Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Forum İslam > İslami Genel Konular > Sorularla İslamiyet

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
evliya, kadından, olmaz

Kadından Evliya Olmaz Mı?

Eski 10-11-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Hakkında Kadından Evliya Olmaz Mı?

Tartismayla gelen telefon sorusu: Kadindan evliya olmaz mi?
Evliyalik tartisan eslerden olmaz; bilakis anlasan eslerden olur Eslerin birisini evliyalik seviyesine çikmaya yardim edecek olan da esidir Esler arasinda sevgi arttikça anlayista artacaktir
Telefonun öbür ucundan gelen seste bir heyecan vardi Sebebini sormaya gerek kalmadan hanimefendi anlatti: ‘Beyimle tartismamizda bana, Kadindan evliya olmaz, sizde bir hayir olsaydi erkekler gibi sizden de evliya çikardi’ diyor Gerçekten de kadindan evliya olmaz mi? Tereddüt etmeden cevap verdim:
- Ne münasebet! Elbette kadindan da evliya olur Hatta kadindan evliya, erkege nispetle daha kolay ve tez olur Çünkü erkek evin geçimini saglarken çesitli günahlarla, haramlarla yüz yüze gelebilir Ama hanim için böyle bir risk söz konusu olmaz Bu yüzden kadin gayret ederse erkekten önce evliya olabilir Isterseniz bir örnek vereyim de kadindan nasil evliya olurmus, görün
Heyecanlanan hanimefendi, beyimi de çagirayim, o da dinlesin kadin evliyayi dedi Az sonra bey de gelmis olacak ki, dinliyoruz, dediler Ben de basladim kadin evliyanin örnek bir davranisini anlatmaya:
- Evliya hanimlarin ablasi sayilan Râbia-i Adeviyye’nin evine bir gece hirsiz girer Bakar ki, yasli Râbia namazda Ondan istifade ile evin her tarafini arastirir; ama eline bir sey geçmez Çünkü Rabia’nin evinde gerçekten de hirsiza yarayacak dünya mali yoktur Bu sirada namazini bitiren Rabia Hanim, eli bos dönecek olan hirsiza seslenir:
- Ey Allah’in ihtiyaçli kulu! der, kusuruma bakma, sana yarayacak esyam yoktur Seni büsbütün eli bos göndermemek için diyorum ki: Ne olur, kapinin arkasindaki ibrikten bir abdest alip iki rekat namaz kil da, büsbütün eli bos dönme Rabia’nin evinden! Ihlasla söylenen bu sözden etkilenen hirsiz hemen oracikta abdest alir, namaza durur ve secdeye kapanir
Iste o sirada ellerini açip dua eden Rabia:
- Ya Rabbi der, ben verecek bir sey bulamayip senin kapina gönderdim Hiç olmazsa senin kapindan bos dönmesin bu ihtiyaç sahibi O sirada piril piril gözyasi dökmeye baslayan hirsizdan tövbe istigfar sesleri yükselir Bunu gören Rabia sizlanir:
- Ey Rabb’im, bu ihtiyaç sahibi senin kapina ilk defa geldi, hemen kabul ettin, ama ben bunca senedir kapindayim; kabul edildigimi hâlâ bilemiyorum Bu sirada kulagina gelen ses söyle fisildar:
- Üzülme Rabia üzülme, onu da senin hatirin için kabul ettik! …
Ben bunlari anlatirken telefonun ucundaki hanimla beyden tartisma sesleri gelmeye basladi:
-Nasil, hanimdan evliya olmaz diyordun, olur muymus? Bak, hocam nasil anlatiyor kadin evliyayi? Bey buna hemen cevap verdi:
- Öyle hanimdan elbette evliya olur, ama sizin gibilerinden olmaz Baksana, Rabia’nin evine hirsiz girmis de alacak bir sey bulamamis Senin evine hirsiz girse sandiktaki zinetlerini söyle bir güzel toparlayip götürse senin halin nice olur?
- Allah korusun Agzina hayra aç, o nasil söz öyle?
- Hocam görüyorsun ya? Ben yine hakliyim Bizimkinin evinde esya olarak neler yok ki? Hele zinetlerin sayisini ancak kendi biliyor… Hanimin buna cevabi gecikmedi:
- Hocam bakma sen buna O zinetlerin tümünü de kendisi aldi, hiçbiri benim paramla alinmis degildir Zaten benim param da yoktur Zinetlerimin zekatini dahi her sene hesap edip kendisi veriyor Onun dünyaligi benden fazladir Ben bu fakir halimle evliya olamazsam o nasil olacak bunca dünyaligiyla?
Burada ben araya girdim
-Anlayabildigim kadariyla, kari-koca olarak ikiniz de esit hale gelmissiniz!
- Evliyalikta mi esit hale gelmisiz? Tövbeler olsun, hanim benimle evliyalikta esit hale gelemez
- Hayir! Evliyalikta degil, evliyaliktan uzaklikta esit hale gelmisisiniz Çünkü evliyalik, tartisan eslerde degil anlasan eslerde akla gelebilir Siz ne zaman tartismayi birakir da anlasmaya yönelirseniz iste o zaman evliya adayliginda esit hale gelebilirsiniz Siz bu noktayi bir düsünün - Peki hocam, unutmayacagimiz bir konusma oldu Ikimizi de hem aydinlattiniz, hem de nazik bir sekilde uyardiniz Gerçekten de evliyalik, tartisan ailelerde degil anlasan ailelerde akla gelebilir Biz tartisan es olmayi birakip anlasan es olmaya bakmaliyiz Tesekkür ederiz Ne dersiniz bu telefon tartismasina? Neresi takdir, neresi tashih edilmeli?

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com