Geri Git   ForumSinsi - 2006 Yılından Beri > Sinsi Eğlence > Resim Sergisi

Yeni Konu Gönder Yanıtla

Konu Araçları
acımasız, çok, hayat

Hayat Çok Acımasız

Eski 01-30-2008   #1
hayko26
Ico21

Hayat Çok Acımasız

1999 DÜNYA ÖZET ÇOCUK RAPORU

Çocuk Vakfı: 4 Ekim Günü nedeni ile dünya ve Türkiye ölçekli çocukların durumunu gösteren 1999 özet Çocuk Raporu hazırladı

DÜNYA ÇOCUKLARININ ACIKLI HARİTASI
Dünyanın 5 kıtasında 2 milyar 700 milyon çocuk yaşıyor Doğan her üç çocuktan biri kayıt dışı kalıyor 15-18 yaş arası doğum oranlarında artış gözleniyor 8 bini ishalden olmak üzere günde 35 bin çocuk ölüyor 800 milyon çocuk yeterli ve sağlıklı beslenemiyor 400 milyon çocuk temiz su içemiyor 170 milyon çocuk yetersiz beslenmeden dolayı büyüme ve gelişme bozukluğu içinde büyüyor Yoksul ortamlarda yaşayan çocuk sayısı 1 milyar Önlenebilir veya tedavi edilebilir hastalıklardan ölen çocuk sayısı (heryıl) 4 milyon Gelişmekte olan ülkelerde 5 yaşın altındaki 200 milyon çocuk mutlak yoksulluk sınırının altında yaşıyor Çocuk ölüm oranları aynen devam ederse 2000'li yıllarda 175 milyon çocuk ölebilir Acil önlem alınamazsa 2010 yılına kadar 1 milyon 100 bin çocuk AIDS kurbanı olabilir 611 yaşları arasında hiç okula gitmeyen çocuk sayısı 140 milyon Her 100 çocuktan 24'ü okuma-yazma bilmiyor Gelişmekte olan ülkelerde yaşayan, hemen hemen üçte ikisini kız çocukların oluşturduğu eğitim çağındaki 130 milyon çocuk eğitimden yararlanamıyor Çoğunluğu kadınlar olmak üzere dünya nüfusunun yaklaşık altıda biri okur-yazar değildir 1 milyardan fazla insan 21 yüzyıla adını bile yazamadan girecek Dünya çocuklarının okula gitme imkanları bakımından Asya'da yüzde 61, Afrika'da yüzde 32, Latin Amerika'da yüzde 7, Avrupa'da ise yüzde 1-15 5-14 yaş grubunda 270 milyon çocuk çalışıyor Bu çocukların 150 milyonu ise güvencesiz, sağlıksız ve ağır işlerde çalıştırılıyor Özürlü çocuklarla ilgili sağlıklı hiçbir gösterge yok Şiddete maruz kalan kimsesiz ve özürlü çocuk sayısı bilinmiyor Bütün dünyada kötü davranışa, ihmale, şiddete, sömürüye, cinsel tacize uğrayan, uyuşturucuya kurban giden çocukların sayısı hızla artıyor Dünyada kız ve erkek çocukları arasında eşitsizlikler yaygınlaşıyor Beslenme yetersizliğinden kaynaklanan ölümler kız çocuklarında daha fazla 1 milyar çocuk sağlıklı ev ortamından uzakta büyüyor 20 milyon çocuk evsiz, 7 milyonu mülteci
Savaşlar yüzünden sakat kalmış çocuk sayısı 6 milyon Yine savaşlar yüzünden 16 milyon çocuk psikolojik travma geçirdi Savaşlarda ölen çocuk sayısının asker sayısından daha fazla olduğu süreç devam ediyor 30 ülkede 300 bin çocuk silah altında Dünya çocuklarının yalnızca yüzde 15'inin
sorunları en aza indirilmiş durumda

