Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Kültür - San'at & Eğitim > Ülke & Şehirler > Gezelim, Görelim

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
800, gözdesi, köy, turistlerin, yıllık

800 Yıllık Köy Turistlerin Gözdesi

Eski 09-03-2012   #1
Prof. Dr. Sinsi

Antalya'nın Akseki ilçesine bağlı 800 yıllık geçmişe sahip Sarıhacılar köyü, her geçen yıl daha fazla turist çekiyor
Sarıhacılar köyü, Osmanlı mimarisi tarzındaki evleri, yaklaşık 400 yıllık camisi ve tarihi yoluyla turistlerin ilgisini çekiyor Akseki Kaymakamı Mekan Çeviren, tarihi İpek Yolu'nun Akseki'den başlayıp Sarıhacılar'da son bulduğunu söyledi Çeviren, '2007 yılında burası koruma altına alındı Biz Akseki'de alternatif turizmi geliştirmeye çalışıyoruz Bu yönde çalışmalarımız var Amacımız bu yolu turizme kazandırmaktır Özellikle bu yol için yeni proje için müracaat ettik İnşallah turizme açacağız Bu bölgeye çok sayıda yerli ve yabancı turist gelmektedir Ancak bu yolun bir kısmını yürümekteler Biz yapmış olacağımız çalışmalar ile birlikte bu yolun tamamını Sarıhacılar'dan Akseki'ye kadar olan kısmını turizme kazandırmak istiyoruz Antalya'da turizm deniz, kumsal, güneştir Ama turistler uzun zaman burada kalınca bundan sıkılıyorlar ve doğa ile iç içe olmak istiyorlar Burayı biz turizme kazandırdığımız zaman özellikle alternatif turizm açısından ciddi katkı sağlayacağını düşünmekteyiz' dedi
Kaymakam Çeviren ile birlikte tarihi yolu gezen Amerikalı Profesör Ronald Wade Kirchhoff ise, hayranlığını gizleyemedi Kirchhoff, 'Tarihi yola bakın, çok harika bir yer Çok tarihi yerler gördüm, çok insan gördüm, ama burası gibi güzel yer görmedim Buraya bir daha gelecek misiniz diye sormayın, buradan ayrılmak istemiyorum Muhteşem bir yer' diye konuştu

Doğasever bir grup arkadaşı ile Antalya'dan tarihi Sarıhacılar köyüne gelen Orhan Deniz de, 'Yaklaşık 800 yıllık geçmişi olan tarihi Sarıhacılar köyünü gezmeye geldik Ülkemizdeki bu kültürel zenginliği yerinde görmek bütün arkadaşlarımızı memnun etti Köylüler ile tanıştık Onların misafirperverliklerini gördük Tarihi Sarıhacılar köyünün içinden geçen İpek Yolu'nu gezdik Ayrıca ülkemizde sadece bu köye has olan düğmeli evleri gezdik ve gördük Gerçekten çok ilginç' dedi

Turistlere rehberlik eden Muhammet Güzel, köyün Alanya'yı Konya'ya bağlayan İpek Yolu üzerinde kurulmuş bir yerleşim yeri olduğunu söyledi Güzel, 'Her geçen gün köyümüzü ve İpek Yolu'nu görmek isteyen yerli ve yabancı turistlerin sayısı artmaktadır Bu yılın ilk 6 aylık bölümünde 15 bin civarında yerli ve yabancı turist köyümüzü ve İpek Yolu'nu ziyaret etti Herkesi köyümüzü ve İpek Yolu'nu gezmeye, görmeye ve buralarda hoş bir vakit geçirmeye davet ediyoruz' diye konuştu

Sarıhacılar köyünün 800 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu belirten Güzel, 'Selçuklular döneminde kurulmuş bu bölgenin en eski Müslüman Türkmen köylerindendir Köyümüzde 2000 yılından itibaren başlayan restorasyon ve yenileme çalışmalarında orijinaline uygun olarak 10 tane ev restore edildi 3 tane evin de restorasyonu devam etmektedir' dedi

Alıntı Yaparak Cevapla

Eski 09-03-2012   #2
Prof. Dr. Sinsi

biliyordum burayı arkadaşımın memleketiydi

Alıntı Yaparak Cevapla

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com