarafından imal edilen bir buhar türbini

İlgili başlıklar

--------------------------------------------------------------------------------

Makine mühendisliğiMakine mühendisliğiTüm sitede araştır??H er türlü mekanik sistemlerin ve enerji dönüşüm sistemlerinin tasarımı geliştirilmesi ve üretiminin planlanması konularında eğitim ve araştırma yapılır Geniş bir çalışma alanına sahiptir Özel sektörde ve kamu sektörüne ait fabrika veya işyerlerinde her türlü mekanik sistemlerin, gaz ve buhar

Alm Energie (f), Fr Energie (f), İng Energy İş yapabilme kâbiliyeti Enerji kelimesi “kudret” yerine kullanılmaktadır Bir sistemin enerjisi, o sistemin yapabileceği âzamî iştir İş, fizikte bir cisme, bir kuvvetin tesiri ile yol aldırma, yerini değiştirme şeklinde târif edilir İş (W), kuvvet (F) ve kuvvet etkisiyle cismin aldığı yol (x) ile gösterilirse, W= Fx olur Kuvvet tatbik edilen cisimlerin hızları değişir Bütün hareketli cisimler, hıza sâhip oldukları için, aynı zamanda yukarıdak

Tümünü okumak için linke tıklayınıztürbinlerinin,

Türbin Akan bir akışkandan enerji alıp, bu enerjiyi bir milin dönme hareketine çeviren makina Türbin mili (şaftı) başka bir makinaya doğrudan doğruya veya dişliler vasıtasıyle bağlanırsa böyle bir makina faydalı işler yapmak üzere türbin tarafından harekete geçirilir

Kullanıldıkları sıraya göre sınıflandırılan basit ve güçlü makinalardan meydana gelen türbinlerin üç ana çeşidi hidrolik veya su türbini, buhar türbini ve gaz türbinidir (Bkz Gaz Türbini) Hidrolik türbin, yalnız hidroe

Tümünü okumak için linke tıklayınızkompresörlerin,

Resim:200px-Air compressor-1-jpg|framed|right|Küçük taşınabilir bir gaz kompresörü

Tümünü okumak için linke tıklayınıznükleer reaktörlerin,

Nükleer reaktör, zincirleme çekirdek tepkimesinin başlatılıp sürekli ve kontrollü bir biçimde devam ettirildiği aygıtlardır Nükleer reaktörler bazen nükleer enerjiyi başka bir tür enerjiye (genelde elektrik enerjisine) çevrilen santraller olarak kullanılırlar

Tümünü okumak için linke tıklayınıziçten yanmalı motorların,

bkz İçten yanmalı motor

Tümünü okumak için linke tıklayınız

soğutma, havalandırma, ısıtma sistemlerinin tasarımında çalışılabileceği gibi, serbest çalışma imkanı da vardır

Programın Amacı

Makina mühendisliği programı, her türlü mekanik sistemlerin ve enerji dönüştürüm sistemlerinin tasarımı, geliştirilmesi, üretiminin planlanması ve bakım konularında eğitim ve araştırma yapar

Statik,

Mukavemet,

Dinamik,

Mekanizma Tekniği,

Makina Dinamiği,

Sistem Kontrol,

Sonlu Elemanlar Yöntemi,

Makina Elemanları,

Üretim teknikleri,

----

İçten Yanmalı Motorlar,

Motor Tasarımı,

Motorlu Taşıtlar,

----

Malzeme Bilgisi ve Muayenesi,

Kompozit Malzemeler,

Yatak Teknolojisi,

----

Termodinamik,

Akışkanlar Mekaniği,

Isı Transferi,

Isıtma-Soğutma-İklimlendirme,

konularında dersler, kuramsal ve uygulamalı olarak verilir

Gereken Nitelikler

Makina mühendisliği programına girecek ve makine mühendisliği alanında çalışacak kişinin üstün bir matematik bilgisine, analitik düşünme yetisine, hayal gücüne ve yaratıcılığa, uzay ilişkileri yeteneğine ve el becerisine sahip; matematik, fizik, teknik resim ve tasarı geometri ile ilgili ve bu alanlarda başarılı bir kimse olması gereklidir

Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler

Makina mühendisliği bölümünden mezun olanlara "Makina Mühendisi" unvanı verilir Makina mühendisi, çalıştığı kurumun yapısına göre, mekanik sistemlerin, gaz ve buhar tribünlerinin, pistonlu kompresörlerin, nükleer reaktörlerin, içten yanmalı motorların, soğutma, ısıtma, havalandırma sistemlerinin tasarımını yapar, geliştirir Bunu yaparken kullanışlılık ve ucuzluk faktörlerini göz önünde bulundurur

Çalışma Alanları

Kalkınma çabasında olan ülkemizde, diğer teknik elemanlar gibi makina mühendislerine de ihtiyaç duyulmaktadır Ancak ülkemizde teknoloji üretimi henüz yeterli düzeyde olmadığından makina mühendisleri bilgi ve becerilerini kullanabilecekleri iş alanları bulmakta zorluk çekmektedirler

Bir soğutma çevrimi, soğutucu bir akışkanın ısıyı emmesi ve daha sonra yayması ile oluşan değişikliklerin tanımlandığı, bir soğutucu içinde gerçekleşen çevrimdir

Makina Enerjiyi işe veya başka cins enerjiye çeviren bir düzen Bütün makinalar bir veya birden fazla mekanizmadan meydana gelir Fizikte makina deyince, kaldıraç, eğik düzlem, vida, tekerlek, mil ve makara gibi basit makinalar hatırlanır Bunlardaki genel prensipler bir araya getirilerek, kompleks enerji dönüşümleri yapan lokomotif, dikiş makinası, otomobil, uçak gibi gelişmiş makinalar ortaya çıkmıştır Halk arasında “otomobil” manasında kullanılır

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com