TÜRKİYE ÇOCUK HARİTASI
Türkiye'nin 0-18 yaş grubu nüfusu 28 milyon Türkiye'nin 1999 Çocuk Haritasının en hassas bölgesini deprem çocukları oluşturuyor Depremden birinci derecede etkilenen çocuk sayısı 400 bin civarında Ölen, yaralanan ve travma geçiren çocuk sayısı bilinmiyor Türkiye'de her yıl 1 milyon 360 bin bebek dünyaya geliyor Bebek ölüm hızı binde 42 Beş yaş altı ölüm hızı ise binde 50 Her dört çocuktan biri hiçbir sosyal güvencesi olmadan çalıştırılıyor Kimsesiz çocuk sayısı 700 bin SHÇEK'in himaye ettiği çocuk sayısı 21 bin 20 bin çocuk sokakta yaşıyor Çocuk suçlarında bütün dünyada olduğu gibi artış gözleniyor Sanık sandalyesine çıkan çocuk sayısı arttı Çocukların yüzde 72'si anne-baba, yüzde 22'si ise öğretmen dayağı yiyor Her üç çocuktan biri istismara uğruyor Çocuk istismarının yüzde 91'i psikolojik, yüzde 63'ü fiziksel, yüzde 38'i cinsel ve yüzde 9'u ise ihmalden kaynaklanıyor Çocuk ıslah evlerinde yaşayan çocuk sayısında önceki yıllara oranla artış oldu Çocuk intiharları karnemize ilk rakamlar yazılmaya başladı 9 milyon 300 bin çocuk yoksulluk düzeyinde yaşıyor Okul öncesi eğitim çok düşük düzeyde Her 100 kız çocuğundan 29'u okula gitmiyor Türkiye'de her 100 çocuktan 21'i okuma-yazma bilmiyor Özürlü çocuk oranı yüzde 9 Türkiye'de her beş haneden biri yoksulluk sınırında yaşıyor Türkiye'nin en yoksul çocukları; Doğu, İç Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde büyümeye çalışıyor
Çocuk Vakfı Başkanı Mustafa Ruhi ŞİRİN'in 4 Ekim Dünya Çocuk Günü nedeni ile açıklaması şöyle: "Ülkemizde ve dünyada yaşayan çocukların çok azının sorunları en aza indirilmiş bulunuyor Çocuk Hakları'nın çok yönlü ihlal edildiği bu yüzyılın sonunda çocuğa ve çocukluğa bakışın yeniden ele alınması gerekiyor Mutlu bir çocukluğun yaşanacağı yeni bir dünya kurmak için önümüzdeki bin yılın çocuk politikalarını oluşturmak için çocuk gündemi olmalıdır Çocuk yüzlü bir dünyayı kurmak amacı ile çocukta ve çocuk gerçeğinde buluşmamız gerekiyor Bütün dünya çocukları için "ortak iyi'ye yönelik toplumsal çocuk projesi çocuğu merkeze almadıkça çocuk sorunları çözülemeyecektir"

kaynak

http://wwwcocukvakfiorgtr/dunyacocuk_raporuhtm

Cevap : hayat çoook acımasıs

Eski 01-30-2008   #2
hayko26

Bir can'a sevgi katmak

Türkiye'de 700 bin kimsesiz çocuk var,sosyal hizmetlerin himaye ettiği çocuk sayısı 21 bin ve tam 20 bin çocuk ise sokaklarda yaşıyorDurum böyle olunca,ekonomik açıdan problemleri olmayan vatandaşlarımıza da büyük bir görev düşüyorTürkiye'nin nüfusu,haziran sonlarında 72 milyon 65 bin kişiyi bulmuştuPeki,zaten bu kadar kalabalık bir ülkede yaşarken,dur durak bilmeksizin durumu pek de iyiye gitmeyen ülkemizde çocuk dünyaya getirmek ve gittikçe artan nüfusumuza katkıda bulunmak niye?Ben inanıyorum ki,bütün insanların,kendi kanlarını taşımasa bile 700000'in içinden bir tane canı bile olsa doyurabilecek,ona yetebilecek sevgileri vardır kalplerinin ta derinliklerine saklanmış olsa daBu yazıyı okuyanlar,okumayı istememişte aslında karşısına çıkıvermiş oldugu için okumak durumunda kalan herkes, bir kere olsun ellerini vicdanlarına koyup düşünmelilerBizde 700 binin içinde olabilirdikOnlar da,bizler de aynı ülkenin insanlarıyızAynı Türk kanını taşıyoruz "Evlat Edinme" konusu hakkında herkes bir kez değil,iki kez veya üç kez düşünmeliBu hepimizin görevidir benim kanaatimceGelin,hepimiz biraz daha duyarlı olalım!! Düşünelim, şuan olmayan küçük bir kalbe canından can katarak onu hayatın ortasına getirmek mi,yoksa zaten kaderin sillesini yemiş ve hayatın ortasına olduğu gibi bırakılıvermiş, yaşamın bütün acısıyla kavrulmaya terk edilmiş birine canımızdan can katmak mı daha yakışır bize??

"Evlat Edinme" hakkinda genel bir kac maddeyi ekledim:
Evlat edinmek istenmesi halinde;
  • evlat edinecek kişinin en az otuz yaşında olması,
  • evlat edinen ile evlat edinilen kişi arasında en az 18 en fazla 45 yıl yaş farkı olması,
  • evlat edinen,evlat edinilen veya her iki tarafında evli olması halinde, eşlerinden izin alınması,
  • evlat edinilenin önceden evlat edinilmiş olmaması,
    zorunludur
    Ayrıntı isteyenler içinse:
    1. burada
    2. burada
    3. ve bu sitede detaylı bilgi verilmiş

Eski 01-30-2008   #3
hayko26

Uyuyan idareciler; sizin eseriniz bu çocuklar
Memleketimi soyan çıyanlar, başı ezilicesiler
Parti menfaatleri, kişisel menfaatler
Devletin parası deniz, yemeyen k,diyenler:
Sizin çocuklarınız kolejlerde, varoşların çocukları alt geçitlerde
Alın eserinizi, görün bu rezaleti,

SOKAK ÇOCUKLARI

Sokak çocukları’ dediğimiz; ama çalışan, yaşayan, terk edilen, korunmaya muhtaç bu çocuklar kim? Ellerinde kağıt mendiller ile sabahlara dek sokaklarda dolaşan, çiçek satan, dilenen, bez parçası ile araba camı silen çocuklar Elbette ki birden bire ortaya çıkmadı bu çocuklar Ancak birden bire çoğaldı Sokağa gelme 4 yaşından itibaren başlıyor Genellikle de aileleri tarafından gönderiliyorlar Sokağı mekan edinen, ailesi ile bağı kopmuş ve genellikle madde bağımlısı olan çocukları ima eden sokak çocukları kavramının boyutu çok daha derin aslında Madde bağımlısı olan bu çocuklardan ‘sokağın çocukları' toplam içinde %2-3 iken sokaklarda ‘çalışan’ ve ‘sokaktaki çocuklar’ olarak tanımlananlar ise bu çocukların ağırlıklı çoğunluğu Aileleri ile birlikte düşünüldüğünde sokakta çalışan çocuklar sorunun ciddi bir toplumsal sorun olduğu ortaya çıkmaktaaşağıda umut çocukları derneği başkanı Yusuf Kulcanın yaptıkları faliyetler hakkındaki kısa açıklamalarını aktarıyorum

Sokakta yaşayan çocukların özellikleri?

Hep almasını öğrenmişler; paylaşmayı hiç bilmiyorlar İkinci olarak ta hep almasını öğrenen çocuklara verme ve paylaşmayı öğrettik Üçüncü özellikleri ise korkunç şiddete açıklardı Yani güç olarak sadece şiddeti görüyorlardı Kendilerine ve başkalarına zarar vermek tek düşünceleri idi Kendilerinden güçlü olan kişilere bir şey yapamadıklarından dolayı kendilerine zarar veriyorlardı

İlk önce ailede şiddet varsa onu görüyor, daha sonra arkadaşları arasında şiddet görüyor ve sokakta vatandaşlardan şiddet görüyorlar Dolayısıyla şiddet öğrenilmiş normal bir davranış olarak karşımıza çıkıyor

* Bunlara karşı uyguladığınız metodlar?

Şiddetle uğraşan ve şiddet gösteren çocuklara, sanatla, sporla ve meslek öğreterek ulaşabiliyoruz Bir de bunlara eğlenceyi katıyoruz Bunlardan birkaçını programa aldığınızda bu gençleri kazanabiliyorsunuz Sokaktaki gençlerin en büyük eksiklikleri başarma duygusu Tek başarıları sokakta zarar yaptıkları zaman Örneğin birini bıçakladıkları veya hırsızlık gibi şiddet içeren olayları başarı olarak kabul ediyorlar Dolayısıyla gerçek yaşamdaki başarılarını bunlardan ibaret kabul ediyorlar

* Bu çocukların evden kaçıp, sokaklarda yaşamalarına yol açan sebepler?

Burada üç faktör rol oynuyor Aile, çevre ve okul Bu faktörlerden biri zayıfsa çocuklar kendilerini sokakta buluyorlar Örneğin ailede şiddet varsa veya çevresi olumsuzsa ya da eğitim aldığı okul iyi değilse, başarılı olamıyorsa, çocuk kendini sokağa atıyor Yani her üç faktör de güçlü olursa toplum sağlıklı gençlerden meydana geliyor Senelerdir yapılan bir hata var ki, o da; örneğin 1000 sokak çocuğunu kurtarma projesi yapıldığını düşünelim Ancak 1000 sokak çocuğunu kurtarmaya çalışırken, arkadan bir o kadar da onlara katılıyor Yani yeni sokak çocuklarının çoğalmasını önleyemeyiz! Kısacası: sokak çocuklarının çoğalmasına neden olan üç faktöre önem vermeliyiz!!! Aile-Çevre-Okul!!!

* Ya caddelerde satış yapan ufak yaştaki çocuklar?

Evet, bir de büyük kentlerde ailelerinin baskısı ile sokakta çalıştırılan küçük çocuklar var Bunlar, ciklet, mendil ve benzeri küçük mallar satarak evlerine gelir getiren, sokağın bütün tehlikelerinin içine bırakılmış ana-babalarının yanlarında yaşayan talihsiz çocuklar Bu çocuklar "Sokak çocuğu" tanımlamasına girmemektedirler

* Sokak çocuğu neden tiner ve bally koklar?

Ümit yara bandı satıyor En büyük sorunu tiner koklayan çocuklar Onu korkutuyorlar

Tiner ve bally koklamak yaşanması çok zor bir duruma karşı bulunmuş pratik bir çaredir Sokak çocuğu bally koklar, çünkü bu onun açlık, üşüme ve umutsuzluk duygularını bastırır Ona ayrıca yaşamını sürdürebilmek için yaptığı işte cesaret verir; açlığı, utanmayı, acıyı unutturur Fakat tiner ve bally, beyinde geri dönülmez harabiyete yol açar, hatta öldürür çocuğu sokağa mahkum eder

Eski 01-30-2008   #4
hayko26

sokak çocuklarıyla tanışmam,bana saldırıp çantamı çalmaya kalkışmalarıyla olmuştuo anki psikolojiyle hepsinden nefret etmiştimsonra bende büyük bbir merak uyandı,neden bu çocuklar bu halde diyetanımak,anlamak istedim ve daha tarafsız gözlemlemeye başladımkendimce araştırdım durumuanladım ki durum göründüğü gibi değilsokak çocukları konusunda en masum taraf o çocuklarmışsevgisiz kalışlarını,yarınsız kalışlarını madde bağımlılığının arkasına saklıyorlaronları gördükçe insanlığım da saklanacak yer arıyor sankibu çocuklara duyarsız kalmayalımben bulunduğum şehirde onlar için elimden geleni yapıyorum ve inanın karşılığını da alıyorumşimdi aralarından okula gidenler ya da bir işe girip hayatını kazananlar varhayatın değerini hepimizden iyi biliyorlar
lütfen önyargılarımızdan kurtulalımbizlerde sevgisiz bir ailenin,sorumsuz bir ilişkinin neticesinde bir başına kalıp sokak çocuğu olabilirdikbu onların tercihi değil

Eski 01-30-2008   #5
hayko26

sokak çocuklarıyla tanışmam,bana saldırıp çantamı çalmaya kalkışmalarıyla olmuştuo anki psikolojiyle hepsinden nefret etmiştimsonra bende büyük bbir merak uyandı,neden bu çocuklar bu halde diyetanımak,anlamak istedim ve daha tarafsız gözlemlemeye başladımkendimce araştırdım durumuanladım ki durum göründüğü gibi değilsokak çocukları konusunda en masum taraf o çocuklarmışsevgisiz kalışlarını,yarınsız kalışlarını madde bağımlılığının arkasına saklıyorlaronları gördükçe insanlığım da saklanacak yer arıyor sankibu çocuklara duyarsız kalmayalımben bulunduğum şehirde onlar için elimden geleni yapıyorum ve inanın karşılığını da alıyorumşimdi aralarından okula gidenler ya da bir işe girip hayatını kazananlar varhayatın değerini hepimizden iyi biliyorlar
lütfen önyargılarımızdan kurtulalımbizlerde sevgisiz bir ailenin,sorumsuz bir ilişkinin neticesinde bir başına kalıp sokak çocuğu olabilirdikbu onların tercihi değil

Eski 01-30-2008   #6
hayko26

Hayatın gerçeklerini görüp değerlendiriyor muyuz, yoksa acı gerçekler arasından hızla geçip gidiyormuyuz?

Arkamıza bile bakmadan

Acının ucu bize dokunduğunda mı uyanıyoruz gaflet uykusundan Boş ve anlamsız gözlerle etrafı seyretmek Hep kendi eksenimizde , çıkar hesapları yaparak mı odaklanıyoruz hayat denen şeye Odaklanmak, yoğunlaşmak Bir açıp bir kapanmak Neden ve bilmezlikleri kafamızı kurcalıyor mu yaşadığımız veya yaşama ihtimalimizin olduğu olaylar Az veya çok başkasının dertleri ile dertleniyor muyuz? Yoksa yoksa bana ne deyip yüzümüzü mü çeviriyoruz? Hayatın içinden hızlı geçerken bütün bunları elbette düşünmüyoruz Kendimize tek yön ve tek hedef belirlemişiz Hani eskilerin deyimiyle “at gözü” ile bakıyoruz Baktırılıyoruz Aldığımız eğitim, yaşadığımız toplum, çevremiz; hep aynı şeyi fısıldıyor kulağımıza Akşam karanlığının sabah aydınlığına çıkacağı her kesin malumu Ancak hiç kimsenin akşam karanlığından sabah aydınlığına kadar geçen sürede (ki bu sure sınırlı ve sürelidir) tekrar aydınlık buluşması için garantisi yoktur Ya da gündüz aydınlığından gece karanlığına geçme garantisi Kimse de garanti veremez İşte hayatın hızlı trendine yakalanıp anaforda boğulan bizler bu gerçeğin bile farkında değiliz O kadar aciz bir durumdayız ki, bir saat sonra ne olacağını bilemiyoruz Kestiremiyoruz Bu konuda “ellimiz - kollumuz” bağlı Ne çok güvendiğimiz bilim, ne mal, ne de mülk hiç ama hiçbir şey bu konuda bize fayda sağlayamaz Geldiğimiz gibi gidiyoruz Ancak “bilenler ve idrak” edenler ; nereden geldiğini ve nereye gideceklerini bilenler hariç Onların da sayıları o kadar azaldı ki! onların sayılarının azalması sonucudur ki, hayat içinden hızla geçip gidiyoruz Gerçeklerden uzak, umursamaz ve bilmez bir şekilde

Kurgumuz hep daha ileriye Hep daha yükseğe Ama hiçbir zaman bu arzumuzu tatmin edemiyoruz Hep daha fazlasını istiyoruz Acılar içinde kıvransak da daha fazlasını istiyoruz Acıların en katmerlisini yaşarız Tadını unutamayız ancak yine de tatmin olmak bilmeyen bir iştahla bekleyen ihtirasımızın peşinde sürükleniriz İşte bu hengamede biz bizi unuturuz
Yanı başımızda yükselen alevleri görmeyiz Görmezden geliriz Karınca kadar bile olamıyoruz Bir damla su bile yüklenemiyoruz Yetiştiremsekte bu yolda ölürüz diyemiyoruz En önemlisi de bunu aklımızın en ufak bir köşesinden bile geçirmiyoruz Bizim olmayan yarınlar için plan ve programlar yapıp dururuz Bizim olmayan yarınlar için…

Eski 01-30-2008   #7
hayko26

Cevap : Hayat Çok Acımasız

Eski 01-31-2008   #8
sengulum

Cevap : Hayat Çok Acımasız

bnce hayat acımaz deilinsanlar hayatı acımasız hale getiriyorlar

Üye olmanıza kesinlikle gerek yok !

Konuya yorum yazmak için sadece buraya tıklayınız.

Bu sitede 1 günde 10.000 kişiye sesinizi duyurma fırsatınız var.

IP adresleri kayıt altında tutulmaktadır. Aşağılama, hakaret, küfür vb. kötü içerikli mesaj yazan şahıslar IP adreslerinden tespit edilerek haklarında suç duyurusunda bulunulabilir.

« Önceki Konu   |   Sonraki Konu »

forumsinsi.